zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

ÚNAVA A OPUCH zmiznú okamžite: Liečivé vlastnosti mäty a zdravotné výhody – toto by mal vedieť úplne každý!

Mäta pieporná je trváca rastlina, ktorá rastie v pomerne veľkých oblastiach Európy, USA a ďalších krajín.

Mäta je korenisto-aromatická rastlina, ktorú človek poznal a používa už pred naším letopočtom. Botanici rozlišujú mnoho druhov tejto rastliny. V starovekom Grécku a Ríme bola mäta rešpektovaná a spájaná s božskými vlastnosťami.

Keďže zlepšovala ovzdušie v obytných priestoroch, a tak sa ňou zvykla potierať podlaha a ruky a tvár sa umývali mätovou vodou. Osviežuje myseľ, a tak vznešení ľudia, vedci nosili na hlavách mätové vence.

V starovekej aj stredovekej lekárskej literatúre je možné nájsť informácie o tom, že mäta bola považovaná za liečivú rastlinu.

Odporúčala sa pre tých, ktorí majú bolesti hlavy, vnútorné krvácanie, ako sedatívum, na posilnenie žalúdka, zlepšenie trávenia, na povzbudenie chuti do jedla, zmiernenie škytavky a ďalšie.

V Rusku sa mäta tradične varí a pije v prípade srdcových chorôb, nervových porúch, asténie.

Táto rastlina má príjemnú vôňu. Mäta kvitne v júli až septembri. Plody sú vzácne.

Mäta sa zbiera v júli/auguste, vo fáze kvitnutia, ráno – v období najväčšieho hromadenia oleja.

Pred sušením sa odstránia hnedé časti.

Listy sa sušia v sušičkách alebo v podkroví. Hlavná vec je, že ňu počas sušenia nepáli slnko. Mätový olej, ktorý sa získava z listov a stoniek rastliny, je považovaný za veľmi cenný.

Liečivé vlastnosti

Mäta je nepostrádateľným sedatívom, ktoré má mierny vplyv na centrálny nervový systém a srdce. Pomáha dobre pri nespavosti. Zvlášť, ak pijete teplý mätový čaj s kvetovým medom.

Infúzia, alkoholová tinktúra a zber mäty – skvelý spôsob, ako zlepšiť trávenie a poraziť nevoľnosť.

Mätový čaj možno nazvať jedným z najlepších liekov na nevoľnosť a pálenie záhy.

Mätový olej je súčasťou ochutenej vody, mätovej tinktúry a zubnej pasty. Obsah mentolu v mäte dosahuje 60-70 percent. Mentol sa používa zvonka pri neuralgických bolestiach, migréne, bronchitíde, nádche, vnútorne – pri angíne.

Okrem toho je súčasťou komplexných kardiovaskulárnych liekov. Inhalácia mäty sa používajú na zápalové ochorenia horných dýchacích ciest. Menovazín a boromentol – ako protisvrbivé činidlo, ktoré je predpísané pacientom s dermatózou.

Mimochodom, mätový čaj pomáha bojovať proti nadmernému ochlpeniu. Nadmerný rast vlasov (hirzutizmus) je najčastejšie spojený s hormonálnymi poruchami. V experimente na potkanoch vedci zistili, že extrakt z mäty znižuje hladiny androgénov (mužských pohlavných hormónov) u hlodavcov.

Ďalší výskum tiež ukázal, že dve šálky mätového čaju denne pomáhajú zmierniť príznaky hirzutizmu aj u žien. A predovšetkým množstvo chĺpkov na tvári. Vedci preto odporúčajú doplniť štandardnú antiandrogénnu terapiu hirzutizmu dvoma šálkami mätového čaju počas dňa.

Pred stáročiami ženy používali odvar z mäty ako najúčinnejší spôsob obnovy pokožky. Verilo sa, že neexistuje lepší liek na tvár. Pokožka získala matný odtieň a vrásky boli vyhladené.

Ak naparíte nohy v teplej vode s mätou, okamžite sa zbavíte únavy a opuchu.

V domácej kuchyni sa mäta pridáva do šalátov, zeleninových polievok, vývarov a nakladaných uhoriek. Používa sa na ochutenie hlavných jedál z mäsa, rýb. Vynikajúca je aj do vyprážaných jedál, pečiva (koláče, perníky, uzbecké pečivo). Keď ju podávate s vyprážaným jedlom, nebude vám z neho ťažko.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie