Trik, vďaka ktorému budú mať tento rok uhorky, tekvice a zeler omnoho viac plodov!

Dva roky za sebou som si odskúšal jednoduchú metódu stimulovania semien teplomilných rastlín (uhorka, zeler, melón, tekvica), ktoré sa mi odvďačili bohatou úrodu a rýchlejším dozrievaním plodov.

Dva roky za sebou som si odskúšal jednoduchú metódu stimulovania semien teplomilných rastlín (uhorka, zeler, melón, tekvica), ktoré sa mi odvďačili bohatou úrodu a rýchlejším dozrievaním plodov. Túto radu mi poradili v záhradkárstve a skutočne funguje, jej základom je stimulácia teplomilnej zeleniny striedaním teploty. Vyskúšajte, uvidíte, že semienka sa vám odvďačia silou, odolnosťou, rýchlym rastom a bohatou úrodou!

1. krok

Teplomilnú zeleninu, ktorú pestujeme zo semienok je najskôr dobré nechať napučať. Napučané semienka rýchlejšie klíčia a prebudia sa k životu. Zároveň minimalizujete riziko, že semienka v pôde zaniknú.

Na namáčanie stačí obyčajná vlažná voda – ja mám overené aj namáčanie v 2% roztoku manganistanu draselného. Semená stačí jednoducho vložiť do nádoby a dať len toľko vody, aby mohli napučať (môžete nechať napučať aj na vlhkej utierke) – nie aby boli celkom utopené. Rýchlo klíčiace semená necháme napučať 10-12 hodín (uhorky, reďkovku, kapustu), zeler a tekvicu asi 20 hodín. Semená sa dajú  jednoducho kontrolovať aj vizuálne, vidíte, že napučali. Po 12 hodinách je vždy potrebné vymeniť vodu a semená necháme 20 minút na vzduchu.

2 krok – teplotný šok

Napučané semená teraz „naštartujete“ pomocou teplotného šoku. Podstatou je, že 10-12 dní ich vystavujete striedavým teplotám. 12 hodín teplote 20 stupňov a 12 hodín teplote 3-4 stupne Celzia. Toto striedate po dobu 10 dní. Pokiaľ ide o semená tekvícovitej zeleniny, pre tie stačí, ak sa nechajú prehriať 10 hodín pri teplote 40 stupňov.

Takto ošetrené osivo rýchlo vysejeme do pôdy. Táto metóda má za následok, že semienka budú prebudené k životu omnoho rýchlejšie, budú silné, odolné a porastú rýchlejšie. Omnoho skôr sa môžete tešiť aj na kvitnutie a následné plodenie. Čo je však pre mňa najsilnejší dôkaz, takto ošetrené plody semienka prežila aj minuloročné májové mrazy, zatiaľ čo všetci susedia zalamovali rukami na zničenou úrodu, ja som nemal ani najmenšie straty. :-)

Za tip ďakujeme čitateľovi Dušanovi C.

Dnes najobľúbenejšie