Nemíňajte za drahé prípravky na umývanie okien: Tento zázrak máte rovno pod nosom a so sklom aj zažltnutým rámom dokáže zázraky!

Chystáte sa umývať okná? Toto sa vám bude hodiť!

Chystáte sa umývať okná? Máme pre vás pár skvelých tipov, ktoré pomáhajú gazdinkám pri tejto nie veľmi obľúbenej domácej práci. Nepotrebujete žiadne špeciálne prostriedky z obchodu, títo pomocníci sú omnoho lepší, vyskúšajte a budete prekvapení!

1.Zmiešajte horúcu vodu a aviváž v pomere 4:1 a umyte okná ako zvyčajne. Na záver ich nasucho doleštite handričkou. Okná budú nielen žiariť, ale aj  vydržia lesklé omnoho dlhšie. Rovnako môžete použiť aj na okná na aute.

2. Čpavok a voda – táto zmes je dokonalá nielen ako odmasťovadlo a čistič, ale zároveň dokáže vrátiť bielosť zažltnutým rámom na plastových oknách – tento problém je veľmi častý u fajčiarov. Potrebujeme 8 lyžíc amoniakového roztoku a 4 litre teplej vody. Umyte, nechajte pôsobiť a pretrite suchou handričkou.

3. Zrkadlá, okná a nábytok zo skla. Toto všetko bude žiariť omnoho dlhšie, ak použijete na umývanie kukuričný škrob (alebo obyčajný vanilkový puding). 50 g na 5 litrov teplej vody, umyte, nechajte zaschnúť a potom preleštite nasucho. Okrem lesku sa nemusíte obávať ani kvapiek vody po daždi, na okne je totiž neviditeľná ochranná ochranná vrstva, ktorá sklo ochráni pred nepriazňou počasia.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

4. Tip od našej čitateľky Mirky: „Do teplej vody pridáme šampón (akýkoľvek – ja používam lacný žihľavový šampón za 80 centov). Umyjeme a jednoducho utrieme čistou suchou handričkou – žiadne drhnutie nie je potrebné. Kto vymyslel tento nápad má môj obdiv! Odskúšala som a rada rozšírim aj ďalej.“

5. Ocot a noviny je nesmrteľná kombinácia za pár centov – žiadne šmuhy, žiadne švédske utierky a žiadne chĺpky od handričky. Sklo je odmastené, krásne lesklé a čisté – na túto vychytávku nedali dopustiť naše mamičky ani babičky. Navyše, octový zápach za pár minút vyprchá a neostane po ňom ani stopa. Stačí len nastriekať ocot priamo na okno, alebo ho pridať do vody na umývanie. Potom necháme trochu oschnúť a vyčistíme obyčajnými novinami!