Zmiešajte obyčajnú ryžu s lacným mydlom a zapamätajte si tento TRIK: Vyjde vás to na pár centov no ušetrí stokrát viac!

Pravidelne ju konzmuje viac ako polovica svetovej populácie. Novomanželom ju hádžu pod nohy pre šťastie. Avšak málokto vie, že jej využitie je ešte omnoho širšie! Reč je o ryži, ktorá vám pomôže aj v takých oblastiach, o ktorých by ste ani nesnívali. Tieto triky sme pre vás našli na stránke experthometips.

Zmiešajte Ryžu s obyčajným mydlom

Ryža je veľmi prospešnou surovinou pre našu pleť, pretože obsahuje látky, ktoré ju rozjasnia, hydratujú a zvláčňujú. Pre tieto dôvody sa využíva pri mnohých kúrach a maskách. Tu je návod, vďaka ktorému si vyrobíte doma výborné ryžové mydlo. Dokonale zjemní a hydratuje pokožku!

Účinky tohto ryžového mydla si zamilujete!

Potrebujeme:

2 kusy neutrálneho tuhého mydla

1 šálku mletej ryže

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

mandľový olej

formy na mydlo

strúhadlo

hrniec

Postup:

1. Ryžu umyte cez sitko, kým nebude úplne čistá.

2. Nechajte cez noc uschnúť. 

3. Rozomeľte ryžu na prášok.

4. Tuhé mydlo si nastrúhajte pomocou strúhadla a vložte do misy.

5. Mydlo rozpustite v horúcom vodnom kúpeli.

6. Keď je mydlo tekuté, pridajte 4 lyžice ryžového prášku. 

7. Pridajte dve polievkové lyžice mandľového oleja. 

8. Dokonale premiešajte, aby sa ingrediencie spojili.

9. Formičky si vymastite pomocou vazelíny.

10. Zmes opatrne nalejte do formičiek. 

11. Nechajte stáť, kým mydlo nestuhne – bude to trvať približne 30 minút na chladnom mieste. 

12. Mydlo vyberte z formičiek a môžete použiť podľa potreby.

Vaša pokožka sa vám poďakuje, pretože toto mydlo ju zanechá hebkú a dokonale hydratovanú!

Ovocie rýchlejšie dozreje

Ryža je nesmierne náročná rastlina a vypestovať ju je priam hrdinský čin. Táto jej vlastnosť je však odpustená, pretože ľuďom poskytuje nesmierne množstvo pozitívnych vlastností. Napríklad – vedeli ste, že ak do ryže dáte nezrelé ovocie, veľmi rýchlo dozreje?

To však zďaleka nie je všetko, prečítajte si, čo všetko ešte dokáže a na čo všetko ju môžete využiť.

Možnosti využitia ryže sú bohaté, uvádzame niektoré z nich:

Rukavica s ryžou

Chce vaše bábätko, aby ste ho mali neustále na rukách, alebo aby ste boli stále pri ňom? Stačí trocha ryže a plastová rukavica.

Dajte ryžu do rukavice a položte na bábätko. Váha by mala byť len taká, aby pripomínala váhu ruky, prípadne ešte menej. Dieťa takýto dotyk veľmi upokojuje, navyše, ryža má výborné tepelné vlastnosti a naozaj tak pripomína dotyk teplej ruky rodiča. 

Náhrada za lepidlo

Ak potrebujete nalepiť fotografiu alebo niečo iné na papier, urobte sa hustý odvar z ryže. Neoplachujte ju, len zalejte vodou 1: 2 a varte do konzistencie pripomínajúcej želé.

Varte asi 15 minút a miešajte tak, aby kaša nespálila. Potom sa ochladí a naleje do malej fľaše a použije sa ako bežné lepidlo.

Príbory a strieborné šperky ostanú v perfektnom stave – účinkuje rýchlo

Chcete vidieť váš odraz v lyžičkách a striebornom príbore? Potom vložte vrecko s ryžou do zásuvky s príborom a tiež do vašej šperkovnice. Ušetrí vám to kopec peňazí za odborné čistenie a leštenie cenností u zlatníka.

Ryža absorbuje vlhkosť a striebro ochráni pred sčernaním. Ryža je zvlášť užitočná na ochranu niklu a striebra!

Absorbuje vlhkosť v uzatvorených priestoroch

Odstraňuje vlhkosť a nepríjemné pachy. Aby sa soľ nelepila dohromady a aby bola vždy suchá, vložte niekoľko zŕn ryže do solničky. Ryža absorbuje vlhkosť a soľ zostane drobivá.

