Trik s novinami a plastovou taškou – je úplne zadarmo a budete mať vďaka nemu plnú záhradu krásnych ruží!

Nestojí to nič, výsledky však potešia nejedeného pestovateľa!

Táto metóda rozmnožovania ruží, nazývaná aj „novinová“ metóda je veľmi obľúbená napríklad v Španielsku či Taliansku. Ako sa však ukázalo, aj u nás s ňou môžete dosiahnuť perfektné výsledky – namnožiť si ruží, koľko len chcete. To však nie je všetko – okrem toho, že príprava trvá pár minút, vďaka tejto metóde môžete rozmnožiť aj tie odrody ruží, ktoré sa vám inak nepodarilo zakoreniť. Je to jednoduché a zvládne to úplne každý.

Potrebujeme:

Zdravé od listov očistené odrezky ruží (15-20 cm)

Noviny

Igelitové tašky

Postup:

Rezy musia byť ostré – urobené ostrým nožom. Je dobré odrezky pred zabalením do novín ošetriť. Môžeme na to použiť klasický stimulátor zakoreňovania, rozmelené tabletky aktívneho uhlia, alebo prírodnú osvedčenú metódu – tekutý stimulátor zakoreňovania z Aloe vera šťavy (20 kvapiek na 1 pohár) a medu – (1 lyžičku na 1 pohár). Odrezky jednoducho namočíme na chvíľu do tejto tekutiny.

Potom ruže zabalíme do vlhkých novín – niektorí balia každú zvlášť, mne sa však osvedčila metóda všetky odrezky spolu. Keď sú zabalené v novinách, zabalíme ešte do igelitových tašiek – dve až tri tašky alebo vrecká. Takto zabalené odrezky necháme 4-6 týždňov odpočívať. Raz za čas je dobré zväzok rozbaliť a nechať trochu vyvetrať. Zároveň tak aj skontrolujete, či niektoré odrezky nezačali hniť. Tie treba zo zväzku odstrániť.

Po uplynutí 4-6 týždňov uvidíte, že zo stoniek vychádzajú korene. Teraz odrezky zasadíme do substrátu a prikryjeme vrchnou časťou plastovej fľaše – uložíme na slnečné miesto a zalievame. Neskôr môžeme presadiť do pôdy či do väčšieho črepníka.

 

Dnes najobľúbenejšie