Okná umývam LEN raz za pol roka touto domácou metódou: Žiadne šmuhy, prach ani špina a nezamhlievajú sa – výborné aj do auta!

Po jesenno-zimnom období sa na oknách hromadí veľké množstvo nečistôt a prachu, ktoré sa ťažko čistia. Táto práca je dosť náročná, ale je nutná, ak chcete, aby boli okná čisté.

Existuje však metóda, ktorá vám umožní vyhnúť sa umývaniu okien na dlhé mesiace. Vydržia čisté aj pol roka a zároveň sa na nich nebudú usádzať daždové kvapky, prach, okná budú bez šmúh a nebudú sa zahmlievať ani mrznúť.

O tejto metóde mi povedala moja stará mama. Pozná veľa dobrých zlepšovákov.

Takže, ja už naozaj žiaden iný prípravok nepoužívam a odporúčam to úplne každému. A v zime to funguje proti namŕzaniu okien, čiže je výborný aj do auta!

Ak chcete urobiť tento fantastický čistič okien, stačí:

...

150 ml amoniaku (môže byť parfumovaný)

150 ml alpy (môžete použiť aj alkohol z lekárne)

300 ml destilovanej vody.

Postup:

Nájdite fľašu s oblejem 1 liter.

Najprv doň nalejte destilovanú vodu, potom amoniak a nakoniec alkohol – dobre premiešajte a je to.

Budete cítiť, že kvapalina sa trochu zahrieva, preto je potrebné dať najskôr vodu a až potom alkohol a amoniak.

Hneď môžete používať na čistenie okien, skiel ale aj na čistenie lesklých obkladačiek – ja si neviem vynachváliť!

Nakoniec pretriem okná pár kvapkami glycerínu, ktorý rozpustím vo vode – je to ochrana proti zahmlievaniu, prachu a kvapkám vody. Okná budú dokonale čisté.

Ochrana okien pred zahmlievaním a proti usádzaniu vody, prachu a nečistôt

Poradím skvelý tip, ktorý sa u nás veľmi osvedčil a používam ho aj doma, hlavne v kúpeľni na zrkadlá. Nedá to žiadnu prácu a navyše – a to je veľké lákadlo – okná aj zrkadlá ostanú dlhšie čisté a bez usadeného prachu.

Ako na to?

Možno ste už o ňom počuli a možno nie, ale všetko, čo potrebujete je obyčajný glycerínu (alebo glycerínové mydlo) – kúpite ho v drogérii aj v lekárni, ide o netoxickú látku bez vône a farby (používa sa v kozmetike). 

Takže, všetko, čo treba urobiť, je pridať pár kvapiek glycerínu do vody, keď pôjde umývať okná alebo zrkadlá – dobre pretrite a nechajte pôsobiť.

Glycerín spôsobí, že okno sa nebude zahmlievať, nezamrzne vám a pomôže to perfektne aj na zrkadlá. Zároveň glycerín odpudzuje prach a kvapky vody, okno tak ostane dlhšie čisté. Platí to samozrejme aj o zrkadlách.

Okná v aute

Môj manžel nedá na glycerín dopustiť aj pokiaľ ide o naše auto. Naše má už 11 rokov a bol občas naozaj veľký problém so zahmlievaním okien. Stačí ak použijete glycerínové mydlielko alebo glycerín – rozpustíte vo vode a pretriete okná. Okrem zahmlievania to pomáha aj proti zamŕzaniu okien. Muž glycerínom potiera aj gumičky na stieračoch a vo dverách, aby neprimrzli. Keď nie sú mrazy -20, tak to skutočne pomáha. Odporúčam.

 

.

Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay