Trápia vás zádery? Takto ich správne zbavíte a zabránite ich opakovaniu

Ako si správne odstrániť zádery, čo ich spôsobuje a ako im predchádzať?

Zádery sa na na koži okolo nechtov tvoria z rôznych dôvodov. Najčastejšou príčinou býva suchá pokožka, nedostatočná, nedostatok vitamínov, ako aj nepríjemný zlozvyk – ohrýzanie kože okolo nechtov.

Prečo vznikajú?

Suchý vzduch a nedostatočná hydratácia je veľmi častou príčinou tvorby záderov – aj preto sa s nimi najčastejšie stretávame po zime. Jemná pokožka okolo nechtových lôžok sa rýchlo vysušuje a má tendenciu popraskať. Problémom je tiež príliš časté umývanie rúk mydlom a častý kontakt so saponátom či chemikáliami na čistenie. Pri záderoch však nejde len o estetický problém. Odtrhnuté miesta sa môžu zapáliť, naplniť sa hnisom a infekcia sa v niektorých prípadoch môže rozšíriť ďalej, čo môže byť nielen nepríjemne bolestivé, ale nebezpečné pre naše zdravie. Ak sa o kožu okolo nechtov dôsledne staráte a napriek tomu máte so zádermi problém, môže ísť o nedostatok vitamínu B.

Ako ich správne odstrániť?

Pri odstraňovaní záderov postupujte podľa nasledovných krokov:

Miesto so záderom namočte do teplej vody zmiešanej s niekoľkými kvapkami olivového oleja.

Nechajte v tekutine niekoľko minút (cca 5), aby pokožka zmäkla.

Záder odstrihnite ostrými nožničkami a miesto vydezinfikujte.

Potom na toto miesto naneste kozmetickú vazelínu alebo hydratačný krém.

Ak máte väščí záder, ktorý nebol dostatočne skoro ošetrený a koža sa trhá ďalej, miesto dôkladne vydezinfikujte, pravidelne hydratujte a prelepte náplasťou, ktorú pravidelne vymieňajte.

Prvencia je najlepším liekom

Nezabúdajte pokožku v okolí nechtov  zmäkčovať. Ideálne sú na to aj prírodné prostriedky ako kokosový či olivový olej. Na starostlivosť o kožu okolo nechtov môžete tiež použiť bylinkové odvary  najmä z nechtíka lekárskeho, harmančeku a šalvie.

Pri práci s chemikáliami vždy používajte rukavice.

Po tom, ako si nechty odlakujete acetónom, dôkladne si ruky umyte a naneste hydratačný krém.

Nikdy si zádery netrhajte zubami alebo nechtami.

Pravidelne si okolie nechtov upravujte. Nezabúdajte na jemné zatláčanie kože v spodnej časti nechtu pomocou kozmetickej špachtličky. Keď táto koža rastie, tlačí na necht a ten na vonkajšie okraje kože, čo tiež môže viesť k tvorbe záderov.

Konzumujte potraviny s obsahom vitamínov skupiny B. Nájdete ich napríklad v listovej zelenine, celozrnnej múke, pečive, hnedej ryži, vnútornostiach – najmä pečeni, vo vajciach, rybách a mliečnych výrobkoch.

zdroj: tiphero

Dnes najobľúbenejšie