Toto doslova vytiahne špinu z vašich kobercov: Zabudnite na tepovanie, s týmto bude každý koberec žiariť čistotu a vy sa nenarobíte!

Toto si pri jarnom upratovaní nenechajte ujsť. Finty na super-čisté koberce vo vašej domácnosti a to bez akýchkoľvek špeciálnych nástrojov a pomôcok. Všetko, čo potrebujete, určite nájdete aj vo svojej domácnosti.

Toto si pri jarnom upratovaní nenechajte ujsť. Finty na super-čisté koberce vo vašej domácnosti a to bez akýchkoľvek špeciálnych nástrojov a pomôcok. Všetko, čo potrebujete, určite nájdete aj vo svojej domácnosti.

ako čistiť koberec

Finty na čistenie koberca

očistite koberec v dome

Soľ a sóda 

Perfektný tip, ako vyčistiť znečistené miesto (škvrnu) zmesou obyčajnej soli a sódy. Naneste na povrch koberca zmes tak, aby sa dostala do vlákien. Nechajte 20 minút pôsobiť a potom vysajte. Je to vynikajúca pomoc najmä v boji proti mastným škvrnám.

Samočistiaci trik našich babičiek

Stačí len posypať koberec vlhkou soľou a nechať asi 60 minút pôsobiť. Počas tohoto času soľ, ktorá postupne schne do seba nasaje nečistoty, stačí už len dobre vysať a koberec bude žiariť čistotou ako nový!

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Koberec sa rozžiari  a bude voňať celý byt– do šálky so sódou bikarbónou pridajte 20 kvapiek esenciálneho oleja  Zamiešajte, nechajte pár hodín postáť, aby sa látky dobre spojili, a potom práškom posypte celý koberec. Opäť nechajte pôsobiť (pokojne aj celú noc) a potom prášok povysávajte. Budete žasnúť tým skvelým výsledkom.
vyčistiť koberec sódy

Ocot
20 ml obyčajného octu rozpustite v 1 litri vody. Do roztoku namočte čistú handru, vykrútajte a koberec pretrite. Počkajte 20 minút a potom pretrieme koberec suchým handrou a vysajeme. Táto metóda je výborná na svetlé koberce.
koberec ocot

Osvedčený trik od našej čitateľky – starý koberec na chalupe bol vďaka tomuto ako nový!

Potrebujeme:

Vodu

Klasické žlčové mydlo – to najlacnejšie, kúpite v každej drogérii

1 odmerku tekutého gélu na pranie (ja som mala Persil)

Kefu

Suchú handru

Postup:

Vodu som dala zahriať na plameň a pridala som postrúhané mydlo (mydlo už nebolo celé asi tak 3/4). Keď sa rozpustilo, zložila som z plameňa, preliala do vandlíka, pridala gél a potom som vydrhla celý povrch koberca a nechala ešte pôsobiť vo vláknach, aby špina povolila. Nakoniec som dobre pretrela suchou handrou a nechala celkom uschnúť. Výsledok bol výborný, naozaj som nečakala až taký dobrý!

Ako na konkrétne škvrny

Škvrna od atramentu – na škvrnu čo najskôr položíme handričku namočenú v horúcom mlieku, necháme pôsobiť a potom dobre vyčistíme.

Škvrny od zelenej zeleniny – špenát, šalát a iná zelená zelenina : jednoducho stačí potrieť rozkrojeným zemiakom a a potom vyčistíme gélom na holenie.

Škvrny od lepidla idú dole najlepšie acetónom, ale je potrebné najskôr otestovať, či nepustí aj farba.

Na škvrny od vajec je najlepšia octová voda.

Škvrny od kávy hneď polejte trochou minerálky, chvíľku nechajte pôsobiť a potom zotrite. Ak na mieste ostal fliačik, vyčistite ho liehom.

Škvrny od čokolády idú najlepšie dole týmto roztokom: zmiešajte žĺtok, naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť aspoň pár minút. Potom dobre vyčistitie teplou vodou.

Škvrny od vosku: Na miesto položíme savý papier a prežehlíme. Žehlíme, až kým sa celý vosk neprisaje na papier.

Ak máte problém so zápachom koberca od domácich miláčikov a chcete, aby vám koberec a aj celá miestnosť pekne voňala, nasypte na celý povrch zmes sódy a 1 bal. vanilkového cukru. Nechajte pôsobiť a potom jednoducho vysajte.

Starý trik, ako navrátiť kobercom farbu:

Možno ho používali aj vaše babičky. Koberce po tomto zvláštnom triku žiarili farbami a čistotou. Nemusíte sa obávať ani zápachu, koberce nikdy potom nepáchli, ako by ste si asi mysleli. Takže,  na celú plochu koberca nasypeme dobre vyžmýkanú surovú kyslú kapustu a poriadne pováľame po celej ploche koberca. Kapusta do seba naberie nečistoty, prach, oživí farby a vyčistí koberec do hĺbky. Potom dáme na von a kapustu dobre vytrasieme a necháme koberec uschnúť. Koberec bude žiariť ako nový.A vždy na zimu sa koberce nechali dobre vyváľať v snehu. Bol to najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako ich vyčistiť.