Už mi ani nenapande vyhadzovať odpad z kávy: TRIK mojej mamy využije počas sezóny každý deň – kto neskúsi, neuverí!

Leto je jedným z najobľúbenejších ročných období a to najmä preto, že trávime väčšinu času vonku a dlhé slnečné dni doslova volajú po letných grilovačkách, guláš párty či posedení s priateľmi.

Bohužiaľ, všetky tieto príležitosti milujú aj komáre a ich bzučanie a štípanie nám dokáže pokaziť každú radosť. Ak nechcete používať drahé, chemické a často aj málko účinné repelenty z obchodu, tento tip od Majky sa vám bude určite páčiť.

Foto: tjn

Odskúšaná rada proti komárom

Foto: pixabay

O tomto nápade mi mama hovorila už 2 roky dozadu a keďže nás v lete išli komáre doslova zožrať, rozhodla som sa, že to vyskúšam.

Celú zimu som starostlivo odkladala kávovú usadeninu a sušila, aby som v lete mohla na našej terase vyskúšať tento tip.

 

Foto: tjn

Komáre majú veľa olfaktorických receptorov, vďaka ktorým hľadajú („čuchajú“) zdroje krvi. To ich robí citlivejšími na určité pachy. Napríklad na dym a špecifické vôňe.

Preto je najlepší spôsob, ako chrániť pred nepríjemným hmyzom, zapáliť vysušenú kávovú usadeninu, ktorú sme zmiešali s usušeným a rozdrveným bobkovým listom.

Po prvé, vydáva silnú arómu. Po druhé, produkuje dym.

Ak sa rozhodnete sedieť vonku, na otvorenej terase alebo na balkóne, jednoducho položte suchú kávovú usadeninu s bobkovým listom na hliníkovú fóliu alebo tanier a zapáľte.

Takýto repelent a je úplne neškodný pre ľudí. Mimochodom, aróma pomáha zbaviť sa nielen komárov, ale aj múch.

Foto: tjn

Výživa pre rýchlejší rast a plnšie kvety

Tá je plná dusíkatých živín, ktoré rastliny potrebujú pre lepší rast i plnšie kvety. Je pritom len na samotnom záhradkárovi, aký spôsob umiestňovania kávovej usadeniny do záhrady zvolí.

Kávovú usadeninu možno dávať do kompostu a takto ju neskôr spolu s ním zapracovať do pôdy. Ďalším spôsobom je vysýpať ju priamo k rastline. Pre ľudí, ktorí majú veľa času a radi plánujú, je však vhodné už teraz si pripravovať biologicky rozložiteľné kvetináče z kávovej usadeniny na jar a v nich vysádzať priesady.

Foto: pixabay

Na čo je ešte kávová usadenina dobrá?

Zázrak pre hortenzie

Primiešajte vysušenú usasedinu do pôdy, v ktorej sú hortenzie. Káva je bohatá na viaceré živiny, obsahuje napríklad draslík, dusík či fosfor, ale aj antioxidanty. Využiť kávovú usadeninu preto môžeme ako hnojivo či už pre záhradné ale aj črepníkové kyslomilné rastliny rastliny.

Odstráni blchy zo srsti domácich miláčikov

Foto: pixabay

Káva je skvelou pomôckou aj pre psíkov. Stačí votrieť malé množstvo do srsti počas kúpania vašich domácich miláčikov. Blchy a ďalší škodcovia prebývajúci v srsti vôňu kávy neznášajú a poberú sa kade-ľahšie. Dávajte pozor, aby sa káva nedostala  do úst a očí zvieraťa.

Môžete ju použiť aj ako hnojivo

Káva má efekt ako hnojivo z obchodu – stimuluje rast a dodáva do pôdy živiny. pre rastlinky je vo všeobecnosti veľmi dobrá.

Odstránite s ňou nepríjemné zápachy

Vložte usušenú kávovú usadeninu do misky a nechajte v chladničke. Neutralizuje nepríjemné pachy.

Účinná proti škodcom

Posypte kávovou usadeninou vrchnú časť pôdy v okolí vašich záhonov. Odplašíte tak nepríjemných príživníkov.

Foto: tjn

Dnes najobľúbenejšie