Pod nohami máme hotový poklad: Nezabudnite si v lese nazbierať gaštany, sú záchranou pre vaše boľavé kĺby!

Gaštany nie sú len na ozdobu a vytváranie utešených jesenných dekorácií. Dokážu urobiť veľa aj pre naše zdravie.

Gaštany nie sú len na ozdobu a vytváranie utešených jesenných dekorácií. Dokážu urobiť veľa aj pre naše zdravie. Je však potrebné vedieť, ako ich využiť. Spoznajte úžasné účinky pagaštanu konského, ktorý je celkom zadarmo.

Pomoc pre reumatikov

Už v dávnych časoch odporúčali lekári svojim pacientom kúpeľ v gaštanoch. Jediné, čo bolo potrebné dodržať bolo nazbierať si čerstvé semená. Kúpeľ pomáha odstrániť a zmierniť bolesť a zastavuje proces deformácie kĺbov. Tiež pomáha zmierňovať opuch a zápal.

Boľavé kĺby aj zápal v uchu

Gaštany majú jedinečné tepelné vlastnosti. Jednoducho ich vložte do vrecka a ohrejte na suchej panvici. Prikladajte si teplé vrecúško na boľavé miesta. Ide o veľmi príjemnú a účinnú pomoc.

Tinktúra z gaštanov

Jej účinky dokážu rýchlo pomôcť ľuďom pri ochoreniach akými sú zápaly svalov, šliach, pri artritíde, opuchoch a dokonca aj pri hemeroidoch. Za tieto účinky môže vzácna liečivá látka s názvom aescin. Vyrobíte ju jednoducho:

...

Potrebujeme:

15 ks gaštanov

500 ml liehu

Postup:

Gaštany nastrúhame, preložíme do fľaše a zalejeme liehom. Zatvoríme a necháme lúhovať 3 týždne a občas pretrepeme. Scedíme a používame na potieranie boľavých kĺbov, svalov a iných bolestivých miest.

Čaj z kvetov

Kvety usušíme pri teplote 35 stupňov a používame na prípravu čaju, pomáha pri menštruačných bolestiach.

Dajte si ich pod vankúš

Naše babičky si pod vankúš vždy dávali pár gaštanov. Verili, že ich ochránia pred chorobami a prechladnutím, ktoré je pre jesenné dni veľmi typické. Hovorilo sa, že každý by si mal do postele vložiť toľko gaštanov, koľko má rokov. Gaštany by ste mali uložiť tak, aby vás netlačili počas spánku. Spať by ste s nimi až do prvého jarného dňa.