Toto radím všetkým, ktorých nebaví zberať mandelínky ručne: Nakŕmte ju týmto voňavým zlatom a poberie aj s mladými!

Tento rok je na zemiakoch toľko pásaviek, že to som hádam ešte nezažil ani jednu sezónu. Zbierali sme ostošesť, ale na druhý deň večer ich tam bolo rovnako veľa, ak nie viac.

Tento rok je na zemiakoch toľko pásaviek, že to som hádam ešte nezažil ani jednu sezónu. Zbierali sme ostošesť, ale na druhý deň večer ich tam bolo rovnako veľa, ak nie viac. Lamentovali aj susedia, ktorí tiež nestriekali zemiaky chémiou. Ja sa držím hesla, že keď už si pestujem pre seba, tak nechcem žiadne nezdravé postreky. V jednom z čísel časopisu Záhradkár mi padli oči aj na obrázok nenávidenej pásavky, tak som sa so záujmom začítal a táto rada mi skutočne pomohla.

Ako zlikvidovať pásavku prírodnou cestou – pomôže vám zelenina, o ktorej by ste nepovedali!

Ide o rajčiny – ja som si hneď pomyslel, že keď pásavka miluje zemiaky, určite nepohrdne ani rajčinami, ale skúsil som a funguje. Základom je, že v zelenom pletive rajčín je látka, ktorá pásavky silne odpudzuje. Takže, keď budete rajčiny vyštipovať a prevzdušňovať, zelené časti dajte do vedra a skúste tento jednoduchý postrek.

Potrebujeme:

1 kg vňate a listov

2,5 l studenej vody

10 g mydla

Postup:

Necháme zaliate hodinu a potom dáme na plameň – pomaly varíme 30 minút. Potom necháme vychladnúť a scedíme. Roztok riedime s vodou 1:1 a pridáme 10 g obyčajného mydla a striekame. Postrek funguje skôr na ranné štádiá škodcu, takže dospelé krásavice sme najskôr pozberali a potom postriekali, ale podľa mňa to zaberá aj na staršie pásavky, lebo sme zberali len narýchlo a na na druhý deň ich už takmer nebolo vidieť. Postrek je výborný aj ako prevencia!

Lukáš C.

Dnes najobľúbenejšie