Tušili ste, že tento prášok dokáže zmeniť vašu záhradu? Stačí len nasypať a začnú sa diať tieto veci!

Možno ju poznáte, no o jej využití v záhrade ste doteraz vôbec neuvažovali.

Diatomická zemina tiež známa ako kremelina. Ide o horninu, ktorá sa vyskytuje prirodzene v prírode a ľahko sa štiepy na jemný prášok. Obsahuje zvyšky schránok vodných živočíchov a rias. Je extrémne bohatá na mangán, kremík, magnézium, železo, vápnik a ďalšie látky.

Ako vybrať správny tip?

Existujú viaceré tipy a triedy kremeliny. Napríklad, kremelina sa používa na filtráciu bazénov – tá je však tepelne spracovaná a nevhodná pre záhradkárske potreby. Kremelina, ktorá obsahuje amorfný oxid kremičitý sa vo všeobecnosti používa na poľnohospodárske účely. Keďže sa však kremelina používa aj v potravinárstve, rozhodne zvoľte tento tip – je bez chemických prísad, neobsahuje žiadne pesticídy ani iné škodlivé prísady.

Čo dokáže v záhrade:

Mechanický pesticíd

Kremelina predstavuje netoxický spôsob, ako ochrániť záhradu pred škodcami, ktorí nivočia našu záhradu. Kontakt s ňou je totiž silne dehydratačný. Prášok účinkuje najmä v suchu – keď prší, dočasne sa jeho účinok obmedzí, no keď vyschne, opäť účinkuje. Rozsypte ju jednoducho okolo záhonov.

Slimáky ju nenávidia

Slimáky dokážu nebezpečenstvo plynúce z kontaktu s touto látkou, vycítiť. Kremelina sa preto odporúča aj ako účinná ochrana pred slimákmi. Kremelinu môžete využiť aj na posypanie listovej zelenine, ktorá má od škodcov poškodené listy. Tam kde je kremelina, škodcovia sa pracú kade-ľahšie.

Odplaší čierne mušky

Nasypte kremelinu na a okolo rastlín, ktoré sa pasujú s inváziou čiernych mušiek. Mušky sa takto ošetreným oblastiam budú zďaleka vyhýbať.

Odstráni škodlivé červy z kompostu

Mnohé druhy červov sú v komposte prospešné. Ak sa v ňom však rozvinú parazitické druhy, môže to byť pre celý kompost, ale aj rpe pôdu, na ktorú ho chcete použiť, veľký problém. Kremelina vám pomôže možné choroby a škodice parazty z kompostu vyhubiť. Stačí, ak celý kompost jednoducho posypete.

Vošky a múčnatka

Kremelina dokáže poraziť aj týchto drobných škodcov, ktorí vysávajú životodarnú šťavu z listov a stoniek. Napadnuté rastliny kremelinou buď posypte, alebo rozrieďte vo vode a použite ako postrek.

Zbavte sa mravcov

Niekoľko mravcov v záhrade nepredstavuje žiaden problém, ak sa ich však objaví veľké množstvo, môže to byť problém. Navyše, mravce sú prenášači vošiek a ďalšieho hmyzu, ktorý parazituje na našich rastlinách. Posypte okolie mraveniska a možno aj celé mravenisko kremelinou. Mravce táto látka spoľahlivo odzbrojí.

Kontrola kliešťov

Ak bývate v blízkosti lesa, určite poznáte problém nielen s divokou zverou, ale aj s kliešťami, ktoré sa u vás vyskytujú. Ak chcete znížiť populáciou týchto nebezpečných tvorov, nasypte do tienistých miest a vysokých porastov kremelinu. Práve tam sa totiž kliešte vyskytujú najviac.

Odplaší hlodavce

Hlodavce dokáže tiež napáchať veľké škody na našich záhradách. Je známe, že hlodavcov odpudzuje citrón či mäta pieporná, no už menej sa hovorí sa účinkoch kremeliny, ktoré sú ešte intenzívnejšie. Ak spojíte kremelinu s niekoľkými kvapkami citrusového alebo mätového esenciálneho oleja, máte dokonalú zbraň proti hlodavcom. Pórovitá konzistencia kremeliny spôsobí, že sa vôňa olejov znásobí a rozšíri do prostredia ako prírodná zbraň proti hlodavcom. Navyše, kremelina udrží tento účinok po dlhú dobu.

Prispeje k obnove pôdy

Ak vaše domáce zvieratká používajú istú časť vašej záhrady ako toaletu, môže to na dlhú dobu znížiť jej kvalitu. Primiešajte do pôdy trochu kremeliny, alebo ju jednoducho nasypte na vrch a nechajte pôsobiť. Po dažďoch zopakujte. Pôda sa postupne obnoví a kremelina nasiakne škodliviny z pôdy.

Dajte do črepníkov v ktorých chcete zvýšiť poréznosť

Kremelina sa používa aj na prevzdzušnenie pôdy ako aj za účelom udržania fixovania hnojív a ich transportu až ku koreňom rastlín. Používa sa najmä na hydroponické kultúry ako sú napríklad bonsaje. Zmiešajte s pôdou a pôda bude mať lepšie drenážne vlastnosti a zlepší sa cirkulácia vzduchu.

Dnes najobľúbenejšie