zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Unavená pečeň bude ako znovuzrodená: 10 vecí, ktoré jej prospievajú a regenerujú!

Pečeň je najväčšou žľazou v ľudskom organizme a je súčasťou tráviaceho systému. Ovplyvňuje takmer všetky procesy, ktoré v tele prebiehajú. Zohráva životne dôležitú úlohu v metabolizme a neustále pracuje na plné obrátky. Triedi všetko, čo do tela prijmeme. To dobré pošle ďalej do orgánov a tkanív, škodlivé látky sa zas pokúsi vylúčiť, alebo spracovať, aby to v organizme narobilo čo najmenšie škody. Okrem alkoholu a liekov sa v pečeni filtrujú aj ďalšie „jedy“. Zaťažuje ju aj nezdravý životný štýl a strava bohatá na cukry, či tuky. Dobrou správou však je, že tento orgán má schopnosť regenerácie a preto ak vám záleží na zdraví, mali by ste sa o ňu náležite starať. Ak sa vám hromadí brušný tuk, má to vplyv aj na pečeň a je najvyšší čas na zmenu.

7 príznakov že vaša pečeň volá o pomoc

– únava

– opuch brucha

– červené dlane

– zväčšené krvné cievy pod povrchom kože

– žltnutie očí a pokožky

– zväčšená slezina

– bolesť v pravej hornej časti brucha

10 zásad pre zdravšiu pečeň

Pečeni môžete pomôcť aj úpravou svojho životného štýlu. Týchto 10 vecí sa postará o to, aby si vaša pečeň oddýchla a dala sa do poriadku!

1. Nízko glykemická strava

Glykemický index (GI) je v podstate meradlo sacharidov v jedle. Je to vedecky stanovená hodnota a poznáme tri skupiny potravín:

  • s nízkym GI (napr. brokolica, avokádo, fazuľa, grapefruit, hrach, huby, jogurt, kapusta, karfiol, orechy, paprika, šošovica, uhorky, zeler, šalát atď)
  • so stredným GI ( napr. ananás, broskyne, červená repa, hrozno, hrušky, jablká, mrkva, pšenica, zemiaky varené v šupke, ovsené vločky, celozrnná ryža, celozrnné cestoviny, ražný chlieb atď)
  • s vysokým GI ( bábovka a iné koláče, bagety, biela ryža, buchty, halušky, hranolky, knedľa, rožky, šišky, zákusky, žemle, zemiaková kaša, pečené zemiaky, víno, pivo, kukurica, biely chlieb atď)

V prípade, že potrebujete odľahčiť vašu pečeň, prospejú jej najmä potraviny s nízkym GI a preto by ste sa pri konzumácii mali zamerať hlavne na ne.

Brocolis, Vegetable, Food, Power, Healthy, Eat, Carrots

2. Cvičenie

Redukcia hmotnosti je jedným z prvých krokov ku zdravšej pečeni. Zníženie tuku v organizme prispieva k jej ozdraveniu a preto by ste mali do svojho každodenného života okrem vhodných potravín zaradiť aj pohybovú aktivitu. Už aj malé zmeny dokážu zázraky a chôdza je najprirodzenejší pohyb človeka. Preto vymeňte výťah za chôdzu po schodoch, vozte sa menej autom a viac choďte pešo a uvidíte pozitívne zmeny aj bez extrémnej fyzickej záťaže.

3. Zelená listová zelenina

Táto zelenina je bežne dostupná a môže sa jesť surová, varená, aj vo forme štiav. Väčšina z nás ju bežne konzumuje, málokto však vie, že je jedným z najsilnejších spojencov pri očiste pečene. Funguje ako vysávač toxínov z krvného obehu a poskytuje pečeni silnú ochranu.

Kale, Garlic, Chips From Kale, Foliage, Cabbage

4. Ľanové semienka

Ľanové semeno obsahuje fytochemikálie, ktoré bránia hormónom spôsobovať napätie v pečeni. Ľanové semienka sú bohaté na esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré prispievajú k ochrane pečene. Kanadskí vedci zistili, že konzumácia ľanových semien nespôsobuje v organizme žiadne škodlivé zmeny, avšak zvyšuje hladinu triglyceridov v krvi. To by mohol byť problém, ak už trpíte vysokými triglyceridmi. Preto sa v tomto prípade o ich užívaní poraďte s lekárom. 

5. Kurkuma

Kurkuma, čiže indický šafran, je korenie, ktoré sa využíva pri podpornej liečbe mnohých ochorení. Okrem iného má blahodárne účinky na pečeň a znižuje jej poškodenie obmedzením oxidačného tlaku.

6. Koriander

Táto rastlina má mnoho liečebných vlastností a môže pomôcť ako podporná liečba viacerých chorôb. Obsahuje silice, vitamíny a minerály, ktoré nášmu telu prinášajú mnoho prospešných látok. Momentálne vyzdvihneme najmä jeho schopnosť stimulovať činnosť pečene. Okrem toho, že ho môžete použiť ako pochutinu do jedla, je možné si z neho pripraviť aj tento liečivý nápoj:

Potrebujeme

  • lístky koriandru a petržlenu
  • vodu

Postup

Nasekané lístky koriandru a petržlenu varte asi 10 minút vo vode pod pokrievkou. Nechajte úplne vychladnúť, prelejte do sklenenej fľašky a pite jednu šálku denne.

Real Coriander, Culinary Herbs, Coriander, Plant

7. Púpava

Púpava je účinný a lacný liek pri liečbe pečene. Má schopnosť detoxikovať a spracúva tuk, ktorý sa hromadí v pečeni. Je to lacný a dostupný prírodný prostriedok, ktorý pomôže vašej pečeni prinavrátiť zdravie.

Meadow, Dandelion, Garden, Plant, Yellow

8. Sladké drievko

Drevité korene sladkého drievka sa už v minulosti používali na liečbu mnohých neduhov. Najlepším spôsobom, ako spracovať koreň sladkého drievka, je pripraviť z neho čaj a piť ho viackrát denne. Dávkovanie sa však môže líšiť u každého jednotlivca v závislosti od veku, fyzickej kondície, rodinnej anamnézy a pod., preto by ste jeho užívanie mali konzultovať s lekárom.

Liquorice, Sweet, Roots, Food, Glass

9. Bodliak mliečny ( Pestrec mariánsky)

Jeho flavonoidy chránia pečeň pred poškodením a zvyšujú schopnosť detoxikácie. Je veľmi účinný aj ako prevencia pred poškodením pečene v dôsledku užívania farmaceutických liekov. V našich zemepisných šírkach sa v prírode takmer nevyskytuje, ale nie je problém dopestovať si ho. Navyše je aj peknou okrasnou rastlinou, takže je nielen zdraviu prospešný, ale bude aj ozdobou vašej záhrady.

Thistle, Milk Thistle, Flower, Rosa, Thorns, Thorny

10. Indický egreš (Amalaki)

Toto drobné indické ovocie pripomína naše egreše a obsahuje veľké množstvo vitamínu C a antioxidantov. V Indii sa nazýva aj liekom dlhovekosti a okrem iného prispieva k posilneniu pečene. V čerstvej podobe ho u nás na Slovensku takmer nenájdete, ale sú dostupné sušené plody a môžete ho zohnať aj ako prášok v kapsuliach.

Indian Gooseberry, Gooseberry, Fruit

Zdroj: organichomeremedies.com

 

Najlepšie tipy pre zdravie