Chyžná z hotela ukázala trik profíkov, vďaka ktorému sa vám prach nebude lepiť na nábytok: Prachovku môžete odložiť!

Prach na nábytku, ktorý sa usadí takmer hneď potom, ako ste ho zotreli – nočná mora každej domácnosti. Možno budete prekvapení, aj v nóbl hoteloch riešia tento trik na pravidelnej báze. Napokon čistá izba bez usadeného prachu je to, čo môžeme považovať za vizitku každého dobrého hotela.

Pani Tamara pracovala ako chyžná mnohé roky a v zahraničných hoteloch spoznala aj to, ako sa proti prachu bojuje šikovne a pritom celkom jednoducho. Túto metódu používajú aj vo svetových galériách a múzeách, kde je potrebné udržiavať exponáty v absolútnej čistote – bez nánosov prachu.

Použitie tohto jednoduchého a lacného výrobku celkom zmení spôsob, ako sa staráte o svoju domácnosť. Celým tajomstvom nie je nič iné, ako tekutý glycerín. Glycerín zabraňuje dlhodobému usádzaniu prachu. S jeho použitím môžete ľahko zabrániť usádzaniu prachu na zrkadlách, rámoch, televízii ale aj lakovaných povrchoch. Glycerín tiež udrží okná dlhšie perfektne čisté – zabráni nielen usádzaniu prachu, ale aj kvapiek dažďovej vody.

Ako to funguje?

Glycerín na nábytku vytvorí neviditeľnú ochrannú vrstvu, ktorá odpudzuje od povrchu prach a vy ho tak musíte utierať omnoho menej, ako ste zvyknutí. Stačí vám naniesť niekoľko kvapiek tekutého glycerínu na handričku z mikrovlákna a utrieť nábytok ako zvyčajne.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

To nie je všetko

Glycerín dokáže rozžiariť a perfektne ochrániť aj vaše parkety, alebo podlahy z laminátu a dlažby.  Pridajte niekoľko kvapiek glycerínu do vandlíka s vodou, ktorou podlahu budete umývať.

Glycerín tiež odstraňuje škvrny. Keď natrafíte na odolné škvrny, naneste na ne pár kvapiek glycerínu a potom preperte vo vode so soľou. Glycerín sa tiež používa na kozmetické účely. Vhodný je aj na starostlivosť o vlasy, vložte do šampónu kvapku glycerínu a vlasy máte oveľa jasnejšie. Ak pridáme kvapku glycerínu do krému na ruky, bude naše pokožka mäkšia.

Ďalšie triky

Ako prezliecť posteľné prádlo rýchlosťou blesku?

Vysávanie bez zápachu

Nenávidíte typický zápach, ktorý vzniká pri vysávaní, vyskúšajte toto. Pred vysávaním nasypte na koberec zmes sódy bikarbóny a vanilkového cukru. My sme v hotely používali sódu zmiešanú s pár kvapkami ľubovolnej vône (napríklad z esenciálnych olejov). Tiež sa nemohlo stať, aby v izbe ostal zápach po vysávaní a preto sme vždy trochu sódy zmiešanej s pár kvapkami vône nasypali aj do vysávača. Vône stačí naozaj máličko, podstatná je hlavne tá sóda. Takto máte istotu, že v izbe nebude žiaden zápach, ale práve naopak krásna vôňa. Pre ešte lepší výsledok nasypte trochu tejto zmesi aj do vrecka vo vysávači.

Zvieratá

Ak máte v byte domácich miláčikov, tiež vám tento trik z pet friendly hotelov. Odstrániť zápach zo zvieracích a mačacích pelechov môžete rýchlo a úplne jednoducho, ak ho posypete sódou, počkáte 15 minút a vysajete. Sódu použite aj pri zvieracích toaletách. Keď budete meniť podstielku, nasypte na dno trochu sódy a až potom dajte podstielku.

Vždy to bude u vás voňať ako v nóbl hoteli

Stačí málo a môže to tak voňať aj u vás doma. Nepotrebujete drahé parfumy ani luxusné osviežovače vzduchu. Tajomstvo spočíva v triku, ktorý nám prezradila dlhoročná chyžná z hotela. Môžete ho použiť aj u vás doma a uvidíte, že sa budete zrazu vo vlastnom byte cítiť inak – za to môže tá úžasná vôňa!

Potrebujeme:

350 ml minerálnej vody

100 ml alkoholu (ideálne obilného)

50 ml propylénglykolu (alebo inej látky na konzerváciu) – ak nemáte môžete vynechať

50 ml esencie (ideálne na esencie do mydla)

1 nádobu s rozprašovačom

Farbivo (ak chcete mať kvapalinu farebnú, inak netreba)

Postup:

Všetko zmiešať a nastriekať na matrace, závesy a iné čalúnené a látkové povrchy. Ide aj o výbornú dezinfekciu a to práve vďaka alkoholu. Pridajte si vôňu, ktorá vám bude vyhovovať. Pokojne nastriekajte aj na koberce a tiež do skrine, všetko bude voňať úžasne. Netreba vám ani žiadne osviežovače vzduchu, všetko bude voňať krásne.

Trik, proti usádzaniu kvapiek vody na dverách sprchového kúta

Chyžné z hotelov používajú čistrusové leštidlo na nábytok, ktorý chráni pred usádzaní prachu na celkom iný účel. Stačí ho totižto naniesť na suché a čisté dvere na sprchovom kúte a ochránite takto pred usádzaním kvapiek vody a vodného kameňa na celé týždne.

Dajte do WC nádržky pohár s octom

Pohár naplníme octom zatvoríme a do veka urobíme niekoľko tvorov. Takto nebudete musieť riešiť vodný kameň kameň v toalete na celé týždne.

Naučte sa vysávať správne

Pokiaľ ide o vysávanie vášho koberca, táto metóda dokáže zázraky. Začnite v rohu, ktorý je najďalej od dverí, a najskôr postupujte horizontálne, potom vertikálne, až kým sa nedostanete až k dverám. Tým sa zabezpečí, že odstránite nečistoty a prach zo všetkých vlákien koberca – ani kúsok nikdy nevynecháte.

Sieťky proti hmyzu najlepšie vyčistíte takto

Lepiace valčeky na oblečenie vyčistia dokonale vaše sieťky proti hmyzu. Skúste, ide to jedným ťahom.

Skladať budete ako profík!

So skladaním veľkej napínacej plachty majú mnohí z nás poriadny problém. Keďže má plachta v rohoch gumičky, jej zloženie do úhľadného tvaru môže byť poriadnym orieškom. Ak sa pýtate, či je to vôbec možné, odpoveď znie áno. Ukáže vám to táto šikovná žena na videu, ktorá sa rozhodla vytvoriť názornú inštruktáž, ktorá  by každému z nás mala pomôcť dokonale zložiť nespratnú plachtu za menej ako 2 minúty. Už žiadne zápasenie s obrím kusom látky. Stačí len, naučiť sa správnu techniku a táto práca bude hračka!

Ako na to?

Základom je vložiť oba rohy napínacej plachty do seba a následne vytvoriť tvar obdĺžnika, pričom rohy s gumičkami sú v jeho vnútri. Potom už len jednoducho zložíme tak, akoby išlo klasickú plachtu. Pozrite si prehľadné video:

Aj prádlo bez aviváže bude voňať úžasne – levanduľový voňavý zázrak po praní!

Tak sme ho volali v práci. Keď sa prádlo žehlí, hneď sa jemným rozprašovačom osvieži týmto balzamom. Potom šup do skrine a sem tam môžete streknúť a priamo na prádlo v skrini. Verte, že aviváž už kupovať nebudete. Hostia boli z vône nadšení. :-)

Potrebujeme:

2 a ½ šálky vody

4 lyžice sušenej levandule

15 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

2 lyžice vodky alebo iného číreho alkoholu

Fľašu s rozstrekovačom

Plátno na scedenie

Postup:

Najskôr spravíme levanduľový čaj. Zahrejeme 1 šálku vody, pridáme sušenú levanuľu a necháme zovrieť. Zložíme z plameňa a lúhujeme 5 minút.

Potom privedieme do varu zvyšnú vodu a následne ju nalejeme do fľaše. Keď trochu vychladne, pridáme aj vodku a esenciálny olej. Nakoniec cez plátno alebo husté sito nalejeme aj levanduľový čaj.

Aplikujeme na prádlo bezprostredne po žehlení, alebo aj vtedy, keď potrebujeme bielizeň zvlhčiť počas žehlenia. Sem-tam strekneme aj do skrine. Výborná je táto voda aj na osvieženie sedačky, kobercov, záclon atď.

Liliana R.