Učíme sa celý život. Zaspať na vavrínoch netreba ani v práci

Mať dobrú prácu je snom každého dospelého človeka, no nie každému sa splní. No tí, ktorým áno, by rozhodne nemali zaspať na vavrínoch. Učíme sa celý život, a to platí aj v prípade zamestnania. No ľudia, ktorí sa vzdelávajú aj popri práci, majú oproti tým ostatným v niečom navrch. Nemusí ísť pritom nutne o externé štúdium na univerzite.

Školáci snívajú o tom, ako by sa radšej vymenili s dospelými, ktorí sa po príchode z práce môžu venovať svojim záležitostiam, a nie učivu. No v skutočnosti pribúda ľudí, ktorí sa popri práci vzdelávajú, a to celkom dobrovoľne. Byť dospelým a pracujúcim človekom tak automaticky neznamená skončiť so vzdelávaním a čerpať len zo znalostí, ktoré boli získané v minulosti. V skutočnosti je vzdelávanie sa v dospelosti prínosné nielen z krátkodobého hľadiska a cieľu, kvôli ktorému sa daní ľudia vzdelávajú, ale aj z toho dlhodobého.

Učíme sa celý život a táto veta nie je žiadnym klišé, ale holou pravdou. Ak aj nejde o klasické vzdelávanie popri zamestnaní, sú to napríklad rôzne lekcie a skúsenosti, ktoré nám život prináša. Príkladom je napríklad človek, ktorý mení prácu. Dostáva sa do nového prostredia, kde sa musí naučiť novému systému práce a spolunažívaniu s kolegami. No nie je zamestnanie ako zamestnanie. Kým v niektorých stačí robiť svoju prácu stereotypne, iné pracovné pozície si vyžadujú toho viac, vzdelávanie a rozvoj zamestnancov je v rámci nich preto veľmi dôležitý. To sa týka najmä tých zamestnancov, ktorých náplň práce podlieha novinkám, hoci aj v zmene systéme, s ktorým pracujú. Inokedy sú to nové trendy či informácie, ktoré je pre vykonávanie povolania dôležité vedieť a pracovať s nimi. A hoci by sa mohlo niekomu zdať, že školenia či vzdelávanie zamestnancov sú nudné, v skutočnosti im môžu do života veľa dať. Jednak sa vďaka tomu môžu vo svojom povolaní zlepšiť a jednak vďaka tomu získať skúsenosti a znalosti do života, napríklad do ďalšej práce.

Dnešný pracovný trh je totiž presýtený množstvom ľudí, ktorí majú široké spektrum znalostí, skvelé vzdelanie, sú dostatočne draví a kreatívni. Presadiť sa preto vôbec nemusí byť jednoduché. Dobré pozície s dobrým platom sa rýchlo obsadia a preto treba ukázať, že ovládate toho viac ako ostatní, že vy ste jednoducho lepší. Ak máte preto v zamestnaní prejsť vzdelávaním, nebojte sa toho, do ďalšieho života sa vám to môže zísť, hoci si teraz myslíte opak. Predstavte si totiž, že istý čas pôsobíte v jednej práci, kde robíte to, na čo ste si zvykli a čo viete robiť dobre, no to je všetko. Žiadne najnovšie informácie či trendy z oblasti, v ktorej pracujete, nezískavate, pretože sa možno o to nezaujímate. Potom sa ale rozhodnete pre zmenu práce, no zrazu vás predbehne uchádzať, ktorý je v danej oblasti lepší, lebo ovláda najnovšie trendy, vie niečo, čo vy nie, lebo ste sa v tom nedovzdelali. Preto je dobré neustále si rozširovať obzory, mať pred ostatnými náskok.

Existuje veľa ľudí, ktorí sa vzdelávajú aj dodatočne, a to nielen na univerzite. Pred tými, ktorí popri práci študujú, pritom treba sňať klobúk, pretože to musí byť náročné. Ale sú zároveň dôkazom toho, že to ide a že žiadne výhovorky u ostatnej časti populácie neobstoja. Vzdelávať sa oplatí, hoci aj obyčajným učením sa cudzieho jazyka alebo nového programu na počítači. Prípadne študovaním odborných publikácií alebo článkov, ktoré s vašou prácou súvisia. Je navyše fajn mať pocit, že viete toho o čosi viac ako kolegovia, a to aj môžete patrične ukázať.

Doba závislosti od technológií má niekoľko fantastických výhod, netreba na ňu len nadávať. Jednou z nich je aj fakt, že vzdelávať sa môžeme práve prostredníctvom nich. V rámci toho sa osvedčil napríklad e-learning. Tento moderný spôsob vzdelávania je vhodný nielen pre samotné firmy, ale aj pre jednotlivcov. Navyše vám fyzicky ušetrí čas, ktorý by ste museli stráviť chodením na rôzne kurzy. Učenie sa cez internet je tak nielen praktické, ale aj zábavné. Obľúbenou metódou sú aj rôzne mobilné aplikácie, prostredníctvom ktorých sa môžete učiť prakticky kdekoľvek, keďže takmer každý disponuje slušným množstvom mobilných dát. Vzdelávanie tak nemusí byť nudné a nemusí vás oberať o čas, výberom správnej metódy sa môže stať dokonca aj vašim koníčkom.

(PR)

Dnes najobľúbenejšie