Úľava od bolesti kdekoľvek na tele za pár minút: Ide to aj bez liekov!

Ak vás náhle prekvapí bolesť, nie je to nič príjemné a v takom stave hľadáte spôsob, ako sa tejto bolesti zbaviť. Našťastie existujú účinné metódy, ktoré fungujú ako prvá pomoc a pomôžu vám zmierniť bolesť aj bez liekov. Stačí ich len poznať.

Ak vás náhle prekvapí bolesť, nie je to nič príjemné a v takom stave hľadáte spôsob, ako sa tejto bolesti zbaviť. Našťastie existujú účinné metódy, ktoré fungujú ako prvá pomoc a pomôžu vám zmierniť bolesť aj bez liekov. Stačí ich len poznať.

Bolestivý krk

Ak vás náhle rozbolí chrbtica v oblasti krku, vyskúšajte tento postup a po pár minútach by ste mali pocítiť úľavu.

Postavte sa vzpriamene, ohnite krk čo najviac dopredu smerom k hrudi a zadržte asi na 5 sekúnd. Potom hlavu pomaly zakloňte, bradu ťahajte čo najviac hore a opäť vydržte asi 5 sekúnd. Následne hlavu nakloňte do jednej strany, akoby ste sa chceli uchom dotknúť ramena a zadržte na 5 sekúnd. Opakujte aj do druhej strany. Celý postup zopakujte podľa potreby niekoľkokrát.

Ramená a šija

Zdvihnite plecia čo najbližšie k ušiam a zadržte dych na 2-3 sekundy. S výdychom vráťte ramená do pôvodnej polohy. Zopakujte desaťkrát. Pomáha tiež krúživý pohyb ramenami smerom vpred a potom smerom vzad.

Bolesť v hornej časti chrbta

Aby ste sa zbavili bolesti v hornej časti chrbta, prekrížte ruky a chyťte sa za plecia, akoby ste sa objímali. Držte ruky na pleciach, zhlboka sa nadýchnite, zadržte dych asi na 30 sekúnd a potom pomaly vydýchnite. Následne otočte telo do jednej strany najviac, ako je to možné. Zadržte 5 sekúnd a vráťte telo späť do východiskovej polohy. Opakujte 5 krát a striedajte strany.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Bolesť v krížovej oblasti

Ľahnite si na chrbát a obe nohy pokrčte v kolenách. Potom ich pritiahnite čo najviac k hrudníku, zadržte a zhlboka dýchajte. Držte túto polohu po dobu 30 sekúnd a potom nohy postupne spustite. Opakujte postup niekoľkokrát. Výborný je aj cvik „kolíska“. Sadnite si na zem, obe kolená pritiahnite k hrudníku, chrbát držte jemne zaguľatený a preklápajte sa dozadu a dopredu kolísavým pohybom.

Bolestivé kĺby na rukách

Spustite ruky a vytraste ich. Urobte nimi 10 krát krúživý pohyb do jednej strany a potom do druhej strany. Zopakujte niekoľkokrát.

Bolesť bedrových kĺbov

Na zmiernenie bolesti bedrových kĺbov si ľahnite na chrbát, nohy mierne roznožte a obe špičky pomaly vytáčajte smerom dnu a potom smerom von. Zopakujte niekoľkokrát. Potom pokrčte jedno koleno tak, aby sa dotklo hrude a zadnú časť druhého kolena na vystretej nohe tlačte smerom k podlahe. Vydržte 5 sekúnd a zopakujte pre druhú nohu. Veľmi účinná je aj poloha „šťastné dieťa“, pri ktorej ležíte na chrbte, rukami držíte chodidlá a pritláčate kolená čo najviac smerom k hrudníku.

Bolesti kolien

Sadnite si na stoličku, kreslo, alebo sedačku so spustenými nohami. Zrolujte hrubší uterák a umiestnite ho presne pod koleno, čo najhlbšie do jamky. Nohu zdvihnite a položte chodidlo na stoličku. Napnite svaly tak, aby ste týmto napnutím stláčali uterák. Po pár sekundách svaly uvoľnite. Opakujte po dobu 1-2 minút.

Bolesť chodidiel

Najlepšiu úľavu vašim boľavým chodidlám poskytne tento jednoduchý cvik s tenisovou loptičkou. Položte loptičku na zem a chodidlom posúvajte dopredu a dozadu. Zopakujte aj druhou nohou.

Prvá pomoc pri zacviknutom sedacom nerve – pomôže tenisová loptička

Fyzioterapeutka ukáže, ako pomocou loptičky uvoľniť zacviknutý nerv. Pri tomto cvičení budete potrebovať tenisovú loptičku. Vezmite si loptičku a ležte na nej s tým, že ju umiestníte pod zadok. Jemne sa presúvajte, aby ste loptičkou našli boľavé miesto. Potom, čo ho nájdete, môžete naň tlačiť opatrne po dobu 30-60 sekúnd a následne uvolnite. Rolujte loptičku hore a dole v tejto oblasti. Potom prejdite k ďalšiemu bolestivému bodu. Vyhnite sa oblasti chrbtice a okamžite zastavte, ak dôjde k ostrým bolestiam. Tento postup opakujte 1-2 krát denne po dobu 5-10 minút.

https://youtu.be/6xr_1rXrbM0?t=180

Foto: unsplash