Triky starých mám, ako si poradiť aj s veľmi znečisteným a pripáleným riadom!

Dokonca, aj veľmi znečistené a staré riady budú opäť ako nové.

Každá žena v domácnosti sa snaží udržiavať čistotu a poriadok. Pri varení sa však sem-tam menším „pripáleným“ nehodám nevyhneme. Rovnako, ak chceme oživiť starší riad, nestačia len klasické prostriedky na umývanie riadu z obchodu. Ak chceme odstrániť mastnotu, čierne škvrny a pripálené zvyšky či dokonca sadze, potrebujeme niečo viac. Pomôžu overené triky starých materí.

Jadrové mydlo a lepidlo PVA

Táto metóda dokáže vyčistiť aj staré riady a aj tie, ktoré sú skutočne v zlom stave. Metóda je veľmi účinná a môžete ju použiť na riad z akéhokoľvek materiálu – aj na ťažké liatinové hrnce. Na 4 litre vody potrebujeme ½ nestrúhaného jadrového mydla a 1 lyžicu PVA lepidla (naše babičky používali aj variantu bez lepidla, táto je však účinnejšia). Túto zmes nalejeme do pripálených hrncov a varíme 30 minút. Ak je hrniec znečistený z vonkajšej strany, je dobré vytvoriť ho v tejto zmesi vo väčšej nádobe.

Jedlá sóda

Sódou nečistite smaltované riady, tento spôsob je vhodný na čistenie hliníka a riadu z nerezovej ocele. Menšie nečistoty môžete ľahko odstrániť špongiou a jedlou sódou. Pre odolnejšie nečistoty zmiešajte sódou s trochou vody a vytvorte konzistenciu pasty. Ďalšou možnosťou je pridať do väčšej nádoby s vodou sódou, ocot a špinavý riad v tomto roztoku vyvariť.

2-1

Kuchynská soľ

Je vhodná na čistenie smaltovaného alebo hliníkového riadu, ale nie pre výrobky z nerezovej ocele. Do pripálenej nádoby pridajte vodu a väčšie množstvo soli. Preložte na plameň a varíme približne 30 minút až 1 hodinu.

Ocot (9%)

Je vhodný na čistenie nerezovej ocele a hliníka. Ocot stačí naliať do nádoby a nechať pôsobiť 2-3 hodiny. Potom umyjeme ako zvyčajne.

Kyselina citrónová

3-1

Rovnako ako ocot, ani kyselina nie je vhodná na čistenie smaltovaného riadu. Vynikajúco dokáže vyčistiť pripáleniny a mastnotu aj vodný kameň. Pridajte do vody 2 lyžice kyseliny citrónovej a preložte na plameň. Nechajte variť 15 minút a potom umyte ako zvyčajne. Rovnakým spôsobom sa môžete zbaviť vodného kameňa v kanvici. Prevarte vodu s kyselinou citrónovou a potom jednoducho prepláchnite vodou.

zdroj: sovkusom

Dnes najobľúbenejšie