Ak sa skrinka alebo komoda s vecami dlho neotvárajú, vo vnútri sa objaví nepríjemný zápach. Vložte ryžu domenšieho látkového vrecka a dajte do týchto priestorov – pomôže absorbovať nepríjemný zápach a zabraňuje plesniam v skrinke.

Proti plesniam, zápachu a škodcom

Suchá ryža by mala byť v každej komore, skrinke a zásuvke v kuchyni. Porézna štruktúra absorbuje vlhkosť aj pachy a bráni tak vzniku plesní, zatuchnutiu či škodcom, ktorých práve takéto prostredie priťahuje.

Dekoratívny stojan na ukladanie nožov

Všetko čo potrebujete je priehľadná nádoba a ryža. Mimoriadne elegantný stojan si tak urobíte za pár sekúnd. Ryža navyše dokonale absorbuje vlhkosť, preto takýmto skladovaním ochránite nože pred koróziou či plesňou.

To je mimochodom presne to, pred čím vás drevený stojan neochráni, ale práve naopak, tieto javy podporuje.

Čistenie riadu na ťažko dostupných miestach

Napríklad hrdlo čajovej kanvičky vie byť poriadne znečistené, no vyčistiť ho je takmer nemožné. Dajte jednu lyžicu ryže do kanvičky, pridajte zopár kvapiek saponátu a zalejte horúcou vodou.

Zatvorte veko a prstom zakryte aj otvor na hrdle. Nechajte pôsobiť jednu minútu a potom vylejte vodu cez hrdlo. Uvidíte, ako sa hrdlo zázračne vyčistí.

Pomoc proti kŕčom

Môžete si vyrobiť vyhrievaciu podložku – látku naplníme jednoducho ryžou. Zahrejte vrecko ryže v mikrovlnnej rúre a aplikujte na boľavé miesto, suché teplo dokonale odstraňuje kŕče.

Prvá pomoc pre utopený telefón

Ak vám spadol telefón do vody, len žiadnu paniku. Urýchlene ho ponorte do suchej ryže. Ryža je natoľko savá, že by mala váš telefón veľmi účinne vysušiť. Pred tým, ako telefón odložíte do ryže, vyberte z neho SIM kartu, baterku a pamäťové karty. Telefón nechajte v ryži pod dobu 24 hodín.

Osviežovač vzduchu

Z ryže môžete vyrobiť nádherný osviežovač vzduchu na WC alebo v kúpeľni. Vezmite pol šálky ryže a nakvapkajte do nej asi 20 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Semená premiešajte a osviežovač je na svete! Počas používania nezabudnite pravidelne semená premiešať, keďže vôňa bude postupne slabnúť.

Najlepšia masáž nôh

Vezmite si pár tesných ponožiek a do každej dajte veľkú odmerku ryže. Nasaďte si ponožky a chodte! Stovky zŕn budú neustále ovplyvňovať nervové zakončenia. Akupresúrna omladzujúca masáž bez prerušenia domácich prác a extra výdavkov.

Kontrola teploty oleja v panvici

Ak chcete rozpáliť olej na panvici, no neviete zistiť jeho teplotu, hoďte do 5 zŕn ryže. Ak sa potopia, olej je studený. Ak sa však okolo nich začnú tvoriť bubliny, znamená to, že olej je zahriaty na požadovanú teplotu a môžete začať variť. Ide o dômyselný spôsob bez striekancov oleja!

Čistenie mlynčeka

Každý aspoň raz v živote mlel kávové zrná a určite si všimol, že káva po sebe v mlynčeku zanecháva olejovité stopy, ktoré je ťažké odstrániť. Ale tu pomôže ryža! Stačí premlieť zopár suchých zŕn a mlynček bude opäť ako nový.

Teplý vankúš

Ryžou naplnený vankúšik dokonale nahrádza termofor. Treba iba vankúšik ohriať v mikrovlnke po dobu 1 minúty.

Hračka pre domáce zvieratá

To je tá pravá zábava pre vášho maznáčika. Stačí do starého vankúšika dať ako výplň ryžu a zašiť.

Náplň do hrkálok

Dve plastové lyžičky, prázdne kinder vajíčko, malé množstvo ryže a lepiaca páska. To je všetko, čo treba na výrobu domácej hrkálky pre najmenších. :-)

 

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay