V lete dávala stárka tieto kvietky do pohára s olejom: Mám už po 60 a radím to každému rovesníkovi aj oveľa mladším!

371

Aksamietnice prezývané smraďošky alebo afrikány sú obľúbené a veľmi nenáročné rastlinky, ktoré sa oplatí mať na záhone. Sú totižto veľmi užitočné nielen pre vaše záhony, ale aj pre vás.

Foto: pixabay

Tieto obľúbené letničky majú úžasnú schopnosť chrániť vaše záhony pred škodcami (odplašia vošky, háďatká, molice), no málokto vie, že sú ohromne prospešné aj pre naše zdravie. Mňa o ich zázračnej moci učila už babička. Napríklad obyčajný čaj z tejto kvetinky bol na stole vždy, keď nás na prázdninách u starkej bolelo bruško. Na zažívanie je totižto neprekonateľný, ešte užitočnejšie, ako zaliať ju vriacou vodou je však zmiešať ju s obyčajným olejom.

Len natrhať a zaliať olejom – na kĺby je to úžasná vec

Foto: pixabay

Tento účinok „smraďošky“, ako túto rastlinku nazývam, ocenia hlavne tí, ktorí trpia reumou, alebo ich bolia kĺby a kosti (po 60-tke teda asi každý). Stačí, ak si natrháte tieto rozkvitnuté oranžové hlavičky kvetov a zalejete ich obyčajným kuchynským olejom. Ja dodržiavam pomer 1 diel kvetov a 3 diely oleja. Takto necháme lúhovať 3 týždne. Olej používame na potieranie a masáž boľavých kĺbov, kostí a svalov. Aj chcete ešte rýchlejšiu úľavu od bolesti pridajte si odvar z kvetov aj do kúpeľa. Natrhajte si kvietky večer a nechajte cez noc namočené vo vode. Na druhý deň dajte na plameň, priveďte do varu a nalejte do kúpeľa (môžete scediť, alebo pridať aj s kvietkami).

Vyženie z domu choroby aj muchy

Foto: pixabay

Babička vždy hovorila, že tento kvietok vyženie z izby choroby aj nevítaných obyvateľov. A nebola vôbec ďaleko od pravdy. Aksamietnice sú skutočne v interiéri veľmi užitočné, majú antibakteriálne a protivírové vlastnosti. Z izby vám ich vôňa spoľahlivo vyženie aj muchy. Ak sa chcete zbaviť vší použite olej z aksamietnice, ktorý votriete do vlasov a necháte 20 minút pôsobiť. Následne vlasy prepláchnite odvarom z kvetov. Táto metóda sa veľkému úspechu tešila aj v minulosti!

Oceníte ich aj v kuchyni!

Aksamietnice sú jedlé kvety a svojou nasládlou chuťou pripomínajú aníz. Ak ich pár pridáte do šalátu či do omáčky, vykúzlite jedinečnú orientálnu chuť. V prímorských krajinách sa používajú aj do polievok a ovocných šalátov.

Titulná foto: pixabay

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Témy:


Pridajte svoj komentár