zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Túto burinu na jar neprehliadajte – natrhajte listy aj koreň: Rovno pod nosom vám rastie zázrak pre zdravie celej rodiny!

Skorocel je známy ako jedne z naj-tvrdohlavejších burín, ktoré sa objavujú v záhradách, thlinách a často aj v medzerách záhradnej dlažby. Je to však jedena z najsilnejších rastlín, ktoré sa vyskytujú v našich zemepisných šírkach. U nás je skorocel kopijovitý dlhú dobu známy najmä tým, že pomáha „skoro zaceliť“ rany. Z tejto rastlinky sa dá využiť naozaj všetko – korene, listy a a dokonca aj semená.

Liečivé účinky

  • je pomocníkom pri ochoreniach dýchacích ciest (kašeľ, zachrípnutie, astma, tuberkulóza a pod.)
  • uľahčuje a zrýchľuje trávenie a je účinný aj pri pálení záhy
  • urýchľuje hojenie rán, popálenín, ekzémov i opuchov spôsobených hmyzom
  • pomáha pri zápaloch očí
  • Uvarený koreň slúži ako ústna voda a rozhryzený mierni bolesti zubov
  • pomáha pečeni, žlčníku i močovým cestám
  • výborný je aj pri žalúdočných vredoch
  • semená sa využívajú ako preháňadlo
  • prospieva ľuďom, ktorí trpia málokrvnosťou
  • pôsobí antisepticky, a preto eliminuje vyrážky i lišaje
  • vo forme obkladu je nápomocný aj pri trombóze.

Skorocel si nemusíte prikladať len na rany, toto sú úžasné spôsoby, ako rastlinku využiť!

Skorocelový čaj

Na prípravu čaju potrebujeme čajovú lyžičku sušeného skorocelu, ktorá sa zaleje štvrť litrom vriacej vody a nechá sa 15 minút lúhovať. Čaj sa pije 3-krát denne po dúškoch.

Šťava proti kašľu

Šťava sa pripraví z listov skorocelu, ktoré sa odšťavia odšťavovačom. Pre lepšiu chuť i rýchlejší účinok sa odporúča šťavu dosladiť medom.

Pleťová voda na čistenie pleti a dezinfekciu

Na prípravu potrebujeme 5 gramov čerstvých skorocelových listov a 100 ml 60-percentného liehu. Obe ingrediencie dáme do fľaše, dobre uzatvoríme a necháme 10 dní odpočívať pri izbovej teplote. Potom tinktúru precedíme a zhruba 30 ml prelejeme do čistej fľašky a dolejeme 70 ml destilovanej vody. Takto pripravenou pleťovou vodou pleť čistíme. Zvyšok sa uskladní v tmavej nádobe a v prípade potreby sa zriedi s destilovanou vodou a opäť sa používa.

Skorocelová kašička

Na zápalové a vredové ochorenia žalúdka a čriev zaberá aj špeciálna zmes pripravená z päťdesiatich gramov listov skorocelu, nátržníka, orecha a vňate repíka. Všetky zložky dôkladne rozmrvte, zmiešajte a čaj si uvarte z jednej polievkovej lyžice bylín, zaliatej tromi decilitrami vriacej vody. Nechajte ho dvadsať až štyridsať minút lúhovať a nesladený pite tri- až štyrikrát denne. Nepopíjajte ho horúci! Po dopití si ľahnite na chrbát a znovu sa obracajte zboka na bok.

Skorocel v kuchyni

Milovníci netradičných chutí si skorocel zamilujú i v kuchyni. Má jemnú aromatickú chuť, preto sa skvelo chodí do zeleninových šalátov, ale aj do polievok či omáčok.

Čaj, ktorý zbavuje hlienov

Na prípravu potrebujeme čajovú lyžičku zmesi sušeného skorocelu a materinej dúšky. Zalejeme vriacou vodou, necháme lúhovať maximálne 2 minúty. Precedíme, pridáme koliesko očisteného citróna a pijeme niekoľkokrát za deň po malých dúškoch.

Skorocelový sirup

Veľmi obľúbený je skorocelový sirup, ktorý si môže pokojne každý pripraviť doma. Je to jednoduché. Do fľaše so širokým hrdlom sa ukladajú umyté lístky skorocelu, ktoré sa priebežne zasypávajú trstinovým cukrom. Nádoba sa uzatvorí a odloží na tmavé miesto. Postupne začne zmes „púšťať“ šťavu. Odporúča sa ju pravidelne premiešať. Po úplnom rozpustení cukru sa sirup precedí, uloží do fľaštičiek a do chladničky. Pri problémoch s dýchacím aparátom sa užíva polievková lyžica trikrát denne.

 

Najlepšie tipy pre zdravie