Títo gazdovia používajú ocot v záhrade spôsobom, o akom sa nám ani nesnívalo: 21 trikov, ktoré ušetria kopec peňazí aj námahy!

Keď máte svoju záhradu, alebo záhradku, určite si ju užívate v každom smere. Alebo sa o to aspoň snažíte. Čo teda skazí každú radosť všetkým záhradkárom? Neustále sa vracajúca burina, mravce, atď. V dnešnom článku sa dozviete, čo spoľahlivo pomôže. A nielen proti burine.

Keď máte svoju záhradu, alebo záhradku, určite si ju užívate v každom smere. Alebo sa o to aspoň snažíte. Čo teda skazí každú radosť všetkým záhradkárom? Neustále sa vracajúca burina, mravce, atď. V dnešnom článku sa dozviete, čo spoľahlivo pomôže. A nielen proti burine.

A stačí Vám úplne obyčajný ocot. Budete veľmi milo prekvapení výsledkami, ktorých možno dosiahnuť pomocou obyčajného octu.

Pomôže hortenziám a ostatným kyslomilným rastlinkám

Udržujte rastliny vyžadujúce kyslú pôdu, ako sú rododendrony, azalky gardénie, šťastné pomocou octu. Jeho účinok je síce dočasný ale rýchly. Zmiešajte šálku octu s piatimi litrami vody a zalejte ňou pôdu okolo rastlín.

Poškodené dreviny sa dajú zachrániť

Glejotok vedeli naši predkovia zlikvidovať a zachrániť tak veľmi cenné kôstkoviny v záhradách. Stačí, ak postihnutú kôru vyrežete a ranu potriete drvenými šalviovými listami, ktoré pôsobia ako dezinfekcia. Rovnako úspešne môžete na dezifekciu použiť obyčajný ocot.

Vyčistí hlinené črepníky

Hlinené črepníky získavajú časom nepekný vzhľad pôsobením solí, vápnika a minerálov. Dvadsať až tridsať minútový kúpeľ črepníkov v roztoku octu s vodou v pomere 1:3 (1 diel octu na 3 diely vody) ich zbaví všetkých nevzhľadných usadenín.

Odstráni trávy zo stien, chodníkov a dlažieb

Koncentrovaný ocot dokáže vyhubiť trávy a machy prerastajúce cez špáry  v plotoch alebo zámkovej dlažbe. Stačí ho párkrát aplikovať rozprašovačom na problematické miesta a je po burine.

Zbaví vás mravcov

Ocot je veľmi efektívny v odpudzovaní mravcov. Pokiaľ je v záhrade problém s mravcami, roztokom octu a vody v pomere 1:1 polejte mravenisko prípadne miesta, kde je výskyt mravcov najintenzívnejší. Silná vôňa octu totiž núti mravcov  takýmto miestam sa vyhnúť.

Odpudí množstvo škodcov a nevítaných hostí

Mnohým zvieratám, ako sú napríklad hlodavce, krtkovia, psy, mačky, králiky, jelene, sa vôňa octu hnusí, takže sa jej zďaleka vyhýbajú. Nepotrebné oblečenie odstáte v koncentrovanom octe je preto vhodné rozvešať okolo záhrady, na stromy, koly, prípadne z nich vytvoriť nejaké dekorácie, ako napr. strašiakov. Textil by sme mali pravidelne namočiť do octu každých 6-7 dní kvôli lepším výsledkom.

Predĺži životnosť rezaných kvetín

V roztoku liter vody, 2 polievkové lyžice octu, jedna lyžica cukru, budú kvety dlhšie čerstvé a pekné.

Zbaví záhradu buriny

Namiešate roztok 3 litrov octu (čím vyššia koncentrácia octu tým lepšie), šálky soli, polievkovej lyžice citrónovej šťavy a 2 lyžíc prípravku na riad. Roztok pomiešate a rozprašovačom aplikujete na buriny. Snažíte sa pokryť čo najväčšiu plochu buriny. Do dvoch – troch dní by sa mali dostaviť výsledky nášho ekopostreku.

Poslúži ako insekticídny sprej

Ocot je efektívnym riešením pre odstránenie neželaného hmyzu v záhrade. Octový sprej vytvoríte spojením troch dielov vody s jedným dielom octu a pridaním lyžice prostriedku na umývanie riadu. Pretrepte zmes, aby sa obsah premiešal. Sprejom dávkujte na neželaných škodcov.

Odradí ovocné mušky

Zbavte ovocné stromy octomilky pomocou octovej návnady. Budete potrebovať šálku vody, pol šálky jablčného octu, 1/4 šálky cukru a polievkovú lyžicu melasy. Zmiešajte suroviny dohromady a naplňte ním plechovku alebo inú nádobu. Zaveste ju na postihnuté miesto ovocného stromu a uvidíte, ako ich to bude priťahovať. Podobný roztok môže byť použitý aj na muchy.

Zbaví záhradné náradie hrdze

Ocot môže byť použitý aj na to, aby ste náradie zbavili hrdze. Stačí náradie namočiť do neriedeného octu. Necháte ho tam na niekoľko minút, potom len opláchnete a náradie je čisté bez hrdze.

Pôsobí ako fungicíd

Pomocou octu môžete chrániť rastliny trpiace hubami a plesňami. Vytvoriť fungicídnu zmes je jednoduché. Stačí povariť dve lyžičky octu s harmančekovým čajom. Tekutinou naplníte rozprašovať a striekate ním postihnuté rastliny. Je to bezpečné a ekologické!

Zabíja slimáky

Z mnohých použití octu, je tento najpopulárnejší medzi záhradníkmi. Jednoduchým spôsobom môžete slimáky zneškodniť. Stačí zmiešať ocot s vodou a zmesou postriekať postihnuté miesta v záhrade. Slimáky dajú vašej záhrade pokoj.

Veľká pomoc pre chovateľov sliepok

Pridajte sliepkam do kúpeľa ocot. Je totiž zdravý pre dýchací systém nielen u ľudí, ale aj u sliepok. Odstraňuje hlieny a má antibiotické vlastnosti. Octové prostredie navyše spoľahlivo vyhubí mikroorganizmy v perí.

Očistite ním vajcia. Stačí ponoriť na 10 sekúnd do teplého octu. Pomáha to odstraňovať škvrny a uvoľňuje nečistoty a špinu

Odstráňte nečistoty z nádob na vodu. Čas od času použite trochu octu na odstránenie minerálov z nádob, z ktorýh sliepky pijú. Minerály totiž na seba viažu nečistoty a to láka baktérie. Sliepky sú tak permanentne vystavené rôznym chorobám a spolu s nimi aj ich mäso a vajcia.

Pri čistení kurníka postriekajte bielym octom steny. To odrádza roztoče, vši a ďalšie hrôzostrašné tvory. Pomáha tiež odstraňovať zápach.

Namočte sliepkam nohy do octovej vody. Pomôže to zmäkčiť mŕtvu kožu na nohách a tým odstrániť rôzne plesne.

Ocot uvoľňuje špinu z problematických a ťažko dostupných oblastí, ako je pletivo, klietky a bidielka. Aj tie treba z času na čas dezinfikovať.

Ocot ako kondicionér v spreji? Aj slepačie perie bojuje s roztočmi, všami a podobne. Raz za dva týždne je dobré sliepky postriekať vodou, ktorá obsahuje trochu octu.

Čistenie inkubátora. Ak máte mláďatá v inkubátore, rozhodne ho treba čistiť. Ocot je skvelým prostriedkom na dezinfekciu pred použitím.

Dnes najobľúbenejšie