Šípkový čaj vám zmení život: 13 účinkov, ktoré by mal poznať úplne každý!

Ak nepatríte k ľuďom, ktorí hneď pri prvom probléme siahajú po liekoch, tento starý prírodný zázrak našich babičiek by ste určite mali poznať. Jeseň je síce charakteristická sychravým a pochmúrnym počasím, no patrí k nim aj plod, ktorý lieči desiatky zdravotných problémov. Toto sú čarovné šípky.

Šípky sú vzácny prírodný zdroj zdravia, ktorý je nášmu telu prospešný zvonka aj zvnútra. Bohužiaľ, zostávajú nedocenené. Pritom ide o zázrak z divokej prírody plný vitamínu C, ktorý nám výrazne dokáže pomôcť pri problémoch s imunitou, spomaľuje proces starnutia, zabraňuje únave, podporuje trávenie, hydratuje vysušenú pokožku a dokonca vyhladzuje pleť.

Posledný dar prírody pred zimným odpočinkom – je nesmierne prospešný

Šípky sú plné vitamínu C, karoténu, vitamínov B1, B2, P, ktorý posilňuje účinok vitamínu C, či K vitamínu. Plody sú bohaté na pektíny, triesloviny, organické kyseliny, silice a dokonca aj železo, vápnik či flavonoidy, ktoré obsahuje napríklad aj hrozno či kakao. Tie sú skutočným darom pre zdravie človeka, čo potvrdili viaceré odborné výskumy.

Ako pripraviť čaj?

Čajovú lyžičku sušených šípok zalejte horúcou vodou, asi troma decilitrami, a prikryté lúhujte 10 – 15 minút. Pre sladšiu chuť oslaďte medom. V chrípkových obdobiach môžete vypiť až dva litre čaju denne, na bežnú spotrebu si vychutnajte šálku denne. Pred pitím je vhodné čaj precediť cez sitko. Jemné chĺpky zo šípok môžu podráždiť sliznicu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Účinky šípkového čaju na zdravie

  • Silná podpora imunity, šípky ochraňujú bunky, vychytávajú voľné radikály z tela, detoxikujú celý organizmus, účinná prevencia proti vzniku rakoviny, chrípky, nádchy
  • zlepšuje cirkuláciu krvi
  • Pomáha pri hojení zápalov kože – akné a pôsobia blahodárne pri ekzémoch
  • Podporuje a prečisťujú trávenie, hrubé črevo, zlepšujú pravidelnú stolicu, odstraňujú plynatosť
  • Močopudné účinky, odvodňujú nadbytočnú vodu z tela
  • Bojuje proti únave, aj tej chronickej
  • Zlepšujú duševnú vitalitu
  • Veľká pomoc pre pečeň a obličky – čistia telo od toxínov, baktérií a eliminujú zápalové a vírusové ložiská
  • Prevencia proti vzniku Osteoporózy, podporuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva, zlepšujú kvalitu vlasov, nechtov a pokožky
  • Zlepšujú krvotvorbu, mierne riedia krv, prevencia vzniku Anémie, zlepšujú menštruačné ťažkosti (kŕče, silné krvácanie)

Šípky a chudnutie

Šípky obsahujú vysoký podiel vitamínu C, aj vlákninu a tým pádom sú pri chudnutí vhodným doplnkom. Podporia trávenie, stolicu, spustia odvodnenie a Vaše chudnutie môže byť efektívnejšie.

Kedy zberať?

Plody sa odporúčajú trhať v septembri a októbri, ale len do prvých mrazov, potom už strácajú cenné vitamíny. Zbierajú sa iba tvrdé, do oranžova alebo červena sfarbené šípky. Mäkké už nie sú vhodné, pretože opäť obsahujú menej vitamínu C ako ich tvrdšie varianty.