Hneď ako sa trošku oteplilo, začali mi do domu liezť mravce: Toto mi poradila svokra a zafungovalo hneď – zmizli do jedného! 

Mravce sa už začínajú pomaly ale isto sťahovať do našich domovov. Ak ste ich už videli doma aj vy, je treba čím skôr zakročiť, pretože keď si to u vás doma obľúbia, privedú si aj kamarátov.

Mravce sa už začínajú pomaly ale isto sťahovať do našich domovov. Ak ste ich už videli doma aj vy, je treba čím skôr zakročiť, pretože keď si to u vás doma obľúbia, privedú si aj kamarátov. Tento nápad nám poslala Majka.

Minulý rok som narazila na ten problém, že moji mravci boli už na mňa nachystaný a akýsi odolnejší na moje overené triky. Po iné roky mi fungovala nastrúhaná krieda, alebo prášok do pečiva nasypaný okolo domu. Keďže bolo vonku vlhko, prášok neprichádzal do úvahy a bolo mi treba poradiť si inak. Skvele mi zafungoval jednoduchý postrek, ktorý mi poradila svokra – tá ho našla v staršom vydaní časopisu Záhradkár (ale už som ho videla aj inde). Možno sa bude hodiť aj vám – postrek mi vydržal celú sezónu!

Potrebujeme:

½ šálku rastlinného oleja

½ šálky šálky mätového šampónu (používam ten najlacnejší litrový)

½ šálky octu

Postup:

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Všetky prísady len zmiešame a dáme do nádoby s rozpašovačom. Nastriekala som okolo okien, dverí a na cestičku na balkónovej dlažbe, kde som ich videla. Zlepšilo sa to hneď po prvej aplikácii, ale aby si mravce od vášho bytu celkom odvykli, treba párkrát zopakovať.

Alternatívne riešenie, ktoré tiež funguje výborne – ak máte dom a bórax – zmiešajte dve polievkové lyžice bóraxu, pol šálky cukru a zalejte malou šálkou vody. Zmes umiestnite na miesto, kde chodia mravce.

Cukrová šťava ich pritiahne, ale akonáhle prídu a začnú maškrtiť, von sa už nedostanú.

Ďalšie rady, ako na mravce bez chémie

Obdobie každoročnej invázie čiernych mravcov do našich domácností sa začína na jar. Drobný hmyz sa veľmi rád zdržiava v pohodlí ľudských obydlí, kedže tu nachádza dostatok zdrojov potrebných pre seba a svoju kolóniu. Ako to už býva keď sa u nás objaví jedne, nepotrvá dlho a postupne zaplavia našu domácnosť. Aj proti drobným potvorkám však existujú účinné triky, vďaka ktorým sa veľmi rýchlo poderú z našich domovov kade ľahšie. Toto sú tipy a triky našich fanúšikov, ako otravných mravcov zbaviť rýchlo a bez chémie!

Pripravte im pascu

Zmiešajte ½ l vody, 1 lyžicu cukru a 2 lyžice droždia. Zmes vlejeme do plochých nádob a rozmiestnime na miesta v byte, kde sa mravce zvyknú najčastejšie objavovať. Ďalším účinným postupom v boji proti mravcom je posypať ich cestičky soľou, vápnom alebo práškom do pečiva.

Ocot

Naneste obyčajný ocot na známe cestičky a miesta, na ktorých sa mravce zvyknú vo vašom domove objavovať. Ocot tiež môžete rozprášiť aj na ich obľúbené vonkajšie lokality – miesta pod fasádou, pri oknách či pri dverách. Mravce majú veľmi citlivý čuch a vôňa octu je pre ne extrémne intenzívna a strácajú v nej pachovú stopu.

Zmiešajte v nádobe rovnaký diel octu a vody. Tekutinu prelejte do nádoby s rozprašovačom a majte poruke vždy, keď mravce uvidíte.

Krieda

Rozdrvenú kriedu nasypte pod dvere, alebo ňou pretrite mravčie cestičky – ideálna je na biele steny, kde ju nebude vidieť.

Zelená bariéra

Aromatické bylinky ako bazalka, mäta alebo levanduľa mravce odpudzujú. Ak máte v interiéri alebo na okne tieto bylinky, mravce sa vášmu radšej oblúkom vyhnú. V okolí domu pomôže myší chvost alebo cibuľa či cesnak.

Smrteľná kombinácia z kuchyne

Pripravte si roztok z 1 dielu vody, 1 dielu cukru a 5 dielov jedlej sódy. Týmto roztokom potrite dvere, okenné rámy a cestičky mravcov.

Nenávidia vôňu kávy

Kávovú usadeninu nasypte do blízkostí mravčích cestičiek. Výrazná aróma ich odpudzuje a čoskoro sa poberú do bezpečia.

Prášok do pečiva

Posypte ním miesta s výskytom mravcov aj ich cestičky. Prášok do pečiva je pre hmyz toxický a zďaleka sa mu vyhýbajú.

Korenie

Mravce naznášajú voňavé korenie ako je klinček alebo škorica. Rozložte si po byte niekoľko kúskov celej škorice a klinčeka. Korenie pôsobí ako prírodný odpudzovať otravného hmyzu. Pomôžu však iné druhy aromatického korenia.

Céder

Nábytok z cédrového dreva pôsobí ako spoľahlivý odpudzovač rôznych druhov škodcov a nemajú ho radi ani mravce.

Tekuté mydlo alebo saponát

Rýchla a účinná pomoc je zmiešať vodu s trochou saponátu na riad a zmes preliať do nádoby s rozprašovačom. Postriekajte rámy okien,dvere a túto zbraň majte poruke vždy, keď sa mravce objavia.