Toto urobte na jar a oleander doslova prepukne do kvetu: Celé leto nevyschne a je najkrajší za celé roky – puky nahadzuje už skoro na jar!

Po zime konečne prišiel čas, kedy môžeme naše oleandre konečne vyložiť von. Stredomorská rastlina, ktorá je obľúbená medzi mnohými pestovateľmi, je tiež veľmi populárna aj u nás na Slovensku. Práve teraz je čas prebudiť rastlinu zo zimného spánku.

Táto krásna kvetina môže vyrásť až výšky jeden a pol metra a kvitnúť do krásnych bielych, ružových a cyklaménových odtieňov. Rastline by sme mali venovať viacej pozornosti na jar, stačí pár jednoduchých rád a bude nielen krásne kvitnúť, ale ani počas dlhého a horúceho leta vám nevyschne.

Presádzanie

Je dôležité pozrieť sa na zem pod kvetinou, pretože si vyžaduje veľa živín a to najmä v lete. V prípade, že rastlina je už 2 roky v rovnakej pôde, určite ju presaďte do nového výživného substrátu určeného priamo na oleandre.

Nad 15 stupňov von

Ak teplota vzduchu už dosiahla 15 stupňov, môžete rastlinu bezpečne odniesť von. najskôr rastlinu uložte na tienisté miesto, pretože silné jarné slnko môže po pobyte v interiéri rastlinke uškodiť. pretiahnuté vyrastené výhonky zrežeme na polovicu, aby si rastlinka zachovala pekný, bohatý vzhľad.

Polievanie, kŕmenie

Od apríla – mája sa odporúča pravidelne zavlažovať  rastlinu odstátou vodu, ale s tým, že oleander nemusí plávať vo vode, ale nikdy nemôže mať pôdu úplne suchú suché. Keď rastlinku po zimnom spánku a krátkom pobyte na tienistom stanovisku prenesiete na slniečko, opäť zosilnie, vyženie nové korene, zosilnie a postupne prídu aj krásne kvety.

prípravok na ochranu rastlín

Vošky doslova milujú oleander a na jeho ochranu vám skvele poslúžia aj prírodné metódy. Použite obyčajný výluh z čerstvej žihľavy, ktorý použijete na pravideľný postrek rastliny. Druhou výbornou metódou je nastrúhať si do menších misiek obyčajné jadrové mydlo, zmiešať s vodou a rozložiť okolo rastliny. Vošky zmiznú.

Hnojivo pre krásny oleander máte doma!

Všetko, čo potrebujete, je obyčajná kávová usadenina, ale nie tá, ktorú hneď nájdete na spodku hrnčeka. Nesmie byť vlhká, práve naopak. Treba ju dôkladne vysušiť a zapracovať do zeminy okolo rastliny. Je to skutočne fantastická, najmä pre rastliny, ktoré obľubujú kyslejšie pôdy.

1 vetvička zaplní celý kvetináč!

Oleander ľahko zakorení, avšak novej rastlinke sa vôbec nemusí dariť, ak nepoznáte tento jednoduchý postup.

Najskôr je potrebné získať vyzretý odrezok – vetvičku z materskej rastliny. Ten však nesmie vyschnúť – na to treba dávať veľký pozor, inak čoskoro v pôde zahynie. Keď napríklad vetvičku získate na návšteve u kamarátky, hneď ju zabaľte do vlhkej papierovej utierky a vložte do plastovej fľaše. V tomto prostredí vetvička vydrží 1-2 dni.

Pred vysadením, koniec vetvičky rovno zrežeme ostrým nožom a vložíme na 1 hodinu do vlažnej vody. Medzitým si nachystáme črepník s priemerom 8-10 cm a naplníme ho výsevným substrátom. Z vetvičky odstránime 2-3 spodní rady listov a ostatné listy zostrihneme na polovicu – na stonke nám teda ostanú len polovice listov. Takto znížime odparovaciu plochu listu.

Vetvičku vložíme do pôdy do stredu črepníka a zľahka na ňu nahrnieme substrát a jemne zatlačíme prstami. Zavlažíme vodou izbovej teploty (ideálne dostatočne odstátej).

Vetvičku prikryjeme na polovicu rozpolenou plastovou fľašou. Na fľaši je dobré urobiť niekoľko otvorov, alebo pravidelne ju odkrývať kvôli vetraniu. Tento mini skleník pomôže odrezku zakoreniť. Odrezok potrebuje dostatok vlahy, preto nezabúdajte kontrolovať, ako je na tom vlaha vo vnútri plastového mini skleníka. Počas leta a teplých dní ide zakorenenie rýchlejšie. Počas najhorúcejších častí dňa, dajte mini skleník preč z ostrého slnka, inak slnko cez plastovú fľašu odrezok môže spáliť.

Keď sa oleander zakorení – koreň dokáže prerásť až na spodok črepníka – oleander začneme otužovať – vetráme stále častejšie, až postupne nádobu úplne odstránime. Keď zložíme plastový kryt, presadíme oleander do nádoby s väčším priemerom. Keď sa oleander opäť rozrastie v črepníku – zistíte to podľa koreňov, opäť ho presadíme do väčšieho črepníka. Potom stačí už len čakať, kedy nás rastlinka poteší kvetmi. Nezabúdajte na pravidelnú zálievku, tá je pre rastlinu najdôležitejšia.

Babičkin tip so zrnkom pšenice

Hoci neviem, prečo to funguje, moja babička to robila takto a vždy sa jej oleander podarilo rozmnožiť:

Z rastliny odrežeme vyzretý výhonok (asi 8 cm dlhý). Na spodnej strane urobíme zárez do hĺbky asi 1 cm a vložíme doň zrniečko pšenice. Potom jednoducho vložíme do substrátu, položíme na slnečné stanovisko a zavlažujeme.

 

Dnes najobľúbenejšie