zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Toto bude celú jeseň a zimu váš najlepší kamarát: Stačí 1 lyžička a zbohom zapálené hrdlo, kašeľ a boľavé brucho!

Tymián by ste počas jesene a zimy mali mať vždy poruke. A to najmä v podobe liečivého sirupu a čaju. Budú vám slúžiť celé mesiace!

Hlavnou zložkou tymiánu je silica thymol – účinné antiseptikum (to znamená protizápalové). Tymián je považovaný za jedno z najúčinnejších prírodných antibiotík. Uplatňuje sa preto pri ľahších chorobách horných ciest dýchacích z nachladenia, ale aj pri liečbe chronického kašľu, problémoch s dýchaním. Rovnako pomáha liečiť čierny kašeľ, astmu, bronchitídu alebo angínu. Je účinný na plesne, baktérie a črevné parazity.

Tymiánový sirup proti kašľu

Takto doma pripravený sirup určite zaberie. V modernej domácnosti nemá každý pripravené bylinky… Našťastie s tymiánom je to jednoduché – nájdete ju v každých potravinách v oddelení s korením.

Potrebujeme:

200 g cukru

250 ml vody

1 sáčok sušeného tymiánu

Príprava:
Cukor s vodou varíme na miernom ohni asi 20 minút tak, aby sa neodparilo veľa vody. Odstavíme, vsypeme obsah sáčku sušeného tymiánu a necháme vychladnúť. Sirup scedíme, nalejeme do fľaštičky a podávame denne 3-4x za lyžičku. Sirup má veľmi príjemnú chuť, bez problémov ho vypijú aj deti. Nezabudnite, že účinok každého liečiva sa výrazne prejaví až po 2-3 dňoch. Tento sirup zaberá určite.

Všemocný tymián

Tymián blahodárne pôsobí pri zápale tráviacej sústavy, uľahčuje trávenie, stimuluje produkciu bielych krviniek a tak zvyšuje odolnosť organizmu. Môžeme ho nielen vnútorne užívať, ale je vhodný aj na vonkajšie použitie vo forme obkladov a kúpeľov: hojí zapálené rany, vredy, preležaniny.

Zázračný čaj z tymánu

zloženie:

  • 2 lyžičky sušeného tymianu (prípadne čerstvý)
  • 1 hrnček vody
  • malý med, ale to nie je povinné

príprava:

Tymián pripravíme ako klasický čaj. Čaj je výborný na trávenie, pri zápaloch a výborný je aj do kúpeľa či na umývanie hnisajúcich či zapálených rán. Pomáha tiež pri vysokom krvnom tlaku, vysokom cholesterole a mnohých ďalších problémoch.

Upozornenie: Pri neprimeranom alebo pri dlhodobom užívaní je tymián toxický a môže poškodiť štítnu žľazu, preto sa neodoporúča vnútorne tehotným a dojčiacim ženám. Denná dávka tymiánu by nemala presiahnuť 10 g.

Najlepšie tipy pre zdravie