Fazuľu už pred varením nenamáčam a zemiaky chutia ako nové aj uprostred zimy: Geniálne triky, ktoré pri varení využijete denne!

Pár vynikajúcich trikov a zlepšovákov od našich čitateľov, ktoré pri varení a príprave potravín využijete denne!

Zelená zelenina si zachová farbu

Zelená zelenina, napríklad hrach či fazuľka, špenát a pod., si udrží intenzívnejšiu prírodnú farbu, ak pridáte do vody na varenie jednu lyžičku jedlej sódy.

Strukoviny sa uvaria rýchlejšie

Zabudli ste namočiť fazuľu pred varením? Nezúfajte. Použitie sódy zrýchli varenie strukovín. Stačí pridať jednu lyžičku jedlej sódy na 4 litre vody. Navyše pomáha aj proti nafukovaniu…

S.O.S. keď zabudnete namočiť fazuľu

Pred tým, ako idete variť fazuľu či hrach, ste určite zvyknutí na to, že strukoviny nechávate cez noc namočené vo vode. Už to ale nemusíte robiť. Do misky nalejte vodu a nasypte strukoviny. Vložte do mikrovlnnej rúry a nechajte zohrievať 10 minút pri strednom stupni ohrevu. Potom nechajte strukoviny stáť v miske s vodou ešte jednu hodinu a môžete začať variť bez zdĺhavého čakania.

Z cesnaku vám nebude ťažko

Cesnak má množstvo blahodárnych účinkov pre naše telo a je neoceniteľným pomocníkom pri varení. Patríte aj vy medzi tých, ktorým býva z neho ťažko? Skúste ho rozkrojiť na polovicu a vytiahnuť z neho zelenú stonku – práve tá spôsobuje žalúdočné ťažkosti.

Cibuľu a cesnak nepridávajte naraz

Nikdy nepridávajte cesnak na panvicu zároveň s cibuľou. Cibuľa potrebuje na prípravu minimálne 8 minút, cesnak zhruba 30 sekúnd. Keď ich pridáte v tej istej chvíli, cesnak sa pripečie a zhorkne.

Mäkké mäso

Pokiaľ mäso pri pečení nevie dobre zmäknúť, pokropte ho 1-2 lyžicami octa. Zmäkne rýchlejšie.

Zemiaky

Zemiaky v šupke pri varení nepopraskajú, keď k nim do vody pridáte trochu oleja alebo octu. Tie, ktoré sa zvyknú ľahko rozvariť, varte vždy v slanej vode.

Omrznuté zemiaky zachránite slanou vodou. V mierne teplej miestnosti ich namočte do osolenej vody (na 1 liter vody rátajte 100 g soli) až kým nezmäknú. Tak vydržia čerstvé 2-3 dni. Omrznuté, sladkasté zemiaky môžete použiť aj na prípravu sladkých múčnych jedál alebo na vyprážanie.

Staré zemiaky môžu pri varení sčernieť. Nepeknému sfarbeniu zabránite tak, že pridáte do vody na varenie trochu mlieka alebo ich po ošúpaní ponorte na chvíľu do vody s octom. Chuť starých zemiakov vylepšíte, ak do vody pri varení pridáte trochu cukru, mlieka alebo citrónovej šťavy.

Perfektné pečené zemiaky

Tajomstvom dokonale upečených zemiakov (takých nakrájaných na kocky) je predom zemiaky povariť. Stačí päť alebo desať minút v slanej vode, potom hodiť na plech a strčiť do rúry. Na povrchu budú pekne chrumkavé, vnútro bude jemné.

Náš tip: Ak pri varení zemiakov pridáte do vody trochu tuku, zabránite ich vykypeniu.

Na varenie ryže

Ak musíš po varení cediť z hrnca vodu, tak to nerobíš správne. Var ryžu v pomere dva hrnčeky vody na jeden hrnček ryže na nízkej teplote v hrnci na ryžu a s pokrievkou. Ku koncu prehrab vidličkou a nechaj dojsť. Ryža bude vláčna, ani tvrdá, ani na kašu – proste ideálna.

Kukurica

 

Kukuricu nikdy nevarte v slanej vode, lebo by bola príliš tvrdá. Pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy a kukurica si tak udrží svoju zlatú farbu.

Kapusta si zachová vitamíny

Sóda bikarbóna urýchli varenie nielen strukovín, ale aj kapusty. Navyše vďaka nej v uvarenej kapuste zostane viac vitamínov. Stačí, ak pridáte jednu lyžičku jedlej sódy.

Aby lievance neboli mastné

Pokiaľ vám prekáža pri lievancoch prílišná mastnota, skúste ich najprv opiecť v rúre na plechu a potom ich osmažte v horúcom tuku na panvici.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie