Muž sa rozhodol po prvýkrát pestovať tekvicu vo svojej záhrade: Čo vymyslel, teraz velebia všetci susedia a budete aj vy!

Ak pestujete tekvice alebo cukety viete, že takmer vždy sa ťahajú po zemi a ak máte menší priestor na pestovanie, rýchlo sa rozrastú a zaberú miesto na pestovanie iných plodín.

Ak pestujete tekvice alebo cukety viete, že takmer vždy sa ťahajú po zemi a ak máte menší priestor na pestovanie, rýchlo sa rozrastú a zaberú miesto na pestovanie iných plodín. Počas daždivých mesiacov sa tiež plody dozrievajúce na zemi môžu začať plesnieť a predčasne hniť.

Mark sa rozhodol tekvicu pestovať na svojom pozemku po prvýkrát. Na rozdiel od susedov sa rozhodol pre trochu iný spôsob, ako pestovanie na pôde. Vzal niekoľko pvc rúrok, pretivo na uhorky a v priebehu a ani nie za hodinku skonštruoval jednoduchý oboblúk. Neskôr ho natrel metalickou farbou, aby vyzeral ako kovový.

Z PVC rúrok a pletiva na uhorky

Úloha oblúka bola zrejmá – zabezpečiť podporu pre tekvice, ktoré sa začnú ťahať po všetkom, čo im príde do cesty. Namiesto toho, aby tekvica vyčerpávala pôdu všade naokolo, rastie do výšky a čoskoro pokryje celý oblúk. Ten samozrejme musí byť dostatočne pevný na to, aby vydržal ťarchu dozrievajúcich plodov.

...

Tekvice je dobré vysadiť do uzatvorených bedničiek, aby sa nerozrastali smerom od oblúka. Ten jednoducho umiestníte do debničiek.

Výhody tekvicového oblúka

  • úspora priestoru a možnosť pestovať viac druhov zeleniny v tesnej blízkosti
  • eliminuje sa riziko hubových infekcií a hnitia v období daždivých mesiacov
  • keď príde čas na zber, môžete sa teiš na čisté plody bez blata a zaschnutej zeminy
  • Krásna dekorácia do záhrady :-)

Ak sa obávate toho, že oblúk neudrží ťarchu plodov, prípadne veľké plody môžu spadnúť a rozbiť sa či niekoho zraniť, uisťujeme vás, že tekvica má veľmi pevnú stonku a v niektorých krajinách sa pestuje len verikálne.

Najťažším plodom však môžete ľahko vyrobiť podporu pomocou starých siloniek alebo trička. Novopečený pestovateľ Mark však pri svojom prvom pokuse s oblúkom nepotreboval žiadne oporné opatrenia. Tekvice sa držali ako kliešte.:-)

Ďalšie inšpirácie na tekvicové tunely: