Túto rastlinu kupujeme za drahé peniaze do kuchyne: Toto dokáže, ak si ju dáte na balkón alebo terasu!

Nie len do kuchyne. prečítajte si, prečo by táto rastlina nemala chýbať ani na vašej terase!

Citrónovú trávu kupuje za drahé peniaze v obchodoch. Najčastejšie má využite v kuchyni, kde fantasticky prevonia pokrmy z rýb, polievky aj šaláty. To však ani zďaleka nie je všetko. Toto sú dôvody, prečo sa ju oplatí pestovať aj u vás doma:

Úžasná pre zdravie

Konzumácia citrónovej trávy dokáže rýchlo pomôcť pri nevoľnosti, podráždenom žalúdku a potláča vnútorné zápaly. V Ázií, odkiaľ pochádza, sa dodnes verí, že citrónová tráva dokáže liečiť ochorenia súvisiace s krvou a obehovým systémom.

Citrónová tráva má výrazné antibakteriálne vlastnosti, posilňuje imunitu a dokáže pomôcť aj pri bolestiach hlavy – vtedy sa odporúča inhalácia. Ak si ju pridáte do kúpeľa, poďakuje sa aj vaša pokožka – citrónová tráva obsahuje antioxidanty, ktoré prospievajú bunkám pokožky a chránia ich pred účinkami voľných radikálov. Okrem toho pôsobí upokojujúco aj na rozbúrenú psychiku.

Dajte si ju na terasu, muchy a komáre ju nenávidia

Vôňa citrónovej trávy je často využívaná aj v repelentoch a prostriedkoch proti hmyzu. Pravdou je, že jej vôňa pôsobí na otravný hmyz až toxicky. Vyhýbajú sa jej teda už z diaľky. Preto sa citrónová tráva pestuje v blízkosti dvier, okien, na terasách či balkónoch. Vytvára prirodzenú bariéru proti nepríjemným lietajúcim návštevníkom našich bytov. Pri rodinnej grilovačke alebo posedení na terase si jej účinky nebudete vedieť vynachváliť. Citrónová tráva však odpudzuje aj lezúci hmyz, predovšetkým pavúky.

Nekupujte, pestujete!

Citrónová tráva sa pestuje jednoducho – zo zvyškov citrónovej trávy z obchodu, alebo zo semienok. Tie ľahko kúpite v každom záhradkárstve.

Z kupovanej citrónovej trávy

Pre pestovanie z kupovanej citrónovej trávy stačí, ak spodnú časť jednoducho vložíte do vody do skleného pohára a necháte zakoreniť – vodu pravidelne vymieňame a keď sa objavia korene, preložíme do substrátu v črepníkoch.

Zo semienok

Pripravte si misku s priepustným a ľahkým substrátom, do ktorého vložíme semienka a jemne zavlažíme vodou z rozprašovača. Prikryjeme igelitovým vreckom a uložíme na slnečné miesto. Substrát pravidelne zalievame a pravidelne vetráme. Pred každým zalievaním by mal substrát mierne preschnúť. Keď semienka vyklíčia (za 10-15 dní), rastlinu udržiavame pri stabilnej teplote okolo 20-23 stupňov Celzia. V lete môžeme pokojne vybrať aj na balkón. V zime prezimujeme v chladnejšej izbe a na ďalší rok už citrónová tráva prežije aj v záhrade na mieste chránenom pred vetrom a dostatočne odvodnenom.

Keď sú stonky citrónovej trávy dostatočne hrubé, zrežú sa tesne nad pôdou a môžeme ich používať v kuchyni. Nakrájame, naklepeme a pridávame do šalátov, pečených zemiakov, dressingov, alebo iných receptov.

Dnes najobľúbenejšie