Tieto oranžové kvietky má v záhrade skoro každý: Ľudia však netušia, čo všetko dokáže – dávam ich do okien aj pred dvere!

Nazývajú ich tiež garafie, afrikány alebo smraďošky pre svoju výraznú špecifickú vôňu, ktorá je daná obsahom sírných derivátov.Má okolo 50 druhov, ktoré sa líšia výškou, tvarom kvetu a farbou od žltej, cez oranžovú až po hnedočervenú a ich rôzne kombinácie. Kvitne od júna až do prvých mrazov. Listy sú tmavozelené, rozstrapatené alebo viactvaré. V záhrade je nielen dekoratívna, ale aj veľmi užitočná. A nielen pre záhradu, ale aj pre vás!

Aksamietnice sú výbornou alternatívou pre každého, kto chce v záhrade používať menej chémie a hľadá prirodzené spôsoby, ako pochrániť úrodu a odplašiť škodcov. Rastlina dezinfikuje pôdu, odpudzuje škodlivý hmyz, hlavne háďatka, ktoré zle ovplyvňujú porasty jahôd, cibuľovín, mrkvy či pôru. Najlepší účinok má odroda Ground control.

Kvietky sa oplatí sa ich vysadiť priamo do záhonu zeleniny. Okrem odpudzovania škodcov tieto kvietky priťahujú opeľujúci hmyz a tým zvyšujú plodnosť cukety, hrachu, uhoriek, paradajok. Aksamentica je zároveň jeden z najsilnejších prírodných odpudzovač vošiek.

Aj do črepníkov

Ja aksamenticu pestujem aj v črepníkoch a dávam ju do okien aj na terasu. Málokto vie, že táto rastlinka je jedným z najsilnejších odpudzovačov komárov, navyše, vyzerá veľmi pekne a dekoratívne.

pestovanie zeleniny v marci

Málokto vie, že tieto kvietky sú ohromne prospešné aj pre naše zdravie. Mňa o ich zázračnej moci učila už babička. Napríklad obyčajný čaj z tejto kvetinky bol na stole vždy, keď nás na prázdninách u starkej bolelo bruško. Na zažívanie je totižto neprekonateľný, ešte užitočnejšie, ako zaliať ju vriacou vodou je však zmiešať ju s obyčajným olejom.

Len natrhať a zaliať olejom – na kĺby je to úžasná vec

Tento účinok „smraďošky“, ako túto rastlinku nazývam, ocenia hlavne tí, ktorí trpia reumou, alebo ich bolia kĺby a kosti (po 60-tke teda asi každý). Stačí, ak si natrháte tieto rozkvitnuté oranžové hlavičky kvetov a zalejete ich obyčajným kuchynským olejom. Ja dodržiavam pomer 1 diel kvetov a 3 diely oleja. Takto necháme lúhovať 3 týždne. Olej používame na potieranie a masáž boľavých kĺbov, kostí a svalov. Aj chcete ešte rýchlejšiu úľavu od bolesti pridajte si odvar z kvetov aj do kúpeľa. Natrhajte si kvietky večer a nechajte cez noc namočené vo vode. Na druhý deň dajte na plameň, priveďte do varu a nalejte do kúpeľa (môžete scediť, alebo pridať aj s kvietkami).

Vyženie z domu choroby aj muchy

Babička vždy hovorila, že tento kvietok vyženie z izby choroby aj nevítaných obyvateľov. A nebola vôbec ďaleko od pravdy. Aksamietnice sú skutočne v interiéri veľmi užitočné, majú antibakteriálne a protivírové vlastnosti. Z izby vám ich vôňa spoľahlivo vyženie aj muchy. Ak sa chcete zbaviť vší použite olej z aksamietnice, ktorý votriete do vlasov a necháte 20 minút pôsobiť. Následne vlasy prepláchnite odvarom z kvetov. Táto metóda sa veľkému úspechu tešila aj v minulosti!

Na rozbúrený žalúdok

liečivé vlastnosti nechtíka lekárskeho

Rastlina obsahuje silice, ktoré pôsobia proti plesniam a kandidóze. Čaj používajú ľudoví liečitelia na upokojenie žalúdka pri opici. Má vraj aj mierne psychedelické účinky. Pôsobí aj močopudne a pomáha pri zápche.

Oceníte ich aj v kuchyni!

Aksamietnice sú jedlé kvety a svojou nasládlou chuťou pripomínajú aníz. Ak ich pár pridáte do šalátu či do omáčky, vykúzlite jedinečnú orientálnu chuť. V prímorských krajinách sa používajú aj do polievok a ovocných šalátov.

Suché kvety nevyhadzujte, budete mať základ pre budúcoročný záhon. Suché semienka uzavrite do pohára a dajte na chladné tmavé miesto. Vysejte ich v apríli, aby mladé výhonky nezničili posledné mrazíky. Môžete ich pestovať v kvetináči, kde je výhoda, že mladé rastlinky nezožerú slimáky.

Dnes najobľúbenejšie