Toto sa stane v izbe, ktorej zapálite pár lístkov sušenej šalvie: Žiadna mágia – tú zmenu si všimnete hneď!

Pálenie liečivých bylín a byliniek známe aj ako vydymovanie sa oddávna spája s náboženskými a mystickými dôvodmi, avšak málokto vie, že tu je aj celkom iný účinok – omnoho praktickejší. Vydymovanie neslúži len na to, aby ste z bytu vyhnali nečisté sily, ale ide o jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zbaviť vzduch škodlivých baktérii, spór, vírusov, ako vyhnať z miestnosti hmyz, muchy a mnohé ďalšie účinky. Ak máte doma sušenú šalviu, alebo máte nesušený bobkový list, určite to vyskúšajte!

Žiadne baktérie a vírusy v izbe

Je to skvelá vec hlavne počas sezóny chrípky a viróz. Šalvia má antibakterálne a antirotické vlastnosti. Ide o výborný spôsob, ako si vydezinfikovať priestor, v ktorom žijete.

Odstránite stres a bude sa vám lepšie spať

Ide o vynikajúcu formu aromaterapie. Inhalovanie bylinného dymu sa používalo už oddávna. Pomáha zlepšovať sústredenie, odstraňuje stres a pomôže vám lepšie si odpočinúť.

Dýchací systém sa vám poďakuje

Ajurvédska medicína tvrdí, že prítomnosť dymu zo šalvie alebo bobkového listu v miestnosti- ako kadidla, pôsobí stimulačne pre dýchacie cesty, pomáha uvoľňovať hlieny a čistí pľúca aj priedušky. Vynikajúce je inhalovať nielen sušené listy vavrínu ale aj aromatický olej z vavrínu. Táto metóda sa používa aj ako podporná liečba pri zmiernení príznakov astmy a alergií.

Zbohom muchy a komáre – stačí pár minút a máte izbu bez hávede

Funguje to vnútri aj vonku. Ak hodíte lístky šalvie do pahreby alebo uhlia na grile, máte pokoj od komárov a múch. Rovnako to funguje aj v izbe. Dajte si pár lístkov do nádoby, ktorá sa neprepáli, zapáľte a nechajte dymiť. Nejde o plameň, ale o dym, ktorý sa začne šíriť do priestoru. Muchy, komáre a ďalšia háveď ho vyslovene neznášajú. Rovnako funguje aj pálenie bobkového listu.

Výborné prírodné anestetikum

Záchvatové bolesti ako migréna či chronické bolesti svalov či kĺbov môže pomôcť inhalácia byliného dymu zmierniť. Trik spočíva v tom, že silice z bobkového listu a šalvie pôsobia blahodárne a upokojujúco na psychiku zmietanú pocitom fyzickej bolesti a pomáhajú odpútať sa od bolestivých vnemov.

Pri tejto prírodnej terapii myslite na to, aby bola šalvia v nehorľavej nádobe a nezabudnite, že ide o efekt dymenie, nie o samotné horenie.

Dnes najobľúbenejšie