zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Táto okrasná rastlina vám do poriadku črevá, pečeň aj váhu: Vysejte na jar a budete ju velebiť až do jesene, má úžasnú moc!

Celé leto, často až do októbra dominuje kvetinovým záhonom viac ako meter vysoká letnička láskavec. Amarant (u nás známy aj ako láskavec) má úžasné účinky na naše telo a v záhonoch vás bude tešiť celé leto.

Čo dokáže amarant:

  • Podporuje imunitný systém, chráni bunky pred voľnými radikálmi
  • Obnovuje bunky pokožky
  • Prevencia vzniku rakoviny
  • Zlepšuje trávenie, podporuje pravidelné vyprázdňovanie
  • Prečisťuje hrubé črevo od nečistôt, pomáha pri zápche, odstraňuje plynatosť
  • Pomáha odstrániť nadmernú vodu z tela
  • Urýchľuje metabolizmus živočíšnych bielkovín
  • Prevencia vzniku rakoviny hrubého čreva alebo hemoroidov
  • Podporuje činnosť mozgu, upokojuje nervový systém
  • Podporuje krvotvorbu, prevencia vzniku Anémie
  • Má protizápalové účinky
  • Znižuje vysoký krvný cholesterol, prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
  • Prevencia Osteoporózy, podporuje tvorbu kostného tkaniva
  • Vhodný pre Celiatikov, starších ľudí, tehotné a kojace ženy

foto amarant

Úžasné účinky a využitie láskavca

V podstate všetky časti rastliny obsahujú olej, škrob, rôzne vitamíny, mikroelementy, pektín, karotén, lyzín a minerálne soli. V Japonsku, amarant je veľmi cenený pre jeho super-zloženie tak vysoké ako mäso chobotnice a vzácnych morských plodov!

foto amarant

© DepositPhotos

Semená zázračnej rastliny obsahujú hodnotný olej. Sú dokonca aj veľmi chutné a to v mierne praženej forme, pripomínajú chuťovo oriešky. Semená môžu byť pridané do všetkých výrobkov z múky, ciest a koláčov.

amarantové semená

© DepositPhotos

Listy amarantu sú bohaté na vitamín C, karotén, flavonoidy, soli vápnika, draslíka, zinku, mangánu. Úspešne sa používajú na liečbu pankreatitídy, gastritídy, diabetes mellitus, ochorení obličiek a pečene.

Listy chutia ako špenát. Čo si z nich môžete pripraviť? Polievku, rôzne šaláty, kompót, čaj, sirup, môžete použiť listy ako náplň do slaných koláčov a na placky. Je to výborné a neuveriteľne zdravé jedlo!

amarantný olej fotografie

© DepositPhotos

Amarantový olej je zdrojom skvalénu, silného antioxidantu. Nedávno vedci zistili, že skvalén je obsiahnutý v bunkách ľudskej kože. Amarantový olej obnovuje pokožku, hojí rany, tento produkt možno aplikovať externe aj užívať.

Ekzém, plesňové ochorenia, kožné infekcie – to všetko vylieči tento olej.

foto amarant

© DepositPhotos

Odvary z amarantu zastavujú krvácanie, liečia pečeň a srdce, gastrointestinálne infekcie. Čaje a odvary z rastliny bojujú s močovou inkontinenciou u detí.

Šťava z amarantu a rozmixované listy môžu byť použité ako krém, maska ​​na tvár alebo balzam na opláchnutie vlasov. Biologicky aktívne látky priaznivo pôsobia na pokožku, omladzujú, dodávajú vlasom lesk a pružnosť.

Amarantová múka je vyrobená zo semien. Tento výrobok neobsahuje lepok, preto z tejto múky môžete pripraviť veľké množstvo najrôznejších pochúťok. Amarantová múka pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, pomáha chudnúť, má pozitívny vplyv na tráviaci trakt.

amarant múka fotografie

© DepositPhotos

Amarant alebo láskavec má na organizmus pri chudnutí pozitívny účinok. Amarant odporúčam pri zdravej redukcii hmotnosti. Dodá živiny, urýchli metabolizmus a zabezpečí aby Vaše telo chudlo zdravo.

Vysejte si ho záhonov

Láskavce sa využívajú hlavne v záhonových výsadbách, kde pôsobia veľmi dekoratívne. Uplatnia sa však aj v nádobách. Ich pestovanie je nenáročné. Drobné lesklé semená sa vysievajú priamo na záhon koncom apríla až v máji. . Na záhonoch amarant vytvára ideálne partnerstvo s uhorkami. Láskavec rastie veľmi rýchlo. Semená dozrievajú na prelome septembra a októbra. Z rastliny sa semená vyklepú (statná rastlina dá až 2 kg semien), v tieni sa musia usušiť a potom sa z nich mletím urobí múka.
Aprílovým výsevom semien do malých črepníkov si môžete predpestovať sadeničky. V druhej polovici mája ich vysaďte na záhon. Láskavce vyžadujú hlbšie výživné pôdy a pravidelnú bohatú zálievku. Aj keď znášajú aj mierny polotieň, lepšie sa vyfarbujú na slnečnom stanovišti. Neznášajú mráz.

Dokonalé nakladané uhorky

Keď budete v lete zavárať uhorky, nezabudnite do každého pohára pridať 1 list amarantu (láskavca). Uhorky budú chrumkavé, nezmäknú a budú mať ešte lepšiu chuť. Naše babičky tento tip využívali pravidelne, pretože táto rastlinka rástla takmer v každej záhrade a dokonca sa pestovala v blízkosti záhonu uhoriek. Nezabudnite si na zaváraciu sezónu tento tip uložiť!

Najlepšie tipy pre zdravie