Trápi vás zapálené hrdlo, popáleniny či bolesť svalov? Pomôže prekvapivá surovina, ktorú máte doma!

Zrejme ste nikdy počas konzumácie vášho obľúbeného sedviča nepremýšľali nad tým, že horčica, ktorá mu dodáva typickú chuť, dokáže byť užitočná aj celkom inde, než iba v sendviči. Má množstvo využití od hotdogov až po upokojenie bolestí v hrdle.

Môžu za to proteíny, vlákniny a minerály, ktoré prospievajú zdraviu.

Horčicu poznali už Rimania, ktorých s ňou zoznámili Egypťania. Tí objavili silu horčičného semienka nielen v kuchyni, ale aj na mnohých iných miestach.

Bojuje proti kŕčom

Horčica dokáže hotové divy, pokiaľ ide o úľavu nohám. Ak vás prekvapia kŕče napríklad po dlhej prechádzke, naneste na problematické miesto jednu polievkovú lyžicu horčice, ktorá kŕče nielen upokojí, ale dokáže im aj predchádzať.

Upokojuje popáleniny

Ak sa vám nebodaj pritrafí popálenina, ranu schlaďte studenou vodou a ihneď naneste vrstvu horčice. Nielen že tak predídete možným pľuzgierom, ale zbavíte sa aj nepríjemnej bolesti.

Zmierňuje bolesti v hrdle

Pre zmiernenie bolestí v hrdle zmiešajte 1 lyžicu horčičného semienka, šťavy z polovice citróna, 1 lyžičku soli, 1 lyžicu číreho medu a 1 a štvrť šálky vriacej vody. Zmes nechajte mierne vychladnúť a potom ju použite ako kloktadlo.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Relax pre unavené svaly

Bolia vás svaly po ťažkom dni v práci? V závislosti od závažnosti príčin bolesti vám pomocnú ruku môže podať aj horčica. 2 lyžice horčice stačí rozmiešať s 1 lyžicou kvalitnej soli do kúpeľa. Zmes pridajte do kúpeľa, v ktorom si doprajte upokojenie a pohodu.

Kondicionér pre vlasy

Horčicový olej robí divy aj ako vlasový kondicionér. Olej naneste rovnako ako kondicionér, ale nechajte ho pôsobiť tak dlho, ako je to možné (najmenej 8 hodín). Vaše vlasy budú hodvábne jemné.

Chráni vašu záhradu

Navštevujú vašu záhradku všakovaké zvieratká, ktoré si tam rady pochutia na plodoch vašej práce? Dajte horčicu do plechovky a zaveste ju na ľubovoľnú do zeme zabitú dosku, najlepšie v rohu záhrady. Vôňa horčice zvieratká spoľahlivo odradí od ďalších návštev.

Odstráni starú voňavku

Máte fľašu zo starej voňavky, ktorú by ste ešte chceli použiť? Starej vône sa zbavíte tak, že do fľaše dáte kúsok horčice a zaleje horúcou vodou. Pretrepte, opláchnite a všimnite si, že vôňa zmizla.

Tento trik funguje aj na dózy, hrnce ši panvice. Vyrobte si čistiacu pastu z horčice, vody a trochy múky a umyte ňou nádoby. Vaše pokrmy už viac nebude kaziť nežiaduca vôňa.

Revitalizuje pleť

Horčica je skvelá aj ako pleťová maska. Môže za to vitamín E, ktorý horčici dáva antioxidačné a protizápalové vlastnosti pre žiarivú pleť. Naneste tenkú vrstvu horčice na pleť a nechajte pôsobiť 15 minút. Opláchnite teplou vodou. Môžete tiež použiť horčicový olej, ktorý pomôže regenerácii pokožky.

Prečistí dýchacie cesty

Horčica môže pomôcť aj pri prechladnutí a to dokonca aplikáciou na kožu! Aby ste uľavili vašim dýchacím cestám, natrite vrstvu horčice na prsia a priložte teplú vlhkú handru. Kombinácia teplej tkaniny a horčice pomôže vyčistiť dýchacie cesty a uľahčiť dýchanie.

 

Pozrite si video, v ktorom nájdete ešte viac využití horčice.