Trik, ktorý by mali poznať všetci rodičia. Takto si poradíte s trucujúcim dieťaťom ľavou-zadnou!

Deti vo všeobecnosti nemajú rady, keď im niečo nechcete dovoliť a slovo NIE je pre niektoré veľkým problémom. S týmto trikom však trucovanie svojich potomkov hravo zvládnete!

Už malé deti prechádzajú svojím prvým obdobím vzdoru, ktoré je pre ich rodičov takou malou prípravou na pubertu. Zároveň však nie je jednoduché niektoré situácie ustáť. V niektorých situáciách deti trucujú, majú záchvaty zlosti, robia vždy opak toho, čo chcete a slovo „nie“ je pre nich ako výzva. Keď im však niečo rázne zakážete a vidia, že im to nechcete za žiadnu cenu dovoliť, spustia silný plač a snažia sa vynútiť si svoje. S týmto trikom si však s nahnevaným dieťaťom hravo poradíte.

Skúška trpezlivosti

Azda každý rodič pozná tú situáciu, keď sa dieťa pre niečo nahnevá, až je červené od zlosti a spustí veľký krik. Mamička Paula sa na svojom blogu rozhodla podeliť o jednoduchý trik, ktorý vám pomôže sa v takom prípade nezblázniť. Našla totiž spôsob, ako takýto záchvat zlosti zastaviť už v zárodku. Kľúčom k výbuchu hnevu a záplave protestov je podľa nej prevencia. A na to využíva odpočítavanie.

Jednoduchá metóda vám pomôže predísť tomu, aby váš potomok začal trucovať.

Napočítajte do 10

„Keď napočítam do 10, tak..,“ asi tak nejako si to môžete predstaviť. Paula však neradí odpočítavanie, ktoré slúži ako varovanie, po ktorom nasledujú dôsledky zlého správania alebo ktoré má dieťa vnímať ako niečo negatívne. Počítate do 10, aby ste dieťaťu pomohli plynule zmeniť činnosť a zmiernili ste prechod z jednej aktivity na inú. Jej metóda funguje tak, že dieťaťu najskôr vysvetlíte, čo sa chystá, teda čo môže očakávať. Tým môže byť napríklad to, že sa chystáte opustiť ihrisko alebo sa musí prestať hrať či pozerať rozprávku. Vopred ho pripravíte na to, že príde táto zmena a kým napočítate do 10, môže pokračovať v tom, čo robí. Pri čísle desať však už musíte trvať na zmene.

Naučte sa, ako deťom vysvetliť, že každá zábava raz musí skončiť a vystrieda ju iná činnosť.
Naučte sa, ako deťom vysvetliť, že každá zábava raz musí skončiť a vystrieda ju iná činnosť. Foto: Pexels

Dôvodom, prečo by táto metóda mala fungovať lepšie ako okamžité zmeny je to, že pre deti je náročnejšie zvládať zmeny. Paula však tvrdí, že tento spôsob im umožňuje na zmenu sa pripraviť, cituje ju portál TipHero. Najmä pre malé deti môže byť zmena skľučujúca alebo desivá a až staršie deti začínajú chápať pojem o čase. pri mladých ľuďoch by to napríklad už tak dobre nefungovalo a tí potrebujú iní prístup, ako „už iba 5 minút“.

Výhoda pre rodičov

Počítanie však prináša výhodu aj rodičom, ktorí majú takto majú situáciu lepšie pod kontrolou. Keď dieťa pochopí, čo v blízkom časovom úseku nastane, lepšie sa tomu prispôsobí a znížite tým predpoklad, že nastane krik a že sa dieťa bude proti tomu nejako zásadne búriť. Každý rodič však najlepšie pozná svojho potomka, a tak si musí nájsť svoj spôsob, ako túto metódu uplatňovať tak, aby naozaj fungovala tak, ako má. A postupne sa vám z toho podarí vytvoriť rutinu.

Dnes najobľúbenejšie