Úplné pohodlie: Záhradné nápady pre zaneprázdnených – nemusíte sa starať, všetko rastie samé a je to prekrásne!

Krásna záhrada, ktorá vyzerá úžasne od skorej jari až do neskorej jesene. Prečo by ste mali tráviť všetok čas prácou na zveľaďovaní záhrady, keď si v nej môžete užívať zaslúžený oddych a nerušený relax? Záhradný architekt poradil, čo treba urobiť, aby bola záhrada krásna aj bez námahy.

Najdôležitejšie je plánovanie a voľba rastlinstva – vyberáme také, ktoré nevyžadujú zvláštnu starostlivosť a pritom sa im darí počas celej sezóny.

Ak si chcete uľahčiť život, stavte na Anglický štýl záhrad. Ich základom je trávnik ohraničený záhonmi kvetov, ktoré sú nenáročné na starostlivosť a rastú samé v bujných porastoch. Táto záhrada pôsobí prirodzene a pre perfekcionistov možno až zanedbaným dojmom. Je však prirodzená, svieža a bude vás tešiť celú sezónu. Jediné, čo musíte urobiť, je občas pokosiť trávnik.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pri plánovaní kvetinového záhonu voľte vždy tak, aby bol záhon menší ako plocha trávnika. Záhon ohraničte kamienkami, tehlami alebo iným materiálom, čím ho prirodzene ohraničíte a uzavriete. Dodržte hierarchiu rastlín podľa vzrastu – vyššie dozadu (alebo dostredu, ak nemáte záhon pri plote) a nižšie dopredu a po obvode. Stavte na kríky, ktoré menia farbu listov počas roka ako aj na ihličnany, ktoré nepotrebujú špeciálnu starostlivosť a sú zelené aj v zime.

Stavte na lacné a veľmi vďačné okrasné dreviny a vďačné kríky ako Dráč Thunbergov, skalník, kvitnúci celé leto alebo atraktívnu a vždy zelenú Mahóniu cezmínolistú. Mahónia však nie len na okrasu, ale cenená je aj pre svoje liečivé vlastnosti, plody môžete použiť do kompótov alebo na pečenie.

Záhrada bez kvetov nie je záhradou. Namiesto drahých rastlín stavte na sedmokrásky, ďatelinu či iné nenáročné kvety, ktoré budú pokrývať priestor v záhrade ako prirodzený koberec. Nepotrebujú špeciálnu starostlivosť, môžete si z nich uvariť dobrý čajík a krásne rozvoniavajú.

Trendom súčasnosti je pestovať úžitkovú záhradu, ktorá zastane funkciu záhrady okrasnej. Neváhajte a vysaďte si levanduľu, šalviu, rozmarín a iné liečivé bylinky spolu so zelenými kríkmi a okrasnými trávami. Záhrada vám bude krásne rozvoniavať a aromatické bylinky sa postarajú o ochranu pred škodcami, komármi a ďalšími nezvanými návštevníkmi.


Terasa, alebo vyvýšené posedenie, ohraničené od zelených a kvetinových plôch dokážu celkom zmeniť vzhľad záhrady. Na ohraničenie použite obyčajnú dlažbu alebo riečne kamene. Okolo vyvýšených plôch sa hodia vždy zelené rastliny, ktoré sa stelú po zemi a vytvárajú dojem mäkučkého zeleného koberca. Navyše, keď budete takúto terasu zametať, nemusíte si robiť hlavu s prachom, o všetko sa postará zelený koberec naokolo.

Stavte na kvalitné záhradné potreby s ktorými pôjde práca rýchlo a omnoho jednoduchšie. Kosačka a krovinorez a záhradné kliešte – to je v podstate všetko na perfektnú starostlivosť potrebujete.

Rozmýšľajte múdro a efektívne. Mulč z kôry stromov alebo obyčajných lesných šišiek vyzerá skvele a ochráni záhony pred burinou, nadmerným vyparovaním vlahy aj pred výkyvmi počasia.

Jednoročné kvety a vysádzanie sadeníc je stratou času. Venujte pozornosť nevädzi, vlčiemu maku, slncovke, nechtíku či ľanu. Rastliny sú bujné, odolné, absolútne nenáročné na starostlivosť a budú vás tešiť každý rok.

Namiesto pestovania exotických rastlín s neistým výsledkom, pestujte rastliny charakterisktické pre váš región. Kvety ako napríklad sedmokráska chránia pôdu pred nadmerným vysušovaním. Harmanček prospieva ostatným rastlinám vo svojom okolí, je odolný voči teplu, suchu a navyše, môžete ho zužitkovať aj pre vaše zdravie.

Orgován, šípové ruže – hodia sa do každej záhrady – použite ich ako živý plot a poskytnú vám súkromie aj prirodzený tieň.

A na záver môj obľúbený tip do záhrad. Vŕba japonská je krásna okrasná drevina – môžete si ju vytvarovať alebo nechať voľne rásť. Rastie rýchlo, je nenáročná a mení sfarbenie listov podľa počasia a ročného obdobia.

Inšpirácie pre vás!