Vrecia na odpadky a ocot: Tieto dve veci má doma hádam každý – napadlo by vám, aké užitočné sú, keď ich spojíte?

Oplatí sa vyskúšať, tento trik vám ušetrí peniaze aj zbytočnú námahu!

Tento trik ma naučila starká a veru je to perfektný zlepšovák pre všetky gazdinky. Takto sme vždy čistili starý liatinový riad, ale aj mriežky z grilu či pripálené panvice. Jednoducho sme ho  vložili do plastového vrecka na odpadky a zaliali octom. Potom stačí len zauzliť, položiť niekam von a nechať pôsobiť 24 hodín. Panvice, hrnce ale aj mriežky zo sporáka takto jednoducho zbavíte nečistôt a následne stačí len jednoducho umyť. Perfektná vychytávka!

Triky na čistenie domácnosti, ktoré sa skutočne oplatí poznať

1. Najšpinavšie veci vo vašej domácnosti sa nachádzajú v kúpeľni

Záves v kúpeľni, pleseň v tesnení a škárach medzi dlaždicami. Zmiešajte rovnaký diel vody a peroxidu vodíka a jednoducho tieto položky dôkladne umyte, alebo namočte do tohto roztoku. Žiadne baktérie a budú vyzerať ako nové!

Špongie a hubky na umývanie namočte na 1 hodinu do octu. Potom jednoducho dôkladne umyte pod tečúcou vodou.

2. Vaňa opäť biela, bez žltých škvŕn a zaschnutých kvapiek vody

Týmto stačí očistiť vaňu či dlaždice a škvrny sú navždy preč! Toto by mala poznať každá gazdinka

Stačí ak na celý povrch nastriekate zmes peroxidu vodíka a vody. Necháme pôsobiť pol hodiny a potom opláchneme teplou vodou. Ďalšou možnosťou je posypať povrch jedlou sódou a zaliať octom. Necháme pôsobiť a potom umyjeme teplou vodou.

Žltých škvŕn na dlaždiciach, čo v sprchovom kúte vás spoľahlivo zbaví kyselina citrónová. Nasypte na povrch, pridajte trochu vody a vytvorte konzistenciu pasty. Potom jednoducho vyčistíme povrch pomocou hubky, necháme pôsobiť 20 minút a následne zmyjeme teplou vodou.

Ak na na povrchu sprchového kúta alebo vane nachádza špinavý povlak – vyčistíte ho zmesou octu a soli 1:1, naneste na povrch vane, vyčistite a zmyjete vodou.

3. Čisté WC

Tieto tablety v momente zničia baktérie a choroboplodné zárodky. Navyše, perfektne vyčistia toaletu bez práce!

Na lesk a hygienickú čistotu toalety môžete vyskúšať tento starý trik – zmiešajte v rovnakom pomere horčicový prášok, kyselinu citrónovú a kukuričný škrob. Vyčistite a spláchnite – toaleta bude žiariť čistotou.

Čistiace bomby – zaručia vám perfektnú čistotu, odstránia vodný kameň, zničia baktérie, choroboplodné zárodky a postarajú sa aj o krásnu vôňu a to všetko len za pár centov. Stačí vhodiť do misy a nechať pôsobiť, to je všetko.

Potrebujeme:

1 šálku jedlej sódy

¼ šálky kyseliny citrónovej

½ šálky octu

1 lyžicu 6% peroxidu vodíka

15-20 kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja

Postup:

V miske zmiešajte jedlú sódu a kyselinu citrónovú. V inej miske zmiešame ocot a peroxid vodíka. Tekutú zmes pomaly nalejeme do tej sypkej. Nakoniec pridáme aj esenciálny olej a všetko dôkladne premiešame. Preložíme do formičiek na ľad, necháme uschnúť a potom skladujeme v uzatvárateľnej nádobe a chránime pred vlhkosťou.

4. Ako vybieliť škáry medzi dlaždičkami

Najjednoduchší spôsob, ako vybieliť škáry medzi dlaždicami

Do misky nasypte jedlú sódu a pridajte toľko vody, aby vznikla konzistencia pasty. Vezmite kefku a jednoducho naneste do škár, vyčistite a nechajte pôsobiť. Potom jednoducho umyte čistou vodou. Ak sú škáry veľmi znečistené, po aplikovaní sódy nastriekajte na povrch aj ocot, nechajte pôsobiť 10 minút a umyte.

5. Čistá práčka

TIETO chyby robíme pri praní najčastejšie. Ničia práčku aj našu bielizeň!

Raz za 3 mesiace nasypte do práčky 60 g kyseliny citrónovej a práčku zapnite na najdlhší cyklus s maximálnou teplotou. Prášku raz za čas vyčitite zmesou jedlej sódy, vody a octu. Vyčistite vnútro práčky a najmä tesnenie a dávkovač na prací prostriedok.

6. Perfektne čistý sporák

Nastriekajte na povrch trochu citrónovej šťavy a nechajte pôsobiť 15 minút, potom vezmite polovicu citróna a prechádzajte po povrchu. Potom jednoducho pretrite papierovou utierkou a máte hotovo a sporák ej perfektne čistý.

Vedeli ste, že pripálené nečistoty môžete expresne rýchlo vygumovať pomocou obyčajnej gumy? Skutočne to funguje.

7. Rýchlo vyčistená rúra bez drhnutia

Neznášate čistenie rúry? Stačí urobiť TOTO a bude opäť ako nová!

Do misy nalejte 1 liter vody a 1 šálku amoniaku. Rúru zahrejem na teplotu 150 stupňov a uložíme na spodok rúry. Vypneme rúru a necháme zatvorenú, až kým vychladne. Potom jednoducho vyčistíme pomocou ½ šálky vody a 1 lyžice saponátu. Pôjde to jedna radosť.

Dnes najobľúbenejšie