Toto sa stane s vaším telom, ak sa na 28 dní vzdáte alkoholu: Už po pár dňoch sa konečne dobre vyspíte!

Ročný prísun alkoholu by sa za normálnych okolností mal pohybovať okolo desiatich litrov. Takáto osoba nie je závislá na alkohole, iba má rada zábavu a posedenie so svojimi priateľmi, ku ktorému pár drinkov neodmysliteľne patrí. Ľudia, ktorí toto ročné množstvo litrov prevyšujú, majú problémy s alkoholom. Čo by sa však stalo s vašim telom, ak by ste sa vyhýbali alkoholu 28 dní?

Prvý týždeň

Vaša chuť do jedla sa niekoľkonásobné zväčší. Je faktom, že ľudia, ktorí pijú priveľa alkoholu, jedia viac, no keď s pitím prestanú, akoby nevedeli „čo s rukami“, a tak jedia ešte viac. Odporúča sa, aby ste časť jedla nahradili džúsmi a ovocím. Rovnako sa zvýši aj vaša chuť po sladkom. Alkohol, prevažne ten sladký, zvyšuje hladinu cukru v krvi, preto bude telu chýbať.

Foto: Pexels.com

Po vzdaní sa alkoholu je zložité opäť nadobudnúť kvalitný spánok. Ako problém sa to ukáže hlavne u tých, ktorí boli zvyknutí na pohárik tesne pred spánkom, aby zaspali rýchlejšie. Alkohol vám síce privodí spánok rýchlejšie, no znižuje jeho kvalitu a v niekom by dokonca mohol vyvolávať nočné mory. Už po prvých dňoch bez alkoholu bude spánok kvalitnejší a odpočinok plnohodnotnejší.

Druhý týždeň

Pečeň sa začne naprávať. Ak ľudia zvyknú piť alkohol pravidelne, pečeňové bunky odumierajú a na ich miestach vznikajú jazvy. Tento orgán sa síce dokáže sám zregenerovať, no je to dlhý proces. Čím menej človek pije, tým rýchlejšie sa mu pečeň napraví. Ďalšou motiváciou však môže byť aj zmena pokožky. Alkohol narúča cirkuláciu krvi v tele, čo vedie k absencii kyslíku v koži, preto bude suchá.

Foto: Flickr/ Cushy Spa

Trávenie sa zlepší. Alkohol zvyšuje produkciu žalúdočných kyselín a laicky povedané „je sám seba“. Aj to je dôvodom, prečo ľudia konzumujú viac jedla, keď pijú. Keď však alkohol z vášho života vynecháte, je logické, že veľmi rýchlo pár kíl schudnete.

Ľudia, ktorí sa vzdali alkoholu, tvrdia, že už po druhom týždni je pre nich ťažšie odmietnuť pozvanie priateľov. Zo začiatku síce boli odhodlaní, no po druhom týždni strácajú silu vôle. Dôležité však je vydržať.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Tretí týždeň

Tretím týždňom sú na vašom tele badateľné zmeny: kruhy pod očami a rôzne tvárové opuchy zmiznú. Ráno sa vám ľahšie vstáva, pretože váš spánkový cyklus sa vrátil do niekdajšieho zaužívaného cyklu.

Foto: Wikipedia CC

Pitie znižuje produkciu slín, čo postihuje zdravotný stav zubov, takže ak sa vyhýbate pitiu alkoholu, hrozí vám menšie riziko oslabenia zubnej skloviny. Alkohol zabíja chuťové receptory a zmysel čuchu. Časom sa schopnosť chuti a čuchu napraví.

Štvrtý týždeň

Ak trpíte nadváhou, váha vášho tela sa radikálne zníži. Čísla sú, samozrejme, u každého individuálne, no v priemere človek „zhodí“ od 2 do 3 kilogramov za mesiac. Čím dlhšie človek nepije, tým viac schudne. Ďalej alkohol zvyšuje krvný tlak, no ak sa vám to deje pravidelne, máte zvýšené riziko permanentného zvýšeného tlaku. Pokožka je omnoho čistejšia – akné zmizne. Voda v tele sa normalizuje rovnako ako cirkulácia krvi. Človek sa cíti lepšie vo všetkých aspektoch.