Nikdy by sme neverili, že to dokáže obyčajný kúpeľ nôh: Zbohom kurie oko, bolesť aj tvrdá koža na pätách – pár minút a ste ako znovuzrodení!

Máte boľavé nohy, stvrdnutú kožu na pätách, alebo vás trápia kurie oká? Máme pre vás niekoľko vynikajúcich domácich kúpeľov.

Máte boľavé nohy, stvrdnutú kožu na pätách, alebo vás trápia kurie oká? Máme pre vás niekoľko vynikajúcich domácich kúpeľov.

Zvlhčené, zmäkčené a jemné chodidlá ako zo salónu – funguje to aj na kurie oká

Kozmetický salón si môžete urobiť aj u seba doma. Profesionálne pedikérky prezradili trik, vďaka čomu úpravu chodidiel zvládnete aj sami na rovnako dobrej úrovni. Tento jednoduchý a hlavne lacný recept vám pomôže zvlhčiť a zmäkčiť chodidlá. Hneď ich budete mať o poznanie jemnejšie. Navyše, ide o skvelú prevenciu proti kurím okám a v prípade, že vás trápia, môžete ich pomocou tohoto kúpeľa ľahko odstrániť. 

Ako na to?

Aby ste dosiahli tento výsledok, stačí vám k tomu len 500 ml mlieka a dva až tri balíčky sódy. Ak nemáte po ruke takéto množstvo sódy, nezúfajte. Účinné budú aj dve čajové lyžičky na jeden lavór horúcej vody. Namočte si doň nohy a oddychujte. Sóda bikarbóna sa postará o zmäkčenie pokožky, čím sa vám zvyšok pedikúry bude robiť veľmi ľahko.

Tento recept sa hodí práve teraz v chladnejšom období. Prekúrené miestnosti, celý deň obuté v topánkach – výsledkom sú suché, popraskané nohy, ktoré navyše svrbia. Tentokrát to bude vďaka sóde bikarbóne už len minulosť!

Zbohom pleseň na nohách

...

Mykóza na nohách rozhodne nie je nič príjemné. Stačí si však každý večer dopriať kúpeľ v sóde bikarbóne. Ako ho pripraviť? 3 polievkové lyžice sódy zmiešajte v lavóre s 5 litrami vody a nohy si močte asi 20 minút.

Kúpeľ nôh, ktorá uľaví  od bolesti nôh, zbaví vás opuchov a únavy

Zmiešajte 1-2 šálky octu z jablčného octu so šiestimi šálkami teplej vody a namočte si nohy do tejto tekutiny, nechajte máčať,  kým sa voda neochladí. Tento kúpeľ je vynikajúci aj pri pocite ťažkých a opuchnutých nôh – môže za to vysoký obsah draslíka pomáha znížiť zadržiavanie tekutín, čo je častou príčinou opuchov nôh. Funguje to aj proti nepríjemnému mravčeniu v nohách, rpe ktoré som často mala problém zaspať, určite skúste je to neškodné a môže vám to po ťažkom dni padnúť naozaj dobre.

Kúpeľ proti nadmernému poteniu nôh

Nadmerné potenie je nepríjemné a neznášam najmä ten pocit šmykľavých nôh v topánkach. Tento recept mi zatiaľ vždy pomohol a mám ho od prababičky, ktorá vedela, ako vyriešiť mnohé problémy. Stačí pár krát zopakovať a mám pokoj, vyskúšajte, ak vás nadmerné potenie nôh tiež počas leta trápi.

Potrebujeme:

Soľ

Vodu

Jódovú tinktúru (dostať v lekárni)

Postup:

Do lavóra nelejeme vodu – tak aby sme teplotu vydržali, nasypeme 4 lyžice soli a nakvapkáme tinktúru tak,a aby sa voda zafarbila na jemne fialkastú až ružovú farbu. Potom namočíme nohy a necháme v tejto zmesi, kým voda nevychladne. Kúru opakujeme 2x do týždňa. Mne pomôžu už 3-4 procedúry a mám pokoj nadlho.

Poznámka: Nebojte sa, ak sa vám nohy trochu zafarbia – po 1-2 dvoch umytiach sa zafarbenie stratí.

Kúpeľ na nepokojné a boľavé nohy

Potrebujeme:

2-3 l teplej vody. Do vody nastrúhame obyčajné jadrové mydlo – tuhé to najlacnejšie- a pridáme ho toľko, aby sa voda zafarbila ako mlieko. Pridáme hrsť jedlej sódy zmiešanej s morskou soľou a horúcu vodu z kanvice (tak, aby ste teplotu zniesli, nechcete sa predsa popáliť). Nakoniec pridáme 10 kvapiek jódu (dá sa kúpiť v lekárni) a nohy necháme v tomto kúpeli presne 15 minút – nie dlhšie. Nohy som osušila, natrela a obula som si bavlnené ponožky. Prvú noc sa mi spalo lepšie a tretiu noc som konečne prespala celú! Mne stačili 3 procedúry. Nepoužívam stále – len keď dlho sedím, alebo jednoducho cítim, že nohy sa začínajú ozývať.

Jožka M.