Trpíte úzkosťou a depresiami? Pomôže vám táto krásna voňavá rastlinka!

Smútok, úzkosť a depresia. Nepríjemné stavy, ktoré z času na čas prepadnú asi každého. Niekedy to má súvis s určitými životnými situáciami, inokedy môže mať vplyv na našu náladu aj počasie. Nech už je dôvod akýkoľvek, nie je to nič príjemné. Existuje však spôsob, ako si zlepšiť náladu aj bez toho, aby sme hneď siahali po antidepresívach. Možno neuveríte, ale tento liek sa vám bude páčiť, bude vám voňať a pomôže vám zlepšiť náladu. Tým liekom je totiž jazmín.

Vedci zistili, že existuje priama súvislosť medzi hladinou stresu a kyslíkom a ukázalo sa, že vysoké hladiny toxínov vo vzduchu vedú k úzkosti a stresu. Rastliny sú vynikajúcim spôsobom, ako zvýšiť hladinu kyslíka v miestnosti a zlepšiť kvalitu vzduchu. Vedci vykonali štúdie na myšiach a zistili, že aróma jazmínových rastlín a jazmínového éterického oleja ich značne upokojila. Ukázalo sa, že vôňa jazmínu zvyšuje účinky chemikálie nazývanej GABA na nervové bunky, a tak zmierňuje úzkosť a pôsobí relaxačne.

Podľa profesora Hannsa Hatta sa tieto zistenia, uverejnené v online časopise Journal of Biological Chemistry, dajú považovať za dôkaz vedeckého základu pre aromaterapiu. Vedci zistili, že jazmín je omnoho účinnejší ako lieky na spanie, lieky proti úzkosti a sedatíva, pretože účinok GABA zvýšil viac ako päťkrát.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jasmine plant

...

Vedci z Wheeling Jesuit University pod vedením Dr. Bryana Raudenbusha, odborného asistenta psychológie zistili, že jazmínová vôňa v miestnosti, kde účastníci spali, viedla k hlbšiemu spánku a zníženiu nepokoja počas spánku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sleeping people

Študenti, ktorí dýchali jazmínovú vôňu, pociťovali nižšiu úroveň úzkosti a vykonávali kognitívne testy rýchlejšie. Zároveň sa vďaka tejto aróme v popoludňajších hodinách zvýšila ich pozornosť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt students

Esenciálny olej z jazmínu je účinný prírodný spôsob, ako zlepšiť spánok, navodiť pocit šťastia a liečiť úzkosť, aj únavu. Zlepšuje tiež koncentráciu, pôsobí proti kŕčom a zmierňuje ľahšiu depresiu.

Zdroj: healthyfoodhouse.com