Trik našich babičiek na super-čisté okná bez drhnutia, bez leštenia: Šmuhy už neriešite, lesknú sa hneď!

Nepotrebujete žiadne drahé leštidlá na sklo, s trikmi našich babičiek a šikovných gazdiniek už nikdy neriešite šmuhy na oknách!

Stará finta na super-čisté okná

Pre mňa najlepšia vec na umývanie okien je jednoznačne táto.Ja inak už okná neumývam a verím, že keď to skúsite, nebudete ani vy. Tento tip som počula náhodou cestou autobusom a vyskúšala som, výsledok bol perfektný. Všetko, čo potrebujete, má pritom doma každý z nás – šampón a obyčajnú vodu.

Postup:

Do teplej vody pridáme šampón (akýkoľvek – ja používam lacný žihľavový šampón za 80 centov). Umyjeme a jednoducho utrieme čistou suchou handričkou – žiadne drhnutie nie je potrebné. Kto vymyslel tento nápad má môj obdiv! Odskúšala som a rada rozšírim aj ďalej.

Mirka H.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vždy, keď moja babička čistila okná, dala variť na čaj. Nie však na pitie. Vďaka tomuto čajovému triku boli jej okná vždy najkrajšie z celej ulice, leskli sa a vydržali čisté dlhú domu. Popravde, nikdy som u nej nevidela žiadnu chémiu a leštidlá, ktoré dnes nájdete v každom obchode. Príprava je úplne jednoduchá a počas rokov som si túto metódu tak obľúbila, že nič už ani nepoužívam.

Čaj nahradí drahé leštidlá

Potrebujeme:

2 vrecká čierneho čaju

1 citrón

5 litrov vody (starká použila prevarenú, vlažnú vodu)

Postup:

Do šálky si uvarte čaj z dvoch vreciek ako zvyčajne. Nechajte 15 minút vylúhovať a prelejte do vandlíka s vlažnou vodou a pridajte aj citrónovú šťavu  z 1/2 -1 citróna (podľa veľkosti). Čistite okná ako obvykle, ale nepoužívajte handričku s chĺpkami. Na leštenie sú najlepšie obyčajné noviny. Všetko je krásne čisté a lesklé, ja takto umývam už roky.

Ako to funguje?

Kyselina citrónová rozpúšťa vodný kameň a zaschnuté kvapky vody, tanín odmasťuje, rozpúšťa nečistoty a dodáva lesk, navyše, na sklenenom povrchu vytvára ochranný film. Okná tak vydržia čisté a krásne lesklé dlhšie. Dúfam, že tento tip vám uľahčí každodenný život a upratovanie!

autor: Ľubka

Vanilkový puding na okná

4853419_orig

Puding nie je len skvelou sladkou pochúťkou, ale môže vám skvele uľahčiť právu pri umývaní okien. Na 5 litrov vody postačí jeden pudingový prášok. Premiešajte a touto zmesou okná jednudochu umyte. Leštiť ich už nebude treba.

Pri umývaní okien vám skvele poslúži aj citrónová šťava. Nalejtu ju do vody, ktoru budete umývať. Šťava dokáže účinne rozpúšťať odolné aj veľmi odolné nečistoty.

Vedeli ste, že na umývanie okien nepotrebujete dokonca ani handru? Poslúžia obyčajné noviny a čistiaci prostriedok z 1/4 šálky octu, 1/2 šálky tekutého mydla a 2 šálok vody. Celý postup nájdete TU.

Tablety na čistenie protézy

Dobrý deň, má pre vás super tip, ktorý som odskúšala len nedávno na základe vášho článku. Písala ho nejaká dobrá duša o využití tabliet na čistenie protéz pre čistú práčku bielizeň. Skúsila som a skutočne môžem potvrdiť, že to funguje a že na to stačia naozaj tie najlacnejšie tablety z drogérie. Chcem sa však podeliť o iný môj zlepšovák s týmito tabletami, o ktorom som zatiaľ nikde nečítala, ale napadlo mi to a tak som skúsila. Tablety som použila na čistenie okien a neskôr aj zrkadiel a skiel v domácnosti. Neuveríte, aké skvelé výsledky som takto dosiahla – všetko sa len-tak lesklo a nepotrebovala som už žiadne leštidlá a podobné veci. Vydrhala som tak aj rámy – na zrkadlách a oknách – super výsledok bez námahy, vrelo odporúčam, mám to čerstvo odskúšané!

Ako na to?

Vo vandlíku som si rozpustila 2 tablety a s túto tekutinu som použila na čistenie okien, rámov zrkadiel aj vitrín v dome. Všetko sa úžasne leskne a ani keď svieti priamo na sklo slnko, nevidno žiadne šmuhy!

Majka C.

Na neprekonateľný lesk

Nepotrebujete špeciálne prostriedky na leštenie a umývanie okien. Stačí, ak do teplej vody pridáte trochu aviváže a máte čisté aj perfektne lesklé okná na dlhú dobu. Môžete použiť aj na umývanie okien v aute.

Za 1 Euro mám čisté okná, riady aj celú domácnosť na 2-3 mesiace!

Používam roky, je to perfektný tip od mojej svokry!

Potrebujeme:

2 baliky jedlej sody – 100g

1 balik kyseliny citronovej-100g

100 g morskej soli, najlepšie hrubozrnnej, ale keď nie je postačí aj normálna

Postup:

Toto všetko spolu zmiešať a dať do uzatvárateľnej nádoby, aby zmes nenavlhla. Do nádoby zvyknem dávať aj pár zrniek ryže v látkovom vrecúšku, ako ochranu pred vlhkosťou. Sem tam obsahom nádoby pretrepeme.

Dávkovanie je 1 až 3 polievkové lyžice, podla znečistenia riadov. Namiesto leštidla dajte ocot a riad sa bude krásne lesknúť – hlavne poháre zo skla. Ako hovorím, používam aj na čistenie bežne v domácnosti, napríklad špáry v kúpeľni budú krásne biele, ak si vytvoríte z tejto zmesi čistiacu pastu (stačí pridať trochu vody). Napíšte, či sa to osvedčilo aj vám!

Ešte jeden malý zlepšovák, keďže ja túto zmes využívam naozaj na celú domácnosť. Stačí, ak pridáte trochu obyčajného saponátu (alebo tekutého mydla) a pár kvapiek esenciálneho oleja a vytvoríte zmes podobnú piesku. Tú natlačíte do formičiek od ľadu a máte perfektné tablety na čistenie do WC.

Peťka V.