Trik starej mamy, ako si poradiť s popáleninou raz-dva: Stačí vám len vec, ktorú máte po ruke!

Aj skúseným kuchárkam sa občas stane, že pri príprave pokrmov a manipulácii s horúcim riadom sa nepekne popália. Poradíme vám jednoduché babské recepty, ktoré vám v takejto chvíli pomôžu.

Aj skúseným kuchárkam sa občas stane, že pri príprave pokrmov a manipulácii s horúcim riadom sa nepekne popália. Poradíme vám jednoduché babské recepty, ktoré vám v takejto chvíli pomôžu. Všetko, čo potrebujete, sú bežné veci a suroviny, ktoré nájdete v domácnosti.

Čo pomáha najrýchlejšie?

Na poranené miesto si najskôr naneste trochu bravčovej masti alebo oleja a priložte rozkrojený zemiak. Ranu tak rýchlo schladíte, zabránite kontaktu rany so vzduchom, ktorý vedie k tvorbe bolestivého pľuzgiera. Navyše, škrob v zemiaku pôsobí na uzavretie rany a rýchlu obnovu tkaniva.

Ďalšou, nemej efektívnou metódou je naniesť na poranené miesto med. Ten ranu vydezinfikuje, zabráni kontaktu so vzduchom a urýchľuje tak liečbu popáleniny. Zároveň zmierňuje nepríjemnú bolesť. Potom stačí previazať gázou.

Ak koža nie je narušená a vy nemáte poruke nič iné, poprášte ranu aspoň trochou múky. Pomôže vám to prekonať prvotný prílev bolesti, ktorá je aj v prípade drobnejších popálenín veľmi nepríjemná.

...

Čo robiť ďalej?

Aby ste zmiernili svrbenie, ktoré sa objavuje v procese hojenia rany, vyskúšajte tento lacný liek. Do vandlíka s vlažnou vodou si pridajte 1 šálku ovsených vločiek a ponorte ruku alebo tú časť tela, na ktorej je popálenina. Nechajte pôsobiť 15-20 minút. Táto kúra zmierňuje svrbenie a urýchľuje hojenie.

Najjednoduchšie riešenie

V prípade, že nebola poškodená koža, hneď si vložte ruku do studenej vody. Zastavíte tak pulznú bolesť a zabránite šíreniu popáleniny. Potom aplikujte niektorú z predošlých metód.

zdroj: tudnodkell