zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Na prekrytie šedín nemusíte nutne siahať po farbách na vlasy: Toto si poradí so šedivými vlasmi a posilní vaše zdravie!

Ak ste si už objavili prvé šedivé vlasy a chcete ich prekryť, nemusíte hneď utekať do obchodu po farbu na vlasy. Podľa stránky hairbuddha existuje bylina, ktorá dokáže zafarbiť šedivé vlasy – šalvia. 

Už od pradávna sa šalvia využívala okrem jej liečivých účinkov aj na farbenie šedivých vlasov.

Je škoda, že táto schopnosť šalvie je už skoro zabudnutá.

Nemusíte sa báť, že by vám šalvia dramaticky zmenila farbu vlasov, pretože len jemne zafarbí šedivé vlasy tak, aby ladili s vašou prirodzenou farbou vlasov.

Vaše vlasy budú tmavnúť postupne. 

Najlepšie na tom je, že šalviový čaj môžete použiť toľkokrát, koľko chcete, bez obáv zo zbytočných nákladov alebo poškodenia vlasov. Je to úplne bezpečné a dosiahnete prekvapivé účinky.

S vekom vlasy začínajú vypadávať a s tým vám tiež pomôže šalviový čaj. Stimuluje rast vlasov a obmedzí ich vypadávanie. Okrem toho zanechá vlasy hebké a lesklé.

Foto: pixabay

Všetko čo potrebujete je čaj zo šalvie, ktorý treba vtierať do vlasov a pokožky.

Šalvia obsahuje prírodné pigmenty, ktoré prirodzene zafarbia vlasy. Okrem toho je šalvia bohatá na antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať tvorbe nových šedivých vlasov.

Šalvia sa tiež považuje za vysoko prospešnú pri alopécii a rednutí vlasov.

Prírodné oleje šalvie posilňujú korienky a stimulujú zdravý rast vlasov. Vďaka protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam šalviového čaju je užitočný pri liečbe lupín, ekzémov a dermatitídy. 

A nielen to, takisto hydratuje a zanechá vlasy hodvábne lesklé.

Salvia officinalis

Silný šalviový čaj na farbenie vlasov

Potrebujeme:

3 – 4 vetvičky čerstvej šalvie (alebo 1 lyžica sušenej šalvie)

2 šálky vody

Voliteľné: 

hrsť červeného rozmarínu alebo 1 PL sušeného rozmarínu (spolu so šalviou vytvorí intenzívnejšiu farbu)

1 ČL čierneho čaju (stmavuje šedú farbu a zvyšuje lesk)

1 klinček (posilňuje vlasy a obohacuje farbu)

1 ČL henny (dodáva načervenalé tóny)

1 PL octu (pomáha zvýrazniť farbu)

Postup:

Bylinky a vodu dajte spolu do hrnca a povarte. Na slabom ohreve varte 3 – 5 minút (zakryté). Odstavte zo sporáka a nechajte čaj stáť, kým nevychladne (2 – 3 hodiny). Nakoniec pridajte ocot (ak ho chcete použiť).

Šalviový čaj môžete použiť dvoma spôsobmi:

Naneste ho na čerstvo umyté vlasy. Zapracujte ho od korienkov až po konce. Neoplachujte. Potom vytlačte z vlasov prebytočnú tekutinu a osušte uterákom. Urobte to 2 až 3-krát týždenne.

Každú noc môžete do pokožky a do vlasov vmasírovať šalviový čaj.

Zbavenie väčšiny šedivých vlasov trvá asi 2 až 3 týždne. Keď sú vlasy dostatočne tmavé, oplachujte ich šalviou každý týždeň, aby si zachovali farbu.

TIP: Šalviový čaj si môžete naliať aj do rozprašovača a po každom umytí nastriekať na ešte vlhké vlasy. Pred použitím pretrepte.

Stmavnú zo šalvie vlasy každému?

Je možné, že nie každému zo šalvie stmavnú šedivé vlasy. Avšak pozitívne je to, že to vašim vlasom neublíži a ak by už aj vlasy nezafarbila, budú zdravšie a lesklejšie.

10 účinkov šalvie na zdravie

Liečivé účinky šalvie na naše zdravie sú neodškriepiteľné a preto stojí za to si pripomenúť, pri čom všetkom šalvia pomáha.

1. Upokojuje myseľ

Ak sa cítite vystresovaní alebo unavení, šálka šalviového čaju môže byť to pravé, čo potrebujete na upokojenie nervov. Funguje tak, že vyrovnáva náladu a zmierňuje stres.

2. Zlepšuje pamäť

Šalvia pomáha zlepšiť pamäť. V roku 1652 anglický botanik a lekár Nicholas Culpepper napísal, že šalvia zlepšuje pamäť a rýchľuje zmysly. Dnešný moderný výskum dokázal, že šalvia môže zlepšiť pamäť, aj kognitívne myslenie. Osvedčila sa u pacientov s Alzheimerovou chorobou, aj pri liečbe depresie.

3. Prináša úľavu od kašľu, pri nachladnutí a bolesti v hrdle

Kloktadlo vyrobené z teplej šalvie a medu môže upokojiť bolesť v hrdle, chrapot a kašeľ. Je to vynikajúce antiseptikum a je prospešné pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla. Šalvia je tiež účinná na zníženie hlienu. Pite šalviový čaj raz alebo dvakrát denne.

4. Zlepšuje zdravie zubov

Výplach ústnej dutiny šalviovým čajom pomáha znižovať zápaly a krvácanie ďasien. Lieči tiež afty a odstraňuje zápach z úst. Antiseptické a antibakteriálne vlastnosti šalvie zlepšujú stav zubov. Čerstvé listy ich očistia a spevnia ďasná.

5. Zmierňuje svalové kŕče a bolesti kĺbov

Teplý obklad so šalviou môže zmierniť bolesť svalov, ischias a uvoľní tuhé a bolestivé kĺby. Bylinkári ho tiež používali na liečenie podvrtnutí a opuchov. Namočte handričku do roztoku šalvie a priložte na boľavé miesto.

6. Pomáha pri menopauze

Ženy po menopauze môžu pocítiť po vypití šalviového čaju úľavu, pretože táto bylina má estrogénny účinok. Šalvia zmierňuje príznaky menopauzy, ako sú nočné potenie a návaly horúčavy. Šalvia navyše pôsobí ako všeobecné tonikum, ktoré zmierňuje podráždenosť a výkyvy nálady.

7. Ovláda nadmerné potenie

Zdá sa, že šalvia má upokojujúci účinok na potné žľazy. Znižuje nadmerné potenie, či už sa vyskytuje v oblasti podpazušia, na rukách, nohách alebo na celom tele. Pripravte si šálku šalviového čaju z 2 – 3 sušených listov. Pite v malom množstve po celý deň.

8. Pri uštipnutí hmyzom

Šalvia znižuje bolesť a podráždenie pri bodnutí hmyzom. Rozdrvte listy šalvie a naneste na postihnuté miesto. Šalvia v miestnosti pôsobí ako prirodzený odpudzovač múch.

9. Pre zdravú pečeň

Šalvia je prirodzený čistič pečene a môže byť užitočná pri detoxikácii tela. Môže tiež pomôcť lepšiemu tráveniu, pretože stimuluje tráviace enzýmy.

10. Lieči kožné problémy

Táto úžasná bylinka pomáha tiež pri liečení kožných problémov ako sú akné, vyrážky, ekzém, dermatitída a bradavice. Pomáha tiež rýchlejšie zahojiť rany a odreniny. Jej listy v čerstvom alebo sušenom stave môžete pridať do kúpeľa alebo ich priamo aplikovať na pokožku ako obklad.

Foto: hairbuddha.net

Príprava šalviového čaju pre zdravie

10 čerstvých šalviových lístkov zalejte šálkou vriacej vody a nechajte vylúhovať 5 minút. Pre lepšiu chuť môžete pridať lyžičku medu a trochu limetkovej šťavy.

Vedľajšie účinky

Hoci sú bylinky čisto prírodné, ani tie nemusia sadnúť každému. Preto by ste mali poznať aj ich prípadné nežiaduce účinky. Pri šalvii sú to tieto:

  • Počas tehotenstva sa vyhýbajte šalvii, pretože stimuluje svaly maternice.
  • Dojčiace ženy by mali piť šalviový čaj iba vtedy, ak chcú znížiť prísun mlieka.
  • Ak máte epilepsiu alebo trpíte kŕčmi, šalvii sa radšej vyhnite.
  • Môže znižovať hladinu cukru v krvi.
  • Šálku šalvie denne môžete piť po dobu maximálne 2 – 3 týždňov. Potom si dajte pauzu aspoň 1 týždeň.
  • Ak máte akýkoľvek dlhodobý zdravotný problém, pred konzumáciou šalvie sa pre istotu poraďte so svojim lekárom.

Zdroj titulnej foto: hairbuddha.net

Zdroj: hairbuddha.net

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie