Nezberajte len púpavu, toto je sila: Kto skúsi, čo dokážu tieto hlávky a kĺbmi, prieduškami a migrénou, bude ich hľadať každú jar!

Túto nenápadnú rastlinku možno práve teraz užívate aj vy a ani o tom netušíte. Podbeľ lekárksy je totižto súčasťou veľkého množstva farmaceutických produktov a môžu za to jeho bohaté liečivé účinky. Je doslova nabitý vitamínmi,  živinami a účinnými látkami, ktoré dokážu pomôcť pri mnohých chorobách. Podbeľ možno poznáte pod názvom pánbožkov chlebíček, matkino líčko, alebo májik. Už v dávnych dobách bol známy ako jeden z najsilnejších liekov proti silnému kašľu a dýchacím ochoreniam.

Kvety aj listy tejto rastlinky sa využívajú už po stáročia. Naše babičky s nimi dokázali vyliečiť zapálené priedušky, ale aj uľaviť od ťažkých reumatických bolestí a zapálených žíl. Jeho úžasné vlastnosti môžete využívať aj dnes, stačí len vedieť, čo dokáže a ako z neho vyťažiť maximum.

Zvláštnosťou podbeľu je to, že na vnútorné použitie by sa nemal užívať dlhodobo. Babičky vedeli, že keď užívať treba len kým nepominie choroba.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Čo dokáže?

– odstraňuje opuchy, bojuje proti vonkašiemu zápalu kože

– hojí rany, vredy a popáleniny,

– ocenia ho ženy, je výborný na prípravu liečivých masiek na tvár,

– zmierňuje bolesti svalov a kĺbov,

– blahodárne pôsobí na boľavé kĺby a kosti zmietané reumatickými bolesťami (hovorila sa, že podbeľ vyženie reumu z tela),

– úľava pri ochoreniach dýchacích ciest, zápaloch priedušiek,

– prospieva zdraviu tráviaceho traktu,

– pôsobí proti bolesti hlavy a aj migréne,

– kloktanie pôsobí proti zápalu ďasien a zápalu v ústnej dutine,

– používa sa na hojenie pri zápaloch žíl.

Zber

V jarnom období sa zbierajú kvety, v lete zasa zdravé listy. Kvety zbierame čerstvé a najlepšie za slnečného dňa, keď sú otvorené. Sušte ich rýchlo pri teplote do 40 °C, aby semená počas sušenia nedozreli.
Listy môžete zbierať celé od konca mája do júna. Tiež ich sušte rýchlo pri teplote do 35 °C. Rozložia sa lícnou stranou nadol, aby plstnatá spodná strana čepele rýchlejšie uschla.
Podbeľ sa suší v tenkej vrstve na suchom a dobre vetranom mieste.

Ako ho užívať?

Najčastejšie sa pripravuje liečivý čaj z podbeľu. Získava sa z usušených hlavičiek hlavičiek. Nezabudnite, že čaj užívame len tak dlho, ako trvajú problémy – maximálne 2 týždne. nezabúdajte, že podbeľ je skutočne veľmi silný.

Vonkajšie používanie – na reumu, boľavé kĺby a svaly

Na boľavé kĺby, svaly a kosti sa používa liečivý obklad z čerstvých listov podbeľu. Tie sa roztlačia na kašičku a priložia na bolestivé miesta vo forme obkladu. Obviažeme a necháme pôsobiť pár hodín, prípadne cez noc. Málokto vie, že jeho lsity majú podobné účinky ako listy skorocelu. Liečia rany, podporujú hojenie a zmierňujú bolesť.

Liečivý sirup na priedušky, proti kašľu a chorobám dýchacích ciest

Liečivý sirup z podbeľu pripravíte tak, že nazbierate žlté kvietky a v nádobe ich striedavo vrstvíte s cukrom. Zatvoríte, odložíte na tmavé, chladné miesto a o 8 týždňov jednoducho prevaríte a preložíte do čistých nádob. Potom je sirup pripravený. Užívame najmä pri kašli a zápaloch dýchacích ciest.

Liečivá šťava na rany a vredy

Môžete si aj pripraviť čerstvú šťavu z listov, ktorá je účinná na vredy a rany. Zmiešajte ju s mliekom a medom – vtedy ju môžete využívať vnútorne. Pri vonkajšom využití priložte čerstvé listy lícnou stranou na bolestivé miesto a prichytia sa obväzom. vo forme obkladov sa používala aj šťava z mladých hlavičiek podbeľu.

Zázračná maska pre krásu

Čerstvo natrhané listy pomliaždite na kašu a priložte na tvár. Nechajte pôsobiť 15- 20 minút. Mnohí liečitelia vám potvrdia, že listy a kvety podbeľa patria k najlepším liečebným prostriedkom na nečistú pleť. Obsahujú totiž množstvo účinných látok a antiseptiká vhodné na uzdravenie pleti. Maska vhodná na mastnú a uhrovitú pleť.

Inhalácia

1 vrchovatú polievkovú lyžicu kvetov a listov zaparte a paru vdychujte pod uterákom. Je to výborná pomoc pri nádche a upchatých dutinách. Pôsobí aj proti migréne. Mnohí hovoria, že na migrénu im nezaberá nič tak, ako práve podbeľ. Skúste inhaláciu doplniť aj pitím čaju.