Toto radím každému, koho trápia ustupujúce a boľavé ďasná: Pomoc skoro hneď, na ten účinok nemá ani drahá zubná pasta!

Ustupujúce ďasná ma začali trápiť po 40-tke a to napriek tomu, že si dentálnej hygiene venujem veľkú pozornosť.

Ustupujúce ďasná ma začali trápiť po 40-tke a to napriek tomu, že si dentálnej hygiene venujem veľkú pozornosť. Nikdy predtým som tieto problémy nemala a keď nepomohla ani výmena zubnej pasty, skúsila som túto radu. Písala o tom jedna zahraničná blogerka, ktorá sa s týmto problémom tiež trápila dlhé roky. Samozrejme, treba navštíviť aj odborníka – zubára, poradcu na dentálnu hygienu. Mne pomohol tento rituál, ktorý som robila každý večer pred spaním.

Výborná pomoc na ustupujúce ďasná

Nemám presné pomery, ale stačí, ak si nachystáte kvalitný olivový olej a do neho naložíte šalviu, klinčeky a kúsok cesnaku (cesnak nemusí byť, ale ja dávam). Necháme 5 dní naložené na tmavom mieste. Potom používame na jemnú masáž ďasien, alebo si pred spaním pár minút prevaľujeme túto tekutinu v ústach a vypláchneme. Mne to veľmi pomohlo, dúfa, že to pomôže aj vám.

Lenka Cichrejová

Čo spôsobuje ustupujúce ďasná?

Ustupujúce ďasná môžu byť spôsobené liekmi, z ktorých sú vaše ústa suchšie, než obvykle. Ak máte sucho v ústach, vaše ďasná a tkanivá sú veľmi náchylné na infekciu.

Čo spôsobuje ustupujúce ďasná:

...

• Príliš drsné čistenie zubov po dlhú dobu

• Nesprávne čistenie zubov/ vytvára zubný plak

• Fajčenie, zlá životospráva (jednostranné stravovanie, drastické diéty…)

• Hormonálne zmeny (napríklad menopauza)

• Rodinná anamnéza

• Ste diabetik

• Poruchy imunity

Toto sú ďalšie prírodné spôsoby, ako liečiť ustupujúce ďasná

Aloe vera

Aloe vera má hojivé a protizápalové vlastnosti, ktoré liečia opuchnuté a boľavé ďasná. Najprv použite zubnú niť, potom si umyte zuby a nakoniec si vyčistite zuby gélom z aloe vera po dobu asi troch minút. Následne si ústa dôkladne vypláchnite.

Zelený čaj

Ďalší produkt matky prírody, ktorý je dobre známy pre svoje liečivé vlastnosti, je zelený čaj. Vďaka antioxidantom pomáha bojovať proti ochoreniu ďasien. Mali by ste vypiť aspoň jednu šálku zeleného čaju každý deň.

Oil pulling (prevaľovanie oleja v ústach)

Na túto techniku môžete použiť rôzne oleje, najlepšie buď teplý olivový, sezamový alebo kokosový. Spočiatku vám prelievanie oleja v ústach nemusí byť príjemne, no ochránite tak ďasná pred infekciami.

Na boj proti baktériám a zlepšenie dychu je dobrý aj citrónový olej. Túto metódu by ste nemali používať príliš často, pretože tento olej je kyslý a môže tiež poškodiť sklovinu vašich zubov, ale raz alebo dvakrát týždenne by vám nemal uškodiť. Skúste kombinovať asi pol šálky olivového oleja so šťavou z polovice citróna. Počas troch týždňov každý deň zatraste zmesou a vytvorí sa vám citrónový olej, ktorý môžete použiť na masáž ďasien.

Aktívne uhlie

Aj aktívne uhlie je považované za najprirodzenejší a najmenej abrazívny spôsob čistenia zubov a je zvlášť účinné v kombinácii s kokosovým olejom namiesto ústnej vody. Kokosový olej znižuje tvorbu zubného kazu tým, že vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam dokáže zabíjať baktérie.