Účinný liek z kuchyne, ktorý zaženie bronchitídu: Pripravte si tento cviklový sirup a raz dva je po kašli!

Ak mávate záchvaty kašľa a objavuje sa u vás dýchavičnosť, je pravdepodobné, že trpíte astmou alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Sú to pomerne rozšírené poruchy dýchania.

Dnes máme pre vás vynikajúci prírodný recept na cviklový sirup podľa portálu felizsaude, ktorý vám s týmito problémami pomôže a je tiež veľmi účinný aj pri ďalších ochoreniach.

Červená repa má vysoký obsah živín

 

Červená repa je bohatá na cenné vitamíny a minerály. Je bohatá na vlákninu, vitamín C, vitamín B6, bielkoviny, mangán, folát, draslík, železo, horčík a iné cenné látky.

Repa tiež obsahuje dusičnany a anorganické pigmenty, ktoré sú rastlinnými zlúčeninami a majú niekoľko zdravotných výhod.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Pomáha v boji proti zápalu

Chronický zápal je spojený s niekoľkými chorobami ako je obezita, srdcové choroby, choroby pečene a rakovina. Cvikla obsahuje pigmenty nazývané betalaíny, ktoré môžu mať protizápalové vlastnosti.

Štúdia na ľuďoch s osteoartrózou ukázala, že kapsuly betalaínu vyrobené z extraktu repy znižujú bolesť a nepohodlie spojené s ochorením.

Cviklový sirup proti kašľu

Potrebujeme:

100 ml horúcej vody

veľkú a dobre umytú červenú repu

2 PL cukru

Postup:

Repu si očistíme a nasekáme na malé kúsky. Vložíme ju do pohára, zmiešame s cukrom, pridáme pohár vriacej vody, zakryjeme a necháme 1 deň odpočívať. Potom užívame 1 lyžicu denne a tento sirup je vhodný aj pre deti. 

Cvikla pre zdravie mozgu

 

Psychické a kognitívne funkcie sa s vekom prirodzene znižujú. Pre niektorých je tento pokles značný a môže vyústiť do stavov, ako je demencia. K tomuto poklesu môže prispieť zníženie prietoku krvi a prívodu kyslíka do mozgu.

Je zaujímavé, že dusičnany v repe môžu zlepšiť duševné a kognitívne funkcie, podporiť rozšírenie krvných ciev a tým zvýšiť prietok krvi do mozgu.

Ukázalo sa, že červená repa obzvlášť zlepšuje prietok krvi do predného laloku mozgu, čo je oblasť spojená s myslením na vysokej úrovni, ako je rozhodovanie a pracovná pamäť. 

Štúdia u diabetikov 2. typu sa navyše zaoberala účinkom repy na jednoduchý reakčný čas, ktorý je mierou kognitívnych funkcií.

Jednoduchý reakčný čas počas počítačového testu kognitívnych funkcií bol o 4% rýchlejší u tých, ktorí konzumovali 250 ml repnej šťavy denne počas dvoch týždňov, v porovnaní s placebom.

Zatiaľ však nie je známe, či je možné repu využiť v klinickom prostredí na zlepšenie funkcie mozgu a zníženie rizika demencie. Vo všeobecnosti má však repná šťava pozitívny vplyv na zdravie a prináša množstvo zdravotných benefitov. 

Prajeme veľa zdravia!

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay