Účinky Epsomskej soli v záhrade!

Zvyčajne sa používa celkom inak, záhradkári však zistili, aké úžasné veci dokáže v záhrade!

Zvyčajne sa používa proti bolesti kĺbov a na uvoľňujúci kúpeľ. Záhradkári si však všimli, že dokáže úžasné veci aj s úrodou a rastlinami. Zoznámte sa s novým pomocníkom, ktorý by nemal chýbať ani vo vašej záhrade – s epsomskou soľou.

Epsomská soľ alebo síran horečnatý je úžasnou pomocou pre každého, kto chce v záhrade používať menej chémie a predsa získať bohatú úrodu plodín a tešiť sa z krásnych kvetov. Toto všetko táto nenápadná prísada dokáže.

Hubenie škodcov

Udrží hlodavce a slimáky ďalej od vašich záhonov. Nasypte ju okolo vašich rastlín, alebo si vyrobte postrek z 2 lyžíc soli a 5 l teplej vody.

Zelenší trávnik

Odborník na starostlivosť o trávniky odporúča posypať trávnik niekoľkými hrsťami epsomskej soli. Vďaka obsahu fosforu a horčíka bude tráva hustejšia a trávnik zelenší a krajší.

Zabijak buriny

5 litrov octu zmiešajte s dvomi šálkami epsomskej soli a ¼ šálky saponátu. Nastriekajte na presne burinu, ktorá vám vyrastá na chodníku či terase. Pre zmes použite aspoň 10% ocot – čím viac kyslosti, tým lepší výsledok.

...

Väčšie papriky a sladšie paradajky

Obľúbený trik pestovateľov zeleniny. Epsomská soľ dokáže ovplyvniť veľkosť a množstvo plodov, dokonca aj ich chuť. Stačí, ak rozsypete okolo každej rastlinky 1 lyžicu soli a hneď zavlažíte vodou. Procedúru opakujte každé dva týždne, kým sa neobjavia kvety. Ďalšou možnosťou je pripraviť si postrek u 1-2 lyžíc soli , 5 litrov vody a nastriekať pomocou fľaše s rozprašovačom na pôdu okolo rastlín.

Sladšie ovocie

Áno, aj chuť ovocia dokáže ovplyvniť epsomská soľ. Vďaka nej budú melóny, jahody, broskyne a citrusové plody sladšie. Na podporu sladkosti postupujte rovnako ako v predošlom kroku.

Prírodné hnojivo

Všimli ste si, že listy na rastlinách sú zvlnené alebo žlté? To sú známe príznaky nedostatku horčíka. Nastriekajte zmes vody a epsomskej soli priamo na listy, alebo nasypte hrsť do pôdy a zavlažte. Potrebný horčík tak rýchlo doplníte.

Pre krásne ruže

Bohatato kvitnúce, zdravé a krásne ruže. Nasypte ju okolo kríkov a zavlažte, prípadne aplikujte formou roztoku na pôdu okolo ruží.

Pred výsadbou semien a sadeníc

Pridajte 1-2 lyžice soli do pôdy predtým, ako do nej vysadíte semienka. Epsomská soľ napomáha rýchlejšiemu vyklíčeniu semien a tiež pomôže sadeniciam rýchlejšie sa adaptovať. Stačí, ak trochu soli pridáte do jamky, do ktorej vložíte semienko alebo sadenicu.