Trik, ako vrátiť trávniku krásne zelenú farbu aj počas extrémneho sucha!

Máte na trávniku vysušené hnedé až žlté fľaky a každý deň s nádejou očakávate dážď, ktorý však nie a nie prísť? Potom ste na tom rovnako, ako mnohí záhradkári na Slovensku.

Máte na trávniku vysušené hnedé až žlté fľaky a každý deň s nádejou očakávate dážď, ktorý však nie a nie prísť? Potom ste na tom rovnako, ako mnohí záhradkári na Slovensku. Musíme sa tiež pripraviť na to, že tento stav sa v najbližších týždňoch nezmení. Hľadali sme, či sa s takto vysušeným trávnikom dá niečo robiť a na stránke hunker našli sme veľmi zaujímavý nápad, o ktorý sa s vami radi podelíme.

Takto vrátite trávniku zelenú farbu a silu na rast aj v extrémnom suchu!

Ben žije v oblasti, kde v lete neprší aj niekoľko týždňov a keďže je so zavlažovaním problém, našiel vlastný spôsb, ako zachovať trávnik na svojom pozemku krásny. „Všetci susedia ho mali beznádejne vysušený a fľakatý, ten môj však vyzerá omnoho lepšie,“ hovorí Ben. Jeho recept je jednoduchý – trávnik jednoducho „resuscitujete“!

Potrebujeme:

19 litrov vody

2 šálky tekutého hnojiva na trávnik (alebo granulované, ktoré si rozpustíme podľa návodu do tekutej formy)

1,5 kg epsomskej soli

¼ šálky potravinárskeho farbiva zeleného

...

Nádobu s rozprašovačom

Postup:

Epsomská soľ dodá trávniku okamžitú vzpruhu a vďaka nej sa hnojivo dostane až do vnútra buniek vysušenej trávy a budú ho tak absorbovať veľmi rýchlo. Epsomská soľ tiež spôsobí, že farbivo sa dostane na povrch trávy a dokáže sa na nej udržať. Pre trávu potravinárske farbivo nepredstavuje nebezpečenstvo, môžete ho však celkom vynechať. Vďaka tejto kombinácii teda tráva začne rýchlo rásť, aj vo veľkom suchu. Dovtedy však práve vďaka farbivu docielite, že zakryjete nepekné škvrny na jeho povrchu (farbiva môžete pridať viac, alebo menej, je to na vás).

Vodu zmiešame s tekutým hnojivo a postupne, po častiach primiešame epsomskú soľ tak, aby sa rozpustila. Nakoniec pridáme zelené farbivo. Tekutinu prelejeme do nádoby s rozprašovačom, nastavte na jemné rozprašovanie.

Začnite na jednom rohu a pokračujte zo strany na stranu, pokryte každý kúsok, až kým nepokryjete celý povrch. Potom nechajte farbivo zaschnúť a pokračujte na miestach, ktoré sú suchom extrémne zničené a vysušené.

Recept, na domáce tekuté hnojivo na trávnik nájdete TU.