ÚNAVA A OPUCH zmiznú okamžite: Liečivé vlastnosti mäty a zdravotné výhody – toto by mal vedieť úplne každý!

Mäta pieporná je trváca rastlina, ktorá rastie v pomerne veľkých oblastiach Európy, USA a ďalších krajín.

Mäta je korenisto-aromatická rastlina, ktorú človek poznal a používa už pred naším letopočtom. Botanici rozlišujú mnoho druhov tejto rastliny. V starovekom Grécku a Ríme bola mäta rešpektovaná a spájaná s božskými vlastnosťami.

Keďže zlepšovala ovzdušie v obytných priestoroch, a tak sa ňou zvykla potierať podlaha a ruky a tvár sa umývali mätovou vodou. Osviežuje myseľ, a tak vznešení ľudia, vedci nosili na hlavách mätové vence.

V starovekej aj stredovekej lekárskej literatúre je možné nájsť informácie o tom, že mäta bola považovaná za liečivú rastlinu.

...

Odporúčala sa pre tých, ktorí majú bolesti hlavy, vnútorné krvácanie, ako sedatívum, na posilnenie žalúdka, zlepšenie trávenia, na povzbudenie chuti do jedla, zmiernenie škytavky a ďalšie.

V Rusku sa mäta tradične varí a pije v prípade srdcových chorôb, nervových porúch, asténie.

Táto rastlina má príjemnú vôňu. Mäta kvitne v júli až septembri. Plody sú vzácne.

Mäta sa zbiera v júli/auguste, vo fáze kvitnutia, ráno – v období najväčšieho hromadenia oleja.

Pred sušením sa odstránia hnedé časti.

Listy sa sušia v sušičkách alebo v podkroví. Hlavná vec je, že ňu počas sušenia nepáli slnko. Mätový olej, ktorý sa získava z listov a stoniek rastliny, je považovaný za veľmi cenný.

Liečivé vlastnosti

Mäta je nepostrádateľným sedatívom, ktoré má mierny vplyv na centrálny nervový systém a srdce. Pomáha dobre pri nespavosti. Zvlášť, ak pijete teplý mätový čaj s kvetovým medom.

Infúzia, alkoholová tinktúra a zber mäty – skvelý spôsob, ako zlepšiť trávenie a poraziť nevoľnosť.

Mätový čaj možno nazvať jedným z najlepších liekov na nevoľnosť a pálenie záhy.

Mätový olej je súčasťou ochutenej vody, mätovej tinktúry a zubnej pasty. Obsah mentolu v mäte dosahuje 60-70 percent. Mentol sa používa zvonka pri neuralgických bolestiach, migréne, bronchitíde, nádche, vnútorne – pri angíne.

Okrem toho je súčasťou komplexných kardiovaskulárnych liekov. Inhalácia mäty sa používajú na zápalové ochorenia horných dýchacích ciest. Menovazín a boromentol – ako protisvrbivé činidlo, ktoré je predpísané pacientom s dermatózou.

Mimochodom, mätový čaj pomáha bojovať proti nadmernému ochlpeniu. Nadmerný rast vlasov (hirzutizmus) je najčastejšie spojený s hormonálnymi poruchami. V experimente na potkanoch vedci zistili, že extrakt z mäty znižuje hladiny androgénov (mužských pohlavných hormónov) u hlodavcov.

Ďalší výskum tiež ukázal, že dve šálky mätového čaju denne pomáhajú zmierniť príznaky hirzutizmu aj u žien. A predovšetkým množstvo chĺpkov na tvári. Vedci preto odporúčajú doplniť štandardnú antiandrogénnu terapiu hirzutizmu dvoma šálkami mätového čaju počas dňa.

Pred stáročiami ženy používali odvar z mäty ako najúčinnejší spôsob obnovy pokožky. Verilo sa, že neexistuje lepší liek na tvár. Pokožka získala matný odtieň a vrásky boli vyhladené.

Ak naparíte nohy v teplej vode s mätou, okamžite sa zbavíte únavy a opuchu.

V domácej kuchyni sa mäta pridáva do šalátov, zeleninových polievok, vývarov a nakladaných uhoriek. Používa sa na ochutenie hlavných jedál z mäsa, rýb. Vynikajúca je aj do vyprážaných jedál, pečiva (koláče, perníky, uzbecké pečivo). Keď ju podávate s vyprážaným jedlom, nebude vám z neho ťažko.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay