Úplne jednoduchá vec vám pomôže ušetriť desiatky Eur za elektrinu. Väčšina ľudí o tom netuší!

Táto vec vám môže ušetriť desiatky eur za elektrinu. Vedeli ste o tom?

Každý mesiac nám prichádzajú účty za elektrinu. Ak si myslíte, že sa už teraz správate dostatočne šetrne a viac sa už šetriť nedá, prezradíme vám dôležitú vec. Najviac energie míňate vtedy, keď ju vôbec nevyužívate. Pýtate sa, ako je to možné? Podľa výsledkov Medzinárodnej agentúry pre elektrickú energiu, v priemernej domácnosti spotrebujú veľký podiel energie spotrebiče, ktoré sú vypnuté, prípadne sú v režime spánku. Ide o približne 1,6 KW denne, čo celkovo predstavuje 10-15% výdavkov elektrickej energie v domácnosti. Spotrebiče, ktoré práve nepoužívate, ale sú neustále zapojené, pohltia podstatnú časť elektrickej energie a najvýraznejšia je táto spotreba počas noci. Tieto spotrebiče sa v odborných materiáloch označujú tiež pojmom Elektrickí upíri, pretože čerpajú energiu bez toho, aby ste z toho mali v konkrétnom čase akýkoľvek úžitok.

Tieto zariadenia spotrebujú najviac elektriny vo vypnutom režime alebo v režime spánku

Mikrovlnná rúra

Čo je najpozoruhodnejšie, isté typy mikrovlniek (najmä staršie modely) spotrebujú vo vypnutom stave s otvorenými dvierkami spotrebuje 8X viac energie ako v prípade, že sú dvierka zatvorené. Pre porovnanie – vo vypnutom stave so zatvorenými dvierkami je to 3,08 wattov a s otvorenými dverami 25,79 w.

TV Box

Rôzne zariadenia alebo satelity, ktoré poskytujú distribútori televízneho signálu pre naše domácnosti. Vo väčšine domácností sú zapnuté nonstop a prekvapivo, najviac energie spotrebúvajú vo vypnutom alebo spánkovom režime

Notebook

577a804debcf6_crop

Prenosné počítače majú priemernú spotrebu 8,9 w/hodinu. V režime spánku alebo dlhodobého spánku však prekvapivo táto spotreba narastá a môže stúpať až na 15,7w/hodinu. Notebooky samozrejme čerpajú energie aj vtedy, keď sú vypnuté, ale necháte ich zapojené

Stolný počítač

V spánkovom režime spotrebuje 21,1 w, ak sa však vypne monitor v dôsledku nečinnosti a počítač je naďalej zapnutý  spotreba sa môže vyšplhať až na 73,9w.

...

Kávovar

Ak ho práve nepoužívate, ale máte ho zapnutý, každú hodinu spotrebuje 1W.

Herné konzoly

V režime „pripravený na použitie“ sú to tiež poriadne žrúty energie. Spotrebujú až 23,3 w.

TV

LCD televízory sú navrhnuté tak, aby nespotrebúvali príliš veľa elektrickej energie v porovnaní so staršími modelmi. Ak však máte typ so zadnou projekciou, televízor môže spotrebovať dvakrát toľko energie. Televízor spotrebuje najviac energie v režime spánku (vypnutie ovládačom).

Nabíjačka na mobil

Ak nechávate mobil nabíjať cez noc, po niekoľkých hodinách dosiahnete nabitie na 100 %. Nabíjačka však nezastaví prílev energie a spotrebúva ju nadeľ v rovnakom množstve, ako keď je mobil nabitý na 1%.

577a804d9c78d_crop

Pýtate sa, aké je riešenie? Odborníci odporúčajú odpájať spotrebiče, ktoré práve nevyužívate od elektrickej siete. Riešením sú tiež špeciálne bezpečnostné rozdvojky alebo predlžovačky.

Okrem toho je tiež potrebné poznať klasifikáciu spotrebičov (A až G), ktoré vám napovedia viac o energetickej triede konkrétneho spotrebiča.