Túto radu teraz vyvážite zlatom: Návod ako posilniť pľúca a postarať sa o dýchacie cesty počas infekcie!

Tento návod oceníte nielen počas infekcie, ale pomáha aj ľuďom s akýmikoľvek respiračnými ťažkosťami, zvlášť astmatikom, alergikom, fajčiarom a ďalším.

Pomôže podporiť dychové funkcie a stará sa o hygienu dýchacích ciest. Po tejto metóde budete menej trpieť dýchavičnosťou a dráždivým kašľom a bude sa vám lepšie dýchať – zlepšíte fukciu pľúc. Zmyslom tohto videa je aj pomôcť nemocniciam a zdravotníckemu personálu k ľahšiemu zvládnutiu choroby ľudí pri hospitalizácii, aj doma.

Postup:

1. Cvik

Ako prvé ošetríme hrudník tak, aby bol pružnejší, lepšie sa nám dýchalo a cvičilo. Môžete s týmto cvičením pomôcť svojmu blízkemu, alebo cvičiť sami. Ak pomáhate svojmu blízkemu, urobte z dlaní akoby misky a položte na ramená. Jemne pritlačte ramená do podložky a dolu smerom k nohám. Netlačte príliš silno, nesmie to bolieť. Človek, ktorému pomáhame môže zatiaľ zhlboka predýchavať. Aby to malo efekt, treba toto uvoľnenie hrudníka vykonávať aspoň 30 sekúnd. Alebo jednoducho vykonávajte cvičenie na 5 hlbokých nádychov a výdychov.

2. Cvik

Jednu ruku nechajte na ramene ležiacej osoby a druhú presuňte na rebrá, ktoré zľahka zatlačte smerom k podložke. Osoba, ktorá leží môže zase predýchavať. Opäť vydržte asi 30 sekúnd, alebo aspoň 5 nádychov a výdychov. Ak to bude až príliš ťahať tak uberte tlak, alebo treba predýchať viackrát. Potom vymeňte strany.

3. Cvik

Špičkami prstov rozmasírujeme rebrá od stredu smerom von nad prsiami, aj pod prsiami. Týmto spôsobom rozmasírujete unavené svaly medzi rebrami.

4. Cvik

Tento cvik môžete vykonávať bez asistencie ďalšej osoby. Sadnite si rovno s vystretým chrbtom a s nádychom idete jemne do záklonu. Vyťahujete sa za hrudnou kosťou dopredu a hore. S výdychom sa potom balíte dolu do predklonu. Opakujte niekoľkokrát.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

5. Cvik

Jednu ruku zafixujte pod rebrá, druhú ruku položte na zátylok, vyťahujte sa dohora a potom sa jemne s nádychom ukloňte do strany. S výdychom sa vráťte naspäť. Zopakujte niekoľkokrát.

6. Cvik

Ďalší cvik vychádza z toho predchádzajúceho. S nádychom sa vytiahnite diagonálne hore a vytočte sa smerom za lakťom. S výdychom sa vráťte dopredu a jemne do strany. Potom znovu opakujte tento rotačný pohyb opäť s nádychom a výdychom. 5-ty, aj 6-ty cvik zopakujte za sebou aj na druhú stranu.

Polohy, v ktorých môžete vykonávať nasledujúce dychové cvičenia

Celé cvičenie si môžete pozrieť v priloženom videu