Drahé prášky na pranie už nekupujem, vďaka rade mojej mamy mám snehobiele záclony bez roboty: Najsilnejšie bielidlo za pár centov!

Keď som pred rokmi vybielila svokrine zažltnuté záclony, bola som v rodine za hviezdu. :-) Ale pravdou je, že tento postup ma naučila moja mama a ja ho používam už roky. Záclony u mňa musia byť každom okne, už si dom ani neviem predstaviť bez nich. Kedže ich takto udržiavam pravidelne mám ich krásne biele, ale poradím aj trik, ako vybieliť zašednuté a staré záclony.

Verím, že tento nápad sa vám bude hodiť hlavne na Vianoce, kedže biele záclony ešte dotvoria sviatočnú atmosféru a bú ozdobou vášho príbytku. Ešte chcem povedať, že tento postup používam aj pri praní bielej posteľnej bielizne a bieleho prádla.

Pri pravidelnom praní záclon, stačí, ak pri plákaní nasypete do práčky aj 1 hrsť kuchynskej soli. Soľ má perfektný bieliaci účinok a rozžiari záclony. Mne to funguje najlepšie zo všetkého. Kamarátky mi záclony už roky obdivujú.

Na zašednuté a zažltnuté záclony

Ak záclony potrebujete vybieliť, pretože sú zažltnuté, alebo zašednuté, postupujte takto. Do 10 l vody dajte 3 lyžice soli a 5 balení prášku do pečiva. Nechajte záclony máčať aspoň 30 minút a potom vyperieme ako zvyčajne. Na záclony v lepšom stave stačí, ak ich na noc namočíte do roztoku soli a vody (3 lyžice na 10 l).

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Mirka L.

Ďalšie tipy, ktoré na záclony fungujú skvele!

Ak sa vám zdá, že vaše záclony už nie sú krásne biele, vyskúšajte tento jednoduchý trik. Nepotrebujete žiadne chemické bielidlo! Zvládnete to za pomoci octu, soli alebo jedlej sódy. Efektívny a lacný spôsob, ktorý určite oceníte.

Potrebujeme:

Na 5 litrov vody

500 g soli

alebo ocot

alebo sódu bikarbónu

Postup:

1. Bielenie soľou – Do vody nasypte soľ, nechajte rozpustiť a do tohto roztoku namočte záclonu na 2 – 3 hodiny.

2. Bielenie octom -Pridajte polovicu šálky octu priamo do prania.

3. Sóda bikarbóna – Množstvo ktoré potrebujete závisí od veľkosti záclony, aj od znečistenia. Mali by vám stačiť 3 – 4 balíčky. Rozpustite vo vode a namočte do roztoku záclonu asi na 30 minút. Potom len vyberte a nechajte vysušiť.