Toto sa stane s vašim telom, keď budete každý deň len chodiť: Na toto sa nechytá beh ani cvičenie vo fitku!

Počuli ste niekedy Hippokratov výrok: „Chôdza je najlepší liek človeka?“ Aj lekári vám potvrdia, že chôdza v kombinácii s dobrým spánkom a zdravou výživou vám môže pomôcť vyhnúť sa lekárom a nemocniciam úplne. Len 15-30 minút chôdze každý deň môže drasticky zlepšiť nielen váš celkový vzhľad, ale má úžasný vplyv predovšetkým na zdravie.

Tieto zmeny pocíti veľmi skoro každý, kto začne s pravideľnou chôdzou

1. Pozitívne zmeny mozgu

Ako to dokazuje štúdia, aeróbna aktivita s nízkym tlakom – teda chôdza – zabraňujú predčasnej demencii, znižujú riziko Alzheimerovej choroby a zlepšujú celkové duševné zdravie. Nehovoriac o znižovaní psychického stresu a udržaní vyššej hladiny endorfínov.

2. Lepší zrak

Aj keď sa oči môžu zdajú byť poslednou vecou spojenou s nohami, chôdza skutočne prináša prospech aj ich zdraviu. Môže dokonca pomôcť pri boji s glaukómom tým, že zmierňuje tlak oka.

3. Prevencia srdcových ochorení

Podľa American Heart Association, chôdza nie je menej účinná ako bežeh, pokiaľ ide o prevenciu chorôb súvisiacich so srdcom alebo cievnou mozgovou príhodou. Táto aktivita pomáha predchádzať problémom srdca tým, že znižuje hladinu krvného tlaku a cholesterolu a zlepšuje krvný obeh.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

4. Zväčší sa vám objem pľúc

Chôdza je aeróbne cvičenie, ktoré zvyšuje tok kyslíka v krvnom riečisku a pomáha pri pohyboch pľúc, ako aj pri odstraňovaní toxínov a odpadu. Z dôvodu lepšieho a hlbšieho dýchania môžu byť tiež zmiernené niektoré príznaky spojené s ochorením pľúc.

5. Pozitívne účinky na pankreas

Možno je ťažké uveriť, ale chôdza sa ukázala byť oveľa účinnejší nástroj prevencie cukrovky ako beh. Tento výskum ukazuje, že skupina „chodcov“ preukázala zlepšenie glukózovej tolerancie takmer šesťkrát vyššie (to znamená, že cukor v krvi sa omnoho lepšie absorbuje bunkami).

6. Zlepšené trávenie

30 minút chôdze každý deň významne znižuje riziko rakoviny hrubého čreva v budúcnosti. Zároveň ale zlepšuje trávenie a je prevenciou zápchy tým, že pomáha regulovať naše črevné pohyby.

7. Formuje svaly

Pevné svaly a úbytok na hmotnosti (v prípadoch nadváhy) možno dosiahnuť aj chôdzou. Praktická chôdza po 10 000 krokoch denne sa môže považovať za náhradu intenzívneho tréningu v telocvični, najmä ak pridáte aj rýchlejšie intervaly chôdze alebo chôdzu do kopca. Navyše pri chôdzi a streidaní intenzity rýchlosti a záťaže sa vyhnete nepríjemnej svalovci. Svaly sa totižto zotavujú pri nižšej intenzite chôdze.

8. Pevnejšie kosti a kĺby

Chôdza môže poskytnúť väčšiu mobilitu kĺbov, zabrániť strate kostnej hmoty a dokonca znížiť riziko zlomenín. Nadácia Arthritis odporúča pravidelne chodiť najmenej 30 minút denne na zníženie bolesti v kĺboch ​​spolu so stuhnutím a zápalom.

9. Úľava od bolesti chrbta

Chôdza sa môže stať skutočným šetričom zdrvia pre tých, ktorí majú bolesti chrbta počas náročnejších cvičení s vysokou námahou. Keďže je to činnosť s nízkou náročnosťou, nespôsobí to viac bolesti alebo nepohodlia. Chôdza prispieva k lepšiemu prekrveniu v chrbticových štruktúrach a zlepšuje držanie tela a pružnosť, ktorá je životne dôležitá pre zdravú chrbticu.

10. Pokojná myseľ (ak to bol orgán, bol by omnoho silnejší)

Ak chôdza zlepšuje symptómy depresie u pacientov s ťažkými depresívnymi poruchami, len si predstavte, ako ľahko to môže pomôcť vyrovnať sa so zlou náladou alebo vyčerpaním. A radostná prechádzka s kamarátom alebo milovaným človekom vynásobí šťastný účinok a zlepší vašu náladu!

zdroj: brightside. me