Toto odmastí komplet celú kuchyňu: Netreba vám žiadnu drogériu – na rok to nestojí ani euro!

Mastnota na dlážke, oknách, kuchynskej linke a sporáku – s týmito radami sa jej zbavíte raz a navždy.

Prvá vec, ktorú treba dodržať je nikdy pri odstraňovaní mastnoty nepoužívať hrubú hubku ani drotenky, takto totižto ľahko poškodíte povrch a špina a mastnota sa na ňom bude držať oveľa ľahšie.

Treba vám len 2 veci

Všetko, čo v kuchyni na perfektnú čistotu potrebujete je prášok do pečiva a ocot. Nič viac, nič menej!

Mastnotu  na sporáku a linke vyčistíte vytvorením kašičky z prášku a vody. Necháte pôsobiť alebo hneď utriete povrch jemnou vlhkou handričkou.

Netoxický odmasťovač na keramickú dlažbu

Pre prípravu prostriedku na dlažbu zmiešajte jeden diel bieleho octu s dvoma dielmi vlažnej vody vo vedre. Umyte dlážku ako obvykle použitím mopu alebo handry. Podlahu nie je nutné následne znova oplachovať.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ak vám pri vyprážaní prskne olej na oblečenie, aj tu pomôže prášok do pečiva.  Na čerstvú škvrnu nasypte prášok do pečiva, nechajte 15 minút pôsobiť a preperte pod tečúcou vodou.

Prášok do pečiva vám zachráni aj pripálené hrnce. Stačí do hrnca naliať trochu vody, prisypať prášok do pečiva a nechať spolu povariť. Pripálenina by sa mala pekne uvoľniť.

Rúra

Najskôr dáme do teplej rúry keramickú misu s vodou do ktorej sme pridal aj trochu octu – to zmäkčí pripáleniny. Následne vnútro jednoducho zotrieme. Dĺžka naparovania závisí od znečistenia rúry. Ak je nečistota skutočne veľká, vnútro rúry vyčistíme pastou z prášku do pečiva a vody.

Kachličky a okná bez mastnoty a jedinej škvrny

Mastné škvrny na obkladačkách či sporáku najlepšie vyčistíte neriedeným octom. Očistené miesta je potrebné nakoniec umyť čistou vodou.

Okná najlepšie vyčistíte octovou vodou a obyčajnými novinami, alebo handrou.

Môj odmasťovač univerzál

Vyskúšajte aj kombináciu octu, vody a soli. Vytvorte zmes, ktorú buď pomocou handričky nanášajte na mastný povrch, alebo ak potrebujete naniesť zmes na väčšiu časť, tak ju naleje do rozprašovača.

Špeciálny prostriedok na čistenie a leštenie okien – ak chcete prekryť octový zápach

Zmiešajte jeden diel bieleho alebo vínneho octu so 4 dielmi vody. Pridajte citrónovú šťavu pre utlmenie pachu a dodanie sviežej vône. Citrón okrem toho zosilní silu na odstraňovanie mastnoty. Nastriekajte na okná alebo zrkadlo a pretrite so špongiou alebo handrou.

Levanduľové leštidlo na okná

Na jeho prípravu budete potrebovať 3 šálky vody, 2 polievkové lyžice čistého liehu, ¼ šálky bieleho octu, 5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja (prípadne inej obľúbenej vôňe), ½ polievkovej lyžice tekutého kastílskeho mydla, lievik a fľašu s rozprašovačom. Zmes poriadne pretrpte tak, aby sa prísady spojili. Tekutinu nasprejujte na okná a vyleštite novinami.

Zašlý nerezový drez

Ako mu vrátiť pôvodnú krásu? Predstavte si, že s pomocou starých novín. Vlhký drez vydrhnite pokrkvaným novinovým papierom, nezostane na ňom ani škvrna. Bude sa tiež krásne lesknúť.

Ocot odstráni aj vodný kameň z drezu a kohútika, alebo aj rýchlovarnej kanvice či hrncov